nauka/edukacja/szkolenia

Noblista wygłosi wykład podczas Zjazdu Fizyków Polskich na PG

30.08.2023 | Politechnika Gdańska

Kilkanaście sesji naukowych, panel dyskusyjny na temat kondycji nauczania fizyki w polskich szkołach, pokazy i wykłady dla młodzieży oraz bazar dobrych praktyk dla nauczycieli – to tylko część bogatego programu 48. Zjazdu Fizyków Polskich, który 1 września rozpocznie się w Gdańsku. W podróż po cudownym świecie kwantów zabierze uczestników Anton Zeilinger, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, który wygłosi wykład online transmitowany na żywo na PG.

 

Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 1–7 września organizują Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.

W ramach zjazdu zaplanowano osiem dwugodzinnych sesji plenarnych, dziewięć dwugodzinnych sesji równoległych, wykład otwarty, sesję plakatową, zebranie delegatów PTF, panel dyskusyjny „Kondycja nauczania fizyki w polskich szkołach – szanse i ryzyko”, pokazy fizyczne, bazar dobrych praktyk dla nauczycieli oraz wykłady i pokazy doświadczeń dla młodzieży szkolnej.

2 września o godz. 11.30 w Audytorium Novum PG będzie transmitowany na żywo wykład pt. „A Voyage through Quantum Wonderland”, który wygłosi prof. Anton Zeilinger z Uniwersytetu Wiedeńskiego, noblista w dziedzinie fizyki z 2022 r.

Szczegółowy program

Sesje plenarne, a także różne aktywności towarzyszące zjazdowi (m.in. interaktywna wystawa z optyki czy wystawa Logos & Techne, która zostanie zaprezentowana już po zjeździe, w dniach 9-21 września) odbywać się będą na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej. Wyjątkiem jest wykład otwarty dr. hab. Marcina Pawłowskiego, prof. UG, pt. „Kryptografia kwantowa: Jak złamać szyfry niemożliwe do złamania?”, który 6 września o godz. 18.30 zostanie wygłoszony w Auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Uwaga! Wstęp na wystawy oraz wykład otwarty jest wolny, natomiast na pozostałe wydarzenia, w tym transmisję na żywo wykładu noblisty, tylko dla zarejestrowanych uczestników zjazdu.

Rejestracja i więcej aktualnych informacji

Ważnym wydarzeniem towarzyszącym zjazdowi jest doroczny Rejs Fizyków żaglowcem STS Kapitan Borchardt z Lubeki do Gdańska. Fizycy – uczestnicy rejsu oraz fizycy z Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego – na kei w Gdańsku oraz na pokładzie żaglowca zaprezentują pokazy, w czasie których wyjaśniać będą m.in. zasady fizyki żeglowania. Żaglowiec zacumuje przy nabrzeżu przy ul. Wartkiej, przed kładką usytuowaną od ujścia Raduni w kierunku Gdańska, naprzeciwko Muzeum II Wojny Światowej (w dawnym miejscu postoju stacji Lotos). Przypłynięcie STS Kapitan Borchardt planowane jest 1 września o godz. 12.00 (godzina może ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe). Pokazy potrwają do ok. godz. 16.00. Wstęp wolny.

Imprezy towarzyszące

Zjazd Fizyków Polskich jest najstarszą cykliczną konferencją, integrującą środowisko fizyków polskich. Po raz pierwszy został zorganizowany sto lat temu, w kwietniu 1923 r. w Warszawie. Celem ZFP jest promocja fizyki, z podkreśleniem dotychczasowych osiągnięć naukowych i dydaktycznych w tej dziedzinie.

W wydarzeniu, które odbędzie się w Gdańsku udział weźmie blisko 500 uczestników, w tym naukowców, zarówno o ugruntowanej pozycji w środowisku, jak i młodych fizyków, a także nauczycieli tego przedmiotu oraz ich uczniów.

W ramach popularyzacji fizyki, organizatorzy zjazdu przeprowadzili szereg konkursów, które zachęcały przedstawicieli młodego pokolenia do naukowej zabawy tą dziedziną nauki. Rozstrzygnięcie konkursów obędzie się podczas zjazdu.

Konkursy

48. Zjazd Fizyków Polskich objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska, Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU), Rektora Politechniki Gdańskiej, Rektora Uniwersytetu Gdańskiego i Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Na zdj. prof. Anton Zeilinger, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Fot. Jacqueline Godany / Materiały promocyjne 48. ZFP

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie