nowe produkty/usługi

Poczta Polska: Wyjątkowy znaczek upamiętniający 30. rocznicę wycofania wojsk sowieckich z Polski

17.09.2023 | Poczta Polska

W br. obchodzimy 30. rocznicę ostatecznego wycofania się wojsk sowieckich z Polski. Poczta Polska wydała specjalny znaczek okolicznościowy upamiętniający to wydarzenie. Uroczysta prezentacja waloru odbyła się w Legnicy.

Na znaczku przedstawiono wagony kolejowe wywożące pojazdy wojsk radzieckich. Wzdłuż dolnej krawędzi znaczka umieszczono napis: Polska oraz oznaczenie wartości: 4,60 zł, a w lewym narożniku umieszczono napis: 30. rocznica wycofania wojsk sowieckich z Polski. Znaczek wydrukowano w nakładzie 120 000 sztuk. Wnioskodawcą emisji był Tomasz Zdzikot, ówczesny prezes Poczty Polskiej.

- To wyjątkowy moment w naszej historii, który symbolizuje wolność, suwerenność i niepodległość kraju. Dla Polski jest to moment związany z historią, ale także z naszą tożsamością narodową - kraj odzyskał pełną kontrolę nad swoim terytorium i losami obywateli. To dzięki determinacji i odwadze narodu, udało się osiągnąć ten znaczący w historii Polski sukces. Chciałbym, aby ten znaczek był wyrazem naszego szacunku dla wszystkich tych, którzy przyczynili się do wyzwolenia Polski spod obcych wpływów. Niech to wydawnictwo stanie się symbolem jedności, patriotyzmu i gotowości do obrony naszych wartości – powiedział Krzysztof Falkowski, Prezes Zarządu Poczty Polskiej.

- Rocznica opuszczenia przez wojska radzieckie Legnicy to dla naszej Ojczyzny moment pełen symboliki. Historia Polski pełna jest chwil prób i triumfów na drodze do pełnej suwerenności i niepodległości. Dolny Śląsk, Zagłębie Miedziowe, Legnica pamiętają doskonale wydarzenia sprzed 30 lat. Wydany dziś znaczek podkreśla ich znaczenie dla przeszłych i przyszłych pokoleń Polaków. Pamiętamy i będziemy pamiętać o wrześniu 1993 roku, nie po to by patrzeć za siebie, ale po to by nie ustawać w wysiłkach i działaniach związanych z budową bezpiecznej i ekonomicznie, i militarnie Polski. Zwłaszcza teraz, gdy za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie rozgrywa się wojenny dramat – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Miedziowa spółka w Legnicy posiada swój najstarszy oddział, Hutę Miedzi Legnica. Zakład w tym roku obchodzi 70-lecie istnienia.

30. rocznica wycofania wojsk sowieckich z Polski

Od zakończenia II wojny światowej na terytorium Polski jeszcze przez długi czas stacjonowało kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy Armii Radzieckiej, tworząc tzw. Północną Grupę Wojsk. Ich jednostki stacjonowały w ponad 70 miejscowościach, a siedziba główna ulokowana została w Legnicy. Warto pamiętać, że wojska te od początku brały czynny udział w zwalczaniu polskiego podziemia niepodległościowego, czyli Żołnierzy Wyklętych. Przez pierwsze 10 lat ich pobyt w Polsce był wyłącznie wynikiem decyzji podjętej przez Stalina. Dopiero w 1956 r. w Warszawie podpisana została umowa, nadająca status prawny wojskom sowieckim, które miały „czasowo stacjonować w Polsce”. Podczas ich obecności, trwającej blisko pół wieku, w wyniku wypadków komunikacyjnych oraz przypadkowych lub celowych postrzałów poniosło śmierć ponad 600 obywateli Polski.

Pierwsze oddziały opuściły terytorium RP jeszcze w kwietniu 1991 r. Ponad rok później podpisano „protokół o uregulowaniu majątkowych, finansowych i innych spraw związanych z wycofywaniem wojsk Federacji Rosyjskiej z terytorium Polski”. Na jego mocy Rosjanie do października 1992 r. wycofali wszystkie jednostki bojowe, a 17 września 1993 r. ostatnie swoje oddziały. Dzień później z Dworca Wschodniego w Warszawie odjechała ostatnia grupa rosyjskich oficerów.

Straty po wycofaniu wojsk sowieckich

Żołnierze PGW opuszczając terytorium Polski rozgrabili i zdewastowali olbrzymi majątek. Ponad 5 mld zł wynosiły same koszty rekultywacji zdegradowanego przez Rosjan środowiska. Kolejne 6 mld zł to straty związane bezpośrednio z pobytem PGW w Polsce.

Sowieci użytkowali bowiem łącznie 70 tys. hektarów terenów, z czego 60 tys. pełniło funkcje poligonów, wyposażonych w 13 lotnisk. Do dyspozycji Rosjan przeznaczone było również ponad 64 km bocznic kolejowych i 3 km nabrzeży w dwóch basenach portowych. Dzierżawili też 1200 budynków mieszkalnych i około 2,5 tys. budynków koszarowych. Wszystko to pozostawili przeważnie w opłakanym stanie.

O znaczku:
autor projektu: Poczta Polska
liczba znaczków: 1
arkusz sprzedażny: 6 znaczków
wartość: 4,60 zł
nakład: 120 000 szt.
technika druku: rotograwiurowa
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
data obiegu: 17 września 2023 r.

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie