styl życia sprawy społeczne turystyka/wypoczynek
Co trzeci Polak stara się żyć w stylu slow life. Wyniki badania
Polacy coraz bardziej zainteresowani są spokojniejszym stylem życia. Co trzeci Polak regularnie spędza czas na świeżym powietrzu. Idea koncentracji na byciu obecnym “tu i teraz” oraz poszukiwania harmonii w codziennym funkcjonowaniu powoduje zwiększenie zainteresowania tym stylem życia.
Jak pokazują wyniki badania “Majówka w stylu slow life” serwisu Prezentmarzeń, przeprowadzonego na próbie 1630 respondentów, 63% osób przyznało, że próbowało stylu slow life, a 27% osób chciałoby go spróbować. Najbardziej w tej idei Polakom podoba się dbanie o zdrowie i samopoczucie psychiczne oraz odkrywanie małych przyjemności w codziennym życiu, jak zadeklarowało łącznie 50% badanych. Również możliwość spędzania więcej czasu na świeżym powietrzu (17%) i rozwój osobisty (15%) są dla respondentów istotnymi elementami. Zdrowe odżywianie uzyskało najmniejszą liczbę głosów (8%), co może sugerować, że to nie jest główny aspekt, który ludzie kojarzą ze stylem slow life.
Najważniejszą korzyścią jest według ankietowanych wzrost satysfakcji z życia (40%), poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego (25%) oraz zwiększenie świadomości ekologicznej (15%). Największym wyzwaniem aby podjąć taki styl życia jest brak czasu na zwolnienie tempa (40%). 36% respondentów deklaruje zbyt dużą ilość zobowiązań zawodowych i domowych jako istotny problem.
40% osób wskazało, że na łonie natury odczuwa większy spokój i relaks, co podkreśla znaczenie przyrody jako miejsca odpoczynku i regeneracji. Co trzeciemu Polakowi natura dostarcza sporej dawki energii. Czas spędzony na świeżym powietrzu ma pozytywny wpływ na samopoczucie fizyczne. Dodatkowe zalety to zmniejszenie stresu (25%), lepsza jakość snu (20%), rozwój kreatywności i inspiracji do kolejnych działań (20%). 18% respondentów nie zauważa większych zmian w swoim samopoczuciu, co może sugerować, że niektórym osobom natura nie dostarcza znaczących korzyści emocjonalnych lub fizycznych. Zaledwie 5% osób dostrzega wzmocnienie relacji społecznych na łonie natury jako korzyść, co może sugerować, że respondenci bardziej koncentrują się na osobistych wartościach płynących z kontaktu z naturą, a niekoniecznie na aspektach społecznych.
25% respondentów organizuje wyjazdy na łono natury co najmniej raz w miesiącu, co pokazuje chęć zaangażowania w aktywny styl życia i chęć regularnego korzystania z dobrodziejstw natury. Największa grupa osób (45%) organizuje takie wypady kilka razy w roku, 29% badanych wyjeżdża na łono natury tylko raz w roku, co może świadczyć o ograniczeniach czasowych lub braku możliwości. Tylko 1% respondentów przyznało, że organizuje wypady rzadziej niż raz w roku, co pokazuje, że Polacy są zainteresowani kontaktami z naturą przynajmniej sporadycznie.
Najbardziej popularną formą aktywności (36%) jest jazda na rowerze, 25% osób preferuje wędrówki piesze i górskie, kolejne 25% osób decyduje się na formy relaksu, takie jak pikniki czy czytanie, ceniąc sobie odprężenie. Najmniejszy odsetek, bo 14% ankietowanych preferuje tylko obserwację przyrody, co może sugerować, że respondenci szukają bardziej aktywnych form spędzania czasu.
Kontakt z naturą pomaga obniżyć poziom kortyzolu, hormonu stresu, dzięki czemu czujemy się bardziej zrelaksowani. Świeże powietrze i otaczająca zieleń mogą poprawiać nastrój, a także zwiększać poczucie szczęścia i satysfakcji. Przebywanie na łonie natury może poprawiać zdolność koncentracji i uwagi, co jest szczególnie korzystne dla osób pracujących umysłowo. Regularne przebywanie na świeżym powietrzu, zwłaszcza w naturalnym świetle dziennym, może poprawiać także jakość snu. Natura oferuje oderwanie od zgiełku codziennego życia, pozwalając na wewnętrzne wyciszenie i refleksję. - mówi Aleksandra Skimina, psycholog społeczny
Aż 77% respondentów wskazało, że wyjazdy w stylu slow life mają pozytywny wpływ na ich samopoczucie. Oznacza to, że wiele osób doświadczyło poprawy jakości życia oraz redukcji stresu dzięki takim podróżom. Najwięcej respondentów (38%) wybrałoby się na weekend w bieszczadzkiej jurcie jako swoje wymarzone miejsce na majówkę. 24% osób preferuje pobyt w domku na wodzie, co pokazuje że coraz bardziej wzrasta także zainteresowanie oryginalnymi formami wypoczynku blisko wody. Wybór przygody w indiańskim tipi uzyskało 16% głosów, jako unikalny sposób doświadczeń immersyjnych w naturze. Noce w glampingu (12%) oraz cyfrowy detoks w mazurskich okolicach (10%) to mniej popularne wybory, ale wciąż pokazują zainteresowanie bardziej komfortowymi i zdrowymi formami wypoczynku. - mówi Michał Krasoń z serwisu Prezentmarzeń.
Dbałość o samopoczucie jest istotnym trendem społecznym. Co trzeci Polak wskazał również masaże jako preferowaną formę relaksu. Wiele osób ceni sobie bezpośrednie, fizyczne metody odprężenia, które pomagają w redukcji stresu. Zabiegi odmładzające i pielęgnacyjne również są cenione przez 25% osób. Rytuały SPA oraz sauny, floating czy groty solne uzyskały po 20% poparcia jako skuteczne formy regeneracji i odprężenia.. Coraz więcej osób korzysta z sesji jogi (20%) jako technik relaksacyjnych. 15% badanych planuje korzystać z zabiegów wellness, 10% osób rozważa medytację jako technikę odprężającą.
Badanie „Majówka w stylu slow life” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1360 respondentów, metodą CAWI w kwietniu 2025.
kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
m.debska@innovationpr.pl
tel: +48 662 150 880
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
m.debska@innovationpr.pl
tel: +48 662 150 880