środowisko naturalne/ekologia nauka/edukacja/szkolenia

Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja projektu

27.09.2023 | Planeta Energii

Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przysmakiem rosiczki bagiennej? Nie tylko na te, ale również na wiele innych pytań odpowie najnowsza odsłona Planety Energii, która w tym roku szkolnym skupiać będzie się na bioróżnorodności ekosystemów wodnych.

Planeta Energii to ogólnopolski projekt edukacyjny zainicjowany już kilkanaście lat temu przez Energę z Grupy ORLEN, w którym przedszkolaki i uczniowie klas 0-3 szkół podstawowych mają okazję poznać fascynujący świat otaczającej ich przyrody oraz aktywnie włączyć się w ochronę środowiska.

12. edycję Planety Energii zainaugurowano 25 września br. specjalną lekcją o bioróżnorodności. Wzięli w niej udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 35 im. Jana Parandowskiego w Gdańsku oraz Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Suszu. W Olivia Garden - wyjątkowym miejscu, będącym całoroczną oazą zieleni w sercu Trójmiasta - dzieci miały okazję posłuchać ciekawych wykładów wygłoszonych przez ambasadorów Planety Energii. Przyrodnik Krzysztof Konieczny opowiedział o znaczeniu wody dla życia roślin i zwierząt oraz ochronie siedlisk wodnych. Natomiast ambasadorka projektu, dziennikarka Katarzyna Stoparczyk, zwróciła uwagę jak ważny jest głos dziecka w świecie przyrody. Po prelekcjach odbyły się warsztaty, w trakcie których uczniowie wspólnie z ambasadorami m.in. montowali domki dla zapylaczy, skręcali budki lęgowe dla ptaków, które następnie zostały zainstalowane w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby Energi z Grupy ORLEN w kompleksie Olivia Business Center.

PE12 - start - stoparczyk
Inauguracja 12. edycji Planety Energii

– To właśnie dzieciom najbardziej leży na sercu los naszej planety. To właśnie dzieci stoją na straży przyrody i są jej najlepszymi obserwatorami, a Planeta Energii pomaga młodym ludziom te obserwacje zinterpretować i usystematyzować. Realizując kolejne misje uczniowie dowiadują się np. że bez owadów takich jak pszczoły w sklepach nie byłoby jabłek, albo że bez pająków świat opanowałyby muchy. A nam dorosłym pozostaje mieć nadzieję, że zaszczepiony w młodym człowieku szacunek do przyrody zaowocuje lepszym zrozumieniem świata, a także tym, że dzieci w przyszłości wezmą za ten świat i za naszą planetę odpowiedzialność – mówi Katarzyna Stoparczyk, ambasadorka Planety Energii.

Wodne światy Planety Energii

Nowa edycja programu Energi dostarcza uczestnikom kolejną porcję materiałów edukacyjnych. Tym razem treści związane z bioróżnorodnością uzupełniono o tematykę związaną z ekosystemami wodnymi. Tradycyjnie do dyspozycji nauczycieli oddano scenariusze lekcyjne oraz karty pracy, a niebawem pojawią się nowe filmy i materiały e-learningowe wprowadzające dzieci w wodny świat  roślin i zwierząt. Dzięki animacjom oraz interaktywnym ćwiczeniom dzieci w łatwy i zrozumiały sposób dowiedzą się wielu ciekawych informacji na temat polskiej przyrody, m.in. czym żywią się kormorany albo czy istnieją owady mieszkające pod wodą.

PE12 - start - wycieczka
Inauguracja 12. edycji Planety Energii

– Kontakt z przyrodą ma nieoceniony wpływ na dzieci. Pokazuje im nie tylko, jak funkcjonuje fauna i flora, ale również uczy szacunku do natury i inspiruje do prowadzenia zdrowego stylu życia. W Planecie Energii wychodzimy z założenia, że edukacja przyrodnicza powinna być fascynująca i pełna przyjemności. Dlatego mogę obiecać, że nowa edycja przyniesie wiele ciekawostek i niespodzianek związanych z poznawaniem bioróżnorodności, a dzięki projektowi Energi z Grupy ORLEN i zaangażowanym nauczycielom,  kolejne tysiące uczniów z całej Polski włączy się w ochronę naszej pięknej przyrody – mówi Justyna Kruszewska, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA.

 Atrakcyjne nagrody dla aktywnych nauczycieli, dzieci i placówek

Publikacji materiałów merytorycznych tradycyjnie towarzyszy konkurs. 25 września wystartowała możliwość rejestracji na stronie PlanetaEnergii.pl, a na początku października uruchomiona zostanie możliwość składania sprawozdań z realizacji scenariuszy, które będzie można wysyłać do 15 listopada.

Szkoły i przedszkola, które włączą się do akcji i najlepiej zrealizują scenariusze lekcji, mają szansę otrzymać „Bio-pakiety" - zestawy zawierające m.in. budki lęgowe dla ptaków do samodzielnego montażu, domki dla zapylaczy oraz zestawy nasion, które pomogą stworzyć lub wzbogacić łąkę w przyszkolnym ogródku. Podobnie jak w roku ubiegłym 3 najbardziej zaangażowane placówki, otrzymają czeki na stworzenie przyszkolnej strefy bioróżnorodności oraz odwiedzone zostaną przez ambasadorów Planety, którzy przeprowadzą wypełniony atrakcjami edukacyjny piknik.

PE12 - start - konieczny
Inauguracja 12. edycji Planety Energii

– Chcemy pokazać dzieciom znaczenie ekosystemów podmokłych, bogactwo tych obszarów oraz ich znaczenie dla zmian klimatycznych mówi Krzysztof Konieczny, ambasador Planety Energii. – W ekosystemach wodnych Polski odnajdziemy ogromną bioróżnorodność i dlatego chcemy uczulić dzieci na wrażliwość tych miejsc – dodaje.

Planeta Energii kierowana jest do przedszkolaków i uczniów klas 0-3 szkół podstawowych. By wziąć udział w walce o nagrody gwarantowane wystarczy, że nauczyciel zarejestruje klasę na stronie PlanetaEnergii.pl, a następnie przeprowadzi z uczniami zajęcia w oparciu o przynajmniej jeden scenariusz lekcji z misji „Kraina bioróżnorodności” i opisze przeprowadzone działania w sprawozdaniu.

Rozkochani w przyrodzie ambasadorzy

Grono ambasadorów 12. edycji Planety Energii tworzą dziennikarka Polskiego Radia, pisarka, reżyserka spektakli teatralnych, mistrzyni mowy polskiej, prowadząca audycję „Dzieci wiedzą lepiej” – Katarzyna Stoparczyk, pedagożka leśna, autorka książek o tematyce przyrodniczej oraz podcastu Dzikoprzygody –Aneta Chmielińska oraz przyrodnik i ornitolog z fundacji przyrodniczej ProNatura, współautor materiałów przyrodniczych Planety Energii, na co dzień popularyzator przyrody m.in. dzięki blogowi dbajobociany.pl i panodprzyrody.pl – Krzysztof Konieczny.

Niesłabnąca popularność Planety

We wszystkich dotychczasowych edycjach Planety Energii udział wzięło około 300 tysięcy dzieci i 7 tysięcy nauczycieli, ponadto blisko 50 pedagogów uczestniczyło w szkoleniach zawodowych w ramach Akademii Planety Energii. O dużej randze społecznej programu świadczą również rokrocznie zdobywane patronaty honorowe, 12. edycja po raz kolejny objęta została patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

PE12 - start - zapylacze
Inauguracja 12. edycji Planety Energii

Szerokie wsparcie bioróżnorodności ekosystemów wodnych

Planeta Energii nie jest jedyną inicjatywą związaną z ochroną ekosystemów wodnych w jaką zaangażowana jest Energa z Grupy ORLEN. Wspólnie z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego prowadzone są warsztaty o bioróżnorodności Morza Bałtyckiego. Biorą w nich udział uczniowie z dziesięciu województw, a także osoby z zagranicy – przede wszystkim uczniowie i studenci objęci programem Erasmus, łącznie ok. 6-8 tys. osób rocznie. Odbywają się także zajęcia online oraz edukacyjne wydarzenia plenerowe. Dzięki temu istnieje możliwość podzielenia się z mieszkańcami z całej Polski najświeższą wiedzą o ekosystemie Bałtyku.

kontakt dla mediów
Energa Grupa ORLEN
Biuro Prasowe

biuroprasowe@energa.pl

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Energa Grupa ORLEN
Biuro Prasowe

biuroprasowe@energa.pl

informacje o firmie