sport

Najlepsi sportowcy w Siłach Zbrojnych RP za 2023 r. wyłonieni

Wczoraj, 27 marca w Sali Widowiskowej Klubu Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbyło się podsumowanie działalności sportowej w Siłach Zbrojnych RP za 2023 r. „Gala Sportu Wojskowego”.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. gen. dyw. Sławomir Owczarek reprezentujący Dowódcę Generalnego RSZ, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Tomasz Dominikowski, Zastępca Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. bryg. Mariusz Chmielewski, ppłk Anna Kujtkowska reprezentująca Dowództwo Operacyjne RSZ, Zastępca Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych płk Jacek Perkowski, Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wojskowego pan Jakub Mykowski.

Uroczystości rozpoczął Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. dyw. dr Dariusz Pluta, który nakreślił istotę współzawodnictwa w siłach zbrojnych.

Sport wojskowy jest ściśle związany z obronnością. Współzawodnictwo sportowe kształtuje kompetencje liderskie, to trening przywództwa. Sportowa rywalizacja, szczególnie zespołowa, przyczynia się do budowania szczególnej więzi, do budowania ducha zespołu, co jest bardzo istotne w organizacji jaką stanowią siły zbrojne – powiedział.

25

Podziękowania za wybitne osiągnięcia sportowe w 2023 r. od Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza otrzymali:

 • plut.  Karolina Romańczyk- Centralny Wojskowy Zespół Sportowy;
 • kpr. Ewa Trzebińska- Centralny Wojskowy Zespół Sportowy;
 • szer. spec. Klaudia Breś- Centralny Wojskowy Zespół Sportowy;
 • szer. Aleksandra Mirosław- Centralny Wojskowy Zespół Sportowy;
 • szer. Oskar Kwiatkowski- Centralny Wojskowy Zespół Sportowy;
 • kmdr. ppor. Marcin Kołoszuk- 3 Flotylla Okrętów;
 • chor. sztab. Andrzej Jarocki- 10 Brygada Kawalerii Pancernej;
 • szer. spec. Adam Nowicki- 12 batalion dowodzenia;
 • szer. Katarzyna Sobierajska- 5 pułk artylerii;
 • chor. mar. Marcin Richert- Komenda Portu Wojennego Gdynia.

Na scenie Sali Widowiskowej Klubu CSŁII wyróżniono najlepsze reprezentacje w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Wojska Polskiego w sporcie powszechnym. Pierwsze miejsce zdobyła 12 Dywizja Zmechanizowana na czele z Dowódcą gen. dyw. Szymonem KOZIATEK. 2 miejsce w klasyfikacji zajęła 11 Dywizja Kawalerii Pancernej na czele z dowódcą gen. bryg. Piotr FAJKOWSKIM. Ostatnie miejsce na podium przypadło 16 Dywizji Zmechanizowanej na czele z Dowódcą gen. dyw. Wojciech ZIÓŁKOWSKIM.

21

Wyróżnienie odebrali również najlepsi żołnierze-sportowcy Wojska Polskiego w sporcie powszechnym.

 • kpr. Piotr JANIAK- w kategorii piłka siatkowa;
 • szer. Katarzyna SOBIERAJSKA- w kategorii judo;
 • kpr. Patryk BŁASZCZYK- w kategorii bieg patrolowy;
 • szer. spec. Adam NOWICKI- w kategorii biegi przełajowe;
 • szer. spec. Damian OSTĘP - w kategorii walka w bliskim kontakt.;
 • chor. szt. Andrzej JAROCKI - w kategorii strzelanie z PW;
 • szer. spec. Wojciech HADZICKI - w kategorii strzelanie z karabinka;
 • sierż. Daniel SIEK - w kategorii wielobój żołnierski;
 • szer. Oliwer ZARĘBA- w kategorii futsal;
 • kmdr ppor. Marcin KOŁOSZUK - w kategorii pokonywanie OSF;
 • kpt. mar. Karol MOREK - w kategorii pływanie;
 • chor. mar. Marcin RICHERT - w kategorii biegi na orientację.

20

Docenieni zostali również sportowcy Wojska Polskiego w sporcie wyczynowym. Trzy pierwsze miejsce na podium zajęli:

Miejsce 1. st. szer. Aleksandra MIROSŁAW- wspinaczka;

Miejsce 2. st. szer. Natalia KACZMAREK- lekka atletyka;

Miejsce 3. kpr. Wojciech NOWICKI- lekka atletyka.

W kategorii Mistrz Sportu Powszechnego zwyciężył kmdr ppor. Marcin KOŁOSZUK z 3 Flotylla Okrętów- specjalność wielobój żołnierski.

W kategorii Trener/Koordynator Roku wyróżnienie odebrał kpt. Piotr KRAJEWSKI z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego- specjalność judo, zapasy.

W kategorii Wydarzenie Roku Sportu Wyczynowego odebrał st. szer. Mateusz MASTERNAK z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego za walkę o tytuł Mistrza Świata WBO w wadze CRUISER, która obyła się 10.12.2023 r. w Bournemouth (Anglia).

Za Najlepiej Zorganizowane i Przeprowadzone Zawody Mistrzostw Wojska Polskiego w 2023 r. uznano strzelanie z PW i karabinka zorganizowane przez 1 Brygadę Logistyczną, biegi na orientacjęzorganizowane przez 3 Flotylle Okrętów oraz zawody piłki siatkowej zorganizowane przez 4 Warmińsko-Mazurską Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej.

19

W kategorii wyróżnienia Najlepszych Reprezentacji w Klasyfikacji Generalnej Mistrzostw Uczelni Wojskowych w Sporcie Powszechnym w 2023 r. pierwsze miejsce zajęła Wojskowa Akademia Techniczna, drugie Akademia Wojsk Lądowych, trzecie natomiast Lotnicza Akademia Wojskowa.

26

Wyróżnienia w kategorii Najlepszych Reprezentacji w Klasyfikacji Generalnej Mistrzostw Wojska Polskiego Kadry Sztabów Dowództw i Departamentów Mon w 2023 R. odebrało Dowództwo Garnizonu Warszawa- trzecie miejsce, Dowództwo Generalne RSZ- drugie miejsce. Zwyciężył natomiast Sztab Generalny Wojska Polskiego na czele z generałem Wiesławem Kukułą.

W kategorii Najlepszych Reprezentacji w Klasyfikacji Generalnej Mistrzostw Sztabu GeneralnegoWojska Polskiego W 2023 r. zwyciężył Zarząd Organizacji I Uzupełnień – P1. Drugie i trzecie miejsce zdobył kolejno Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7 oraz Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.

Wszystkim żołnierzom-sportowcom oraz dowódcom składamy serdeczne gratulacje za osiągnięte wyniki sportowe i życzymy kolejnych sukcesów!

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe DWOT
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Biuro Prasowe DWOT

rzecznik.wot@mon.gov.pl

tel: 261-883-029

informacje o firmie

Zespół prasowy DWOT

załączniki

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe DWOT
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Biuro Prasowe DWOT

rzecznik.wot@mon.gov.pl

tel: 261-883-029

informacje o firmie

Zespół prasowy DWOT