ekonomia/biznes/finanse

Santander X wspiera polskie startupy

Brak kapitału inwestycyjnego oraz dynamiczne zmiany na rynku – to wyzwania przed którymi stoją polskie startupy. Santander Bank Polska postanowił wesprzeć rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw poprzez projekt Santander X i konkurs Santander X Local Award Poland.

Polskie startupy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości gospodarczej kraju. Jednak problem braku dostępu do kapitału inwestycyjnego stanowi poważne wyzwanie dla ich wzrostu. Zakończone obecnie programy, takie jak PFR Starter i NCBiR Bridge Alfa stanowiły ważne źródła finansowania dla wielu młodych firm. Co więcej, zmiany na rynku funduszy inwestycyjnych oraz spadek aktywności na globalnym rynku venture capital, dodatkowo wzmocniły presję wobec polskich startupów. Inwestycje w Europie spadły o 66%, a w Stanach Zjednoczonych o ponad 54%[1]. Wpływ na tę sytuację miał także rozwój sztucznej inteligencji, który obniżył znacznie próg wejścia w niektórych branżach. Pozwoliło to tworzyć całkowicie nowe rynki o nieznanych dotychczas dynamikach wzrostu.

Z danych opublikowanych przez PFR Ventures za Q2 2023 roku wynika, że zainwestowany kapitał oraz liczba sfinansowanych spółek spada z kwartału na kwartał. W H1 2022 roku w startupy zainwestowano ponad 2 mld zł, a w H1 2023 roku tylko 875 mln zł. Spadek wartości finansowania na początku roku (Q1’23 vs. Q1’22) był widoczny w całej Europie na poziomie -66%, a w Polsce wyniósł -27%. Obecnie jednak, porównując Q2’23 do Q1’23 można zauważyć, że rynek europejski ponownie zaczyna wzrastać (+28%), a rynek polski dalej maleje (-4%).

– Brak kapitału inwestycyjnego, wzrost roli technologii i rewolucja AI splotły się w jednej chwili tworząc zupełnie nowe wyzwania na rynku. Jako bank chcemy być mostem łączącym wizję założycieli firm z potrzebnymi środkami inwestycyjnymi. Naszym zadaniem jest wspieranie innowacyjnych przedsięwzięć i pomoc przedsiębiorcom w osiąganiu ich celów. Instytucje finansowe, takie jak Santander Bank Polska mają wiele rozwiązań, którymi mogą wspierać rozwój młodych firm – mówi Bartosz Ziółek, dyrektor ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej w Santander Bank Polska.

Jako przykład takich rozwiązań ekspert Santander Bank Polska podaję finansowanie dłużne, w postaci venture debt, będące alternatywą dla VC. Pozwala ono founderom zachować swoje udziały, jednocześnie dając taką samą szansę na rozwój spółki i lepszą wycenę w kolejnej rundzie finansowania.

– Bank może też finansować rozwój ciekawych projektów dzieląc ryzyko z funduszem. Szczególnie w tym kontekście ciekawą formą finasowania jest Venture Debt (Growth Debt). To model finansowania podobny do bankowej pożyczki, skierowany do szybko rosnących firm, których wycena w niedalekiej przyszłości znacząco wzrośnie – dodaje Bartosz Ziółek.

W odpowiedzi na wyzwania, z którymi zmagają się obecnie młode firmy, Santander Bank Polska kieruje do przedsiębiorców program Santander X. To globalny ekosystem, którego celem jest promocja talentów i innowacji. Santander X pomaga startupom, scaleupom, mikroprzedsiębiorcom i MŚP w uzyskaniu niezbędnego wsparcia szkoleniowego i mentoringowego potrzebnego do rozbudowy projektów czy weryfikacji pomysłów. Program ułatwia też dostęp do zasobów, łączy ze sobą specjalistów i innowatorów z różnych branż, by tworzyć środowisko sprzyjające rozwoju przedsiębiorstw.

Dlatego właśnie Santander X organizuje konkurs dla startupów w Polsce. W jego pierwszej fazie zostanie wybranych 10 firm, które zostaną zaproszone do fazy Mentoringowej. Spośród nich zostanie wybranych 3 zwycięzców. Najwyżej ocenione projekty otrzymają nagrody pieniężne w wysokości: 10 000 €, 6 000 €, 4 000 € a także promocję projektów przy zaangażowaniu Santander Bank Polska. Zwycięzcy otrzymają też zaproszenie do udziału w Santander X Global Award, gdzie rywalizować będą na poziomie międzynarodowym ze zwycięzcami konkursu z 8 innych krajów.

Zwycięzcy lokalnej edycji konkursu otrzymają też dostęp do Santander X 100 – globalnej społeczność najlepszych startupów i scaleupów, wyróżnionych w konkursach i programach Santander X. Platforma zapewnia im m.in. dostęp do dalszego rozwoju, doradztwa, szkoleń, kapitału, klientów, talentów i akceleracji, a także możliwość wymiany doświadczeń.

Szczegóły dot. warunków uczestnictwa w programie można znaleźć na stronie: https://app.santanderx.com/calls/santander-x-award-poland-startup-23.

 

 

[1] Raport “Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2023” PFR Ventures i Inovo VC.

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe
Obszar Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu, Santander Bank Polska S.A.
Biuro Prasowe

biuro.prasowe@santander.pl

Monika Nowakowska
Dyrektor Departamentu Public Relations, Santander Bank Polska S.A.
Monika Nowakowska

monika.nowakowska@santander.pl

tel: 22 586 80 40

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe
Obszar Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu, Santander Bank Polska S.A.
Biuro Prasowe

biuro.prasowe@santander.pl

Monika Nowakowska
Dyrektor Departamentu Public Relations, Santander Bank Polska S.A.
Monika Nowakowska

monika.nowakowska@santander.pl

tel: 22 586 80 40

informacje o firmie