sprawy społeczne nauka/edukacja/szkolenia

60 kandydatów z całej Polski. Stypendia Talentów Politechniki Gdańskiej rozdane

09.07.2024 | Politechnika Gdańska

Indeks na jednej z najlepszych uczelni w kraju, indywidualny tryb studiów, opieka mentora naukowego i 2 tys. zł miesięcznie przez cały okres studiów. To właśnie otrzyma sześcioro laureatów pierwszej edycji konkursu Stypendium Talentów Politechniki Gdańskiej.

Pochodzą z różnych części kraju – m.in. Rzeszowa, Białegostoku czy Ciechocinka, mają różnorodne osiągnięcia i pasje, ale wszyscy chcą studiować nauki techniczne bądź przyrodnicze i zostać w przyszłości inżynierami. Stypendium Talentów jest dla nich wsparciem i szansą na realizację edukacyjnych planów.

– Spośród 60 bardzo ciekawych zgłoszeń, które spłynęły z całej Polski, wybraliśmy 6 osób, których osiągnięcia i ambitne plany na przyszłość nam zaimponowały – mówi prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich i przewodnicząca kapituły konkursu. – Jesteśmy przekonani, że Stypendium Talentów trafia do rąk młodych ludzi, którzy kochają naukę, chcą się rozwijać i stawiać przed sobą kolejne wyzwania. Mają już na koncie wiele osiągnięć, są laureatami konkursów i olimpiad, uczestnikami projektów naukowych, a niektórzy są nawet współautorami publikacji naukowych. Politechnika Gdańska będzie kolejnym przystankiem na ich drodze i mam nadzieję, że będzie to przystanek pełen dobrej energii i możliwość rozwoju.

Stypendium Talentów jest przyznawane na Politechnice Gdańskiej po raz pierwszy. To nie tylko wsparcie finansowe, ale również szereg dodatkowych korzyści dla laureatów. Mają oni możliwość studiowania według indywidualnego programu studiów, opiekę mentora naukowego przez cały okres stypendialny oraz miejsce w 1-osobowym pokoju w domu studenckim. Tylko kilka uczelni w Polsce poza Politechniką Gdańską w ten sposób zachęca młodych ludzi z wyjątkowymi osiągnięciami naukowymi do studiowania.

– Budujemy silną uczelnię techniczną, mającą znaczącą pozycję w kraju i coraz lepszą rozpoznawalność za granicą. Chcemy, by to właśnie u nas studiowali najlepsi, a my damy im najlepsze możliwości do nauki – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Z wielką radością powitam w październiku tych młodych, zdolnych ludzi, a już teraz gratuluję im szeregu sukcesów i trzymam kciuki, żeby po zasłużonym wakacyjnym odpoczynku, rozpoczęli na Politechnice Gdańskiej te studia, o których marzą i z jeszcze większą energią pracowali nad swoją karierą.

A co mówią sami laureaci? Dlaczego zdecydowali się aplikować o Stypendium Talentów, które kierunki wybrali i co jest dla nich w studiowaniu najważniejsze?

Konrad Antosz, Rzeszów, wybrany kierunek studiów: Elektronika i telekomunikacja

Postanowiłem zgłosić się do konkursu Stypendia Talentów Politechniki Gdańskiej, ponieważ widzę w nim niepowtarzalną okazję do spełnienia mojego marzenia o studiach na jednej z czołowych uczelni technicznych w Polsce. Udział w konkursie pozwolił mi nie tylko zaprezentować moje umiejętności i osiągnięcia związane z moją pasją do elektroniki, ale także dał szansę na rywalizację z innymi utalentowanymi młodymi ludźmi.
Wygrana ma dla mnie ogromne znaczenie. To nie tylko wyróżnienie i uznanie mojej dotychczasowej pracy oraz zaangażowania w rozwój swoich umiejętności i pasji, ale również otwarcie nowych możliwości rozwoju. Dzięki stypendium będę mógł rozpocząć studia na Politechnice Gdańskiej, co jest kluczowym krokiem na mojej ścieżce rozwoju. To również wielka motywacja a do kontynuowania nauki i dążenia do osiągania kolejnych celów.

Szymon Drywa, Staniszewo, wybrany kierunek studiów: Informatyka

Zgłosiłem się do konkursu o Stypendium Talentów, ponieważ od zawsze chciałem studiować na uczelni badawczej, w której mógłbym rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Przedmioty techniczne takie informatyka, matematyka i fizyka są dla mnie szczególnie ważne, a Politechnika Gdańska zapewni mi możliwość zdobycia wiedzy w tych dziedzinach na bardzo wysokim poziomie. Dzięki otrzymaniu stypendium mam możliwość rozwijania się naukowo. Pomoc opiekuna naukowego szczególnie mi pomoże w pisaniu artykułów naukowych i prowadzeniu prac badawczych.

Karolina Hofman, Ruciane-Nida, wybrany kierunek studiów: Chemia

Widząc ogłoszenie o naborze do Stypendium Talentów Politechniki Gdańskiej od razu wiedziałam, że chcę spróbować by wykorzystać swoją szansę. Uznałam je za świetną możliwość, by rozwinąć skrzydła i móc kontynuować obraną przez siebie drogę. Wiadomość o zdobyciu tytułu laureata bardzo mnie ucieszyła. To wielkie wyróżnienie, ale też wielka odpowiedzialność, by nie spocząć na laurach i sięgać dalej. Stypendium stanowi uhonorowanie moich dotychczasowych osiągnięć, ale także motywację, by nie zwalniać tempa i pozostać osobą aktywną, skupioną na działaniu, rozwoju i nie bojącą się wyzwań. Dlatego z pewnością dołożę wszelkich starań, by nie tylko nie zawieść powierzonego mi zaufania, ale także w przyszłości przysporzyć dużo radości i dumy Politechnice Gdańskiej. 

Kacper Juśkiewicz, Ciechocinek, wybrany kierunek studiów: Informatyka

Moje zgłoszenie w Konkursie Stypendium Talentów PG podyktowane było tym, że Politechnika Gdańska należy do najlepszych w kraju i notuje wzrost w rankingach, co świadczy o kompetencjach i zaangażowaniu jej kadry. Pasjonuje mnie zastosowanie technik komputerowych, informatyki i sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach życia. Wygrana stwarza duże możliwości rozwoju indywidualnego, pozwalając mi skupić się na pasjach i zainteresowaniach.

Piotr Lange, Wejherowo, wybrany kierunek studiów: Informatyka  

Pomimo zdania matury międzynarodowej (IB) z bardzo dobrymi wynikami, moja sytuacja finansowa nie pozwoliła mi studiować za granicą. PG wyciągnęła do mnie pomocną rękę w tej kwestii. Wsparcie finansowe pozwoli mi na skupieniu się na studiach. Bez niego prawdopodobnie musiałbym podjąć pracę w pełnym wymiarze w trakcie studiów. Ponadto pozwoli mi na zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego, niezbędnego dla informatyków. Informatyka, którą wybrałem jest prowadzona na bardzo wysokim poziomie w skali kraju i daje mi dobre perspektywy na rozwój akademicki i zawodowy. Ważne jest też dla mnie miejsce w akademiku, bo zaoszczędzi mi to dużo czasu. Obecnie, mieszkając w Wejherowie i dojeżdżając do liceum w Gdyni, traciłem ponad 2 godziny dziennie na dojazdy.

Michał Łukaszuk, Białystok, wybrany kierunek studiów: Automatyka, cybernetyka i robotyka 

Od najmłodszych lat pasjonuję się naukami technicznymi dlatego, aby mieć szansę dalszego rozwoju moich zainteresowań na jak najwyższym poziomie, zgłosiłem się do Stypendium Talentów Politechniki Gdańskiej. Wygrana gwarantuje mi studia na moim wymarzonym kierunku jakim jest „Automatyka, cybernetyka i robotyka”. Będę mieć szansę tworzyć eksperymentalne rozwiązania dotyczące mechaniki i automatyki obecnej w pojazdach oraz testowania ich w ramach studenckich kół naukowych. Dodatkowo dzięki opiece naukowej oraz indywidualnemu tokowi nauczania, już od pierwszego roku będę mógł rozwijać się naukowo w bardzo szybkim tempie.

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

tel: 664166296

Maciej Dzwonnik
Rzecznik Prasowy, Politechnika Gdańska
Maciej Dzwonnik

maciej.dzwonnik@pg.edu.pl

tel: 58 347 14 67

tel: 509 470 073

Specjalista Dział Promocji, Politechnika Gdańska
Agata Cymanowska

agata.cymanowska@pg.edu.pl

tel: 58 347 29 99

tel: 664 166 296

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

tel: 664166296

Maciej Dzwonnik
Rzecznik Prasowy, Politechnika Gdańska
Maciej Dzwonnik

maciej.dzwonnik@pg.edu.pl

tel: 58 347 14 67

tel: 509 470 073

Specjalista Dział Promocji, Politechnika Gdańska
Agata Cymanowska

agata.cymanowska@pg.edu.pl

tel: 58 347 29 99

tel: 664 166 296

informacje o firmie