zdrowie

W soczewkach miękkich nie można się kąpać

11.06.2024 | Nowy Wzrok

Soczewki kontaktowe są wygodnym rozwiązaniem dla wielu osób z wadami wzroku, ale ich użytkowanie wiąże się z pewnymi zasadami higieny i bezpieczeństwa. Jedną z ważniejszych zasad jest unikanie kontaktu soczewek z wodą, w tym kąpieli, ponieważ może to prowadzić do poważnych infekcji. Jednym z najgroźniejszych patogenów, który może powodować takie infekcje, jest pasożyt Acanthamoeba.

Woda, szczególnie z basenów, jezior, rzek, a nawet z kranów, może być źródłem różnych mikroorganizmów. Głównym problemem są patogeny, które mogą przyczepić się do soczewek kontaktowych i prowadzić do infekcji oka. Najbardziej niebezpiecznym z nich jest Acanthamoeba. Acanthamoeba to rodzaj wolno żyjącej ameby, która występuje powszechnie w wodzie (słodkiej i morskiej), glebie i powietrzu. Istnieje wiele gatunków Acanthamoeba, ale niektóre z nich mogą powodować infekcje u ludzi. Najczęstszymi objawami są: silny ból oka, który nie jest proporcjonalny do widocznych objawów, zaczerwienienie oka, utrata ostrości wzroku, nadwrażliwość na światło, uczucie ciała obcego w oku czy nadmierne łzawienie.

Najczęstszą i najbardziej poważną infekcją spowodowaną przez Acanthamoeba jest Acanthamoeba keratitis (AK), która jest zapaleniem rogówki oka. Jest to bardzo bolesne schorzenie, które może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku.

Diagnostyka Acanthamoeba keratitis wymaga specjalistycznych badań laboratoryjnych, w tym mikroskopii i hodowli. Leczenie jest trudne i długotrwałe, często obejmujące stosowanie specjalistycznych kropli do oczu przez kilka miesięcy. W ciężkich przypadkach może być konieczna transplantacja rogówki.

Woda może również wpływać na strukturę soczewek miękkich, prowadząc do ich zniekształcenia i zmniejszenia komfortu noszenia. Soczewki kontaktowe mogą działać jak gąbka, wchłaniając zanieczyszczenia i chemikalia z wody, co zwiększa ryzyko podrażnień i infekcji.

Kiedy używamy zwykłych miękkich soczewek należy unikać kontaktu z wodą. Nie wolno kąpać się, ani pływać i brać w nich prysznica. 

Rozwiązaniem dla osób z wadami wzroku, które chcą korzystać w pełni z uroków lata i kąpieli słonecznych jest metoda ortokorekcji. Ortho-K to metoda korekcji wzroku, która polega na noszeniu specjalnych twardych soczewek kontaktowych w nocy. Te soczewki stopniowo zmieniają kształt rogówki, co pozwala na poprawę ostrości widzenia w ciągu dnia bez potrzeby noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. Soczewki ortokorekcyjne są twarde i gazoprzepuszczalne. Mają specjalny kształt, który delikatnie modeluje powierzchnię rogówki podczas snu. Pacjent zakłada soczewki na noc. Podczas snu soczewki naciskają na rogówkę, zmieniając jej kształt w kontrolowany sposób. Rano, po zdjęciu soczewek, zmodyfikowany kształt rogówki utrzymuje się przez cały dzień, co pozwala na wyraźne widzenie bez dodatkowych korekcyjnych środków. - wyjaśnia Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok

Miękkie soczewki kontaktowe są wygodnym rozwiązaniem, ale ich użytkowanie wymaga przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa, aby uniknąć poważnych infekcji, takich jak Acanthamoeba keratitis. Unikanie kontaktu soczewek z wodą jest kluczowym elementem tych zasad, chroniąc oczy przed potencjalnie niebezpiecznymi patogenami. Rozwiązaniem może być również metoda ortokorekcji, czyli zakładanie twardych soczewek na noc.

kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
Innovation PR
Małgorzata Dębska

m.debska@innovationpr.pl

tel: +48 662 150 880

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
Innovation PR
Małgorzata Dębska

m.debska@innovationpr.pl

tel: +48 662 150 880

informacje o firmie