kultura/sztuka/rozrywka

Urodziny Krzysztofa Kieślowskiego i Hommage à Kieślowski

26.06.2023 | Ipublicity

W dniu 82. urodzin wybitnego polskiego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, zapraszamy na 12. edycję festiwalu "Hommage à Kieślowski". Wydarzenie odbędzie się w dniach 25 -27 sierpnia w Sokołowsku.

Urodziny Krzysztofa Kieślowskiego

27 czerwca 2023 roku obchodzimy 82. rocznicę urodzin Krzysztofa Kieślowskiego, jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. Kieślowski, urodzony w 1941 roku, jest powszechnie uznawany za mistrza kinematografii, który swoją twórczością przekroczył granice kraju i zdobył międzynarodowe uznanie.

Kieślowski jest najbardziej znany z trylogii "Trzy kolory" ("Niebieski", "Biały", "Czerwony"), która eksploruje tematy moralności, etyki, losu i przemijania. Prace te zostały nagrodzone na najważniejszych festiwalach filmowych na całym świecie, a ich uniwersalne przesłanie dotyka do dziś serca widzów z różnych kultur.

Twórczość Kieślowskiego przyciąga nie tylko ze względu na głęboko humanistyczne i filozoficzne tematy, ale również ze względu na jego unikalne podejście do narracji filmowej. Reżyser skupiał się na intymnych portretach ludzi, które ukazywały uniwersalne doświadczenia życiowe. Stworzył także ważne dla polskiego kina dzieła, takie jak "Krótki film o miłości" i "Krótki film o zabijaniu", które do dziś są ważnymi punktami odniesienia dla wielu twórców filmowych.

Choć Krzysztof Kieślowski odszedł od nas zbyt wcześnie, w 1996 roku, jego filmy żyją i wciąż poruszają nowe pokolenia widzów na całym świecie - w Polsce m.in. na festiwalu Hommage à Kieślowski.

Festiwal Hommage à Kieślowski

Budując program tegorocznej edycji organizatorzy kierowali się hasłem pokoleń, dialogu międzypokoleniowego. Jak zawsze ważny będzie również dialog zróżnicowanych form filmowych (fabuły, dokumenty, krótkie i długie formy), metod i sposobów robienia kina.

- Zależy nam, aby stworzyć w Sokołowsku przestrzeń do rozmowy o tym, co może być budującym, wspólnotowym doświadczeniem dla różnych generacji. Pomogą nam w tym niewątpliwie konwersacje z uczniami i uczennicami Krzysztofa Kieślowskiego, którzy przybliżą nam ze swojej perspektywy postać patrona naszej wieloletniej imprezy - mówi Diana Dąbrowska, dyrektorka artystyczna festiwalu

Zaproszenie do Sokołowska przyjęli m.in. Krzysztof Lang, Olaf Lubaszenko, Magdalena Łazarkiewicz czy Waldemar Krzystek.

Ważnym tytułem tegorocznej sekcji „Hommage” będzie m.in. „Krótki film o miłości” (1988). 35 lat po premierze filmu organizatorzy chcą odtworzyć dla zebranej w Sokołowsku publiczności spotkanie między magiczną parą głównych bohaterów – Tomkiem (Olaf Lubaszenko) i Magdą (Grażyna Szapołowska).  Uniwersalność tematu, wspaniała gra aktorska i melancholijne zdjęcia Witolda Adamka na pewno zachwycą uczestników i uczestniczki festiwalu.

W programie znajdą się po raz pierwszy w historii „Hommage (…)” takie sekcje kina współczesnego jak „Wielki mały człowiek” czy „Pejzaże sztuki. Pejzaże życia”. W skład pierwszej sekcji będzie można zobaczyć takie filmy jak „Tonia” Marcina Bortkiewicza czy pokazywany premierowo na tegorocznym festiwalu Millenium Docs Against Gravity „Kiosk” Daniela Stopy. „Pejzaże sztuki (…)” dostarczą widzom szansy, aby przyjrzeć się najbardziej oryginalnym tytułom, które łączą w poetycki i innowacyjny sposób różne oblicza terapii poprzez sztukę i kulturę, wykorzystania audiowizualiów, obrazowania życia. W programie HAK znajdą się im. nagrodzony Złotym Lwem na ostatnim MFF w Wenecji dokument „Całe to piękno i krew” Laury Poitras, „Siostrzeństwo świętej sauny”Anny Hints czy „Solaris Mon Amour” Jakuba Mikurdy, Laury Paweli i DJ Lenara.

W zeszłym roku zdecydowaliśmy poświęcić część festiwalu kinu ukraińskiemu, aby wyrazić naszą solidarność z walczącą Ukrainą. Pragniemy kontynuować tę sekcję również w 2023 – w ramach „Ukraińskich dialogów pokoleniowych” pragniemy pokazać w Sokołowsku takie filmy jak „Pamfir” Dmytra Sukholytkyy’ego Sobchuka czy nagrodzony na festiwalu w Locarno „Syndrom Hamleta” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Nasze zaproszenie przyjęła ceniona reżyserka, pisarka i artystka Iryna Tsylik, twórczyni takich filmów jak „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” oraz „Kamień. Papier. Granat” (ten obraz planujemy pokazać latem w Sokołowsku z udziałem Tsylik na żywo).

Dyrektorką artystyczną festiwalu jest filmoznawczyni Diana Dąbrowska. Nad programem festiwalu czuwają również Michał Oleszczyk (alias SpoilerMaster – podcast do słuchania po seansie; Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego ) i Mikołaj Jazdon (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Organizacja i produkcja festiwalu: Fundacja Sztuki Współczesnej „IN SITU”, Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku oraz Międzynarodowe Laboratorium Kultury Sokołowsko

Plakat do tegorocznej edycji HAK został zrealizowany przez Maksa Bereskiego (@Plakiat), artystę wyróżnionego m.in. nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2022).

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie www.hommageakieslowski.pl

 

informacje o firmie


 

informacje o firmie