nowe produkty/usługi

Poczta Polska wydała jubileuszową kartkę z okazji 250. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego

27.05.2023 | Poczta Polska

27 maja Poczta Polska zaprezentowała unikalny walor filatelistyczny dedykowany 250. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego. Okolicznościowa kartka jest hołdem dla jego bogatej historii i podkreśla kluczową rolę, którą odegrał w rozwoju polskiej infrastruktury wodnej.

Kanał Bydgoski, zbudowany w latach 1773-1774, to najstarszy czynny kanał wodny w Polsce, który łączy Wisłę i Odrę poprzez ich dopływy: Brdę od strony Wisły oraz Noteć i Wartę od strony Odry. W dwudziestoleciu międzywojennym uważano go za najpiękniejszą i najbardziej efektywną drogę wodną w Polsce. Jego niezwykła wartość historyczna, architektoniczna oraz inżynieryjna zaowocowała wpisaniem go na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

- Kanał Bydgoski to absolutnie wyjątkowa w skali Polski i Europy droga wodna łącząca dorzecza Odry i Wisły. Jest symbolem wytrwałości, innowacyjności i ambitnych marzeń bydgoszczan. Jestem bardzo dumny, że nasz XVIII-wieczny pomnik geniuszu technicznego jest dziś zarówno historycznym zabytkiem hydrotechniki, jak i jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych, która nieustannie zachwyca wszystkich odwiedzających swym pięknem i bogatą roślinnością – podkreśla Łukasz Schreiber, minister - członek Rady Ministrów, poseł na Sejm RP. W tym wyjątkowym jubileuszu 250-lecia rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego składam wyrazy uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się do jego powstania i rozwoju. Serdecznie zachęcam Państwa do odwiedzenia Bydgoszczy i odkrycia perły naszej historii! – dodaje Łukasz Schreiber.

- Poczta Polska od lat przedstawia na walorach filatelistycznych ważne wydarzenia i ten piękny jubileusz 250-lecia rozpoczęcia budowy Kanału Bydgoskiego również chcieliśmy upamiętnić. Kanał Bydgoski, który łączy Bydgoszcz z Nakłem nad Notecią, jest jedną z najciekawszych atrakcji regionu bydgoskiego i w tej kwestii tkwi w nim ogromny potencjał, nadal bowiem jest elementem drogi wodnej E70, a co za tym idzie, łącznikiem pomiędzy wschodem a zachodem – mówi Karol Górski, dyrektor Regionu Sieci Poczty Polskiej w Bydgoszczy.

Część ilustracyjna kartki, zaprojektowana przez Waldemara Kawińskiego, przedstawia współczesne zdjęcie Kanału Bydgoskiego wykonane z lotu ptaka. W polu znaku opłaty pocztowej znalazła się XIX-wieczna grafika przedstawiająca postać Fryderyka II przyglądającego się budowie Kanału Bydgoskiego, którą rozpoczęto z jego inicjatywy. Poniżej pola znaku opłaty pocztowej znalazła się mapa kanału. Emisję uzupełnia datownik ilustrujący mechanizm podnoszenia klapy w dolnych wrotach śluzy V na Starym Kanale Bydgoskim.

Muzeum Kanału Bydgoskiego prezentuje fotografie i eksponaty związane z Kanałem Bydgoskim, pracą, żeglugą i codziennym życiem nad kanałem. Wśród wystaw znajduje się m.in. ekspozycja o nazwie „Kanał Bydgoski", kopia obrazu Christiana Rode'a pt. „Fryderyk Wielki oglądający plany Kanału Bydgoskiego", mundury marynarzy i żeglarzy śródlądowych, tradycyjna drewniana hamburka z 1920 roku, używana na rzece Brdzie i kanale jeszcze w XX wieku oraz przedmioty związane z pracą barkarzy i innymi osobami związanymi z żeglugą śródlądową. Muzeum Kanału Bydgoskiego prowadzi także działalność edukacyjną, oferując lekcje muzealne dotyczące historii Kanału Bydgoskiego i żeglugi w Bydgoszczy.

O kartce:

Autor projektu kartki: Waldemar Kawiński
Liczba kartek: 1
Wartość: A
Nakład: 5 000 szt.
Technika druku: offset
Format kartki: 148 x 105 mm
Data obiegu: 27 maja 2023 r.

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie