kultura/sztuka/rozrywka

Poczta Polska partnerem wystawy MATEJKO. MALARZ I HISTORIA

18.05.2023 | Poczta Polska

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Jana Matejki. Poczta Polska włącza się w obchody Roku Jana Matejki, zostając partnerem wystawy Muzeum Narodowego w Krakowie oraz wydając dedykowaną kartkę pocztową. W Międzynarodowym Dniu Muzeów, przypadającym 18 maja zachęcamy do udziału w wydarzeniach artystycznych i wystawach.

W swojej działalności Poczta Polska nie zapomina o światowym dziedzictwie kulturalnym oraz angażuje się w wydarzenia związane z promocją polskiej kultury i sztuki. Honoruje i upamiętnia wielkich polskich artystów, a niewątpliwie jednym z nich był Jan Matejko. To jeden z najwybitniejszych malarzy w dziejach Polski – jego twórczość, ale także niezłomna postawa obywatelska sprawiły, że na stałe zapisał się na kartach historii naszego kraju.

Rok 2023 jest związany z licznymi jubileuszami, dotyczącymi tego wybitnego i powszechnie cenionego polskiego malarza. W 2023 r. mija 185. rocznica urodzin i 130. rocznica śmierci Jana Matejki, a także 125. rocznica otwarcia Domu Jana Matejki, pierwszego biograficznego oddziału muzeum na ziemiach polskich, powołanego przez obywateli podczas zaborów.

Muzeum Narodowe w Krakowie uczci Rok Jana Matejki licznymi działaniami wystawienniczymi i edukacyjnymi. Punktem kulminacyjnym obchodów Roku Jana Matejki będzie niezwykle bogata, przekrojowa wystawa, poświęcona twórczości artysty, prezentująca około 400 wybitnych prac oraz unikalnych pamiątek.

Wernisaż wystawy odbędzie się 22 czerwca br. Dla publiczności zostanie udostępniona od 23 czerwca 2023 r. do 7 stycznia 2024 r.

Z okazji Roku Jana Matejki Poczta Polska wyda również kartkę pocztową z nadrukowanym znakiem opłaty, której uroczysta prezentacja nastąpi podczas wernisażu.

Poczta Polska po raz kolejny upamiętnia dorobek wybitnego polskiego artysty. Wielokrotnie na znaczkach pocztowych prezentowała wybitne dzieła Jana Matejki m.in.: fragmenty obrazów „Poczet Królów i Książąt Polskich”, „Sobieski pod Wiedniem”, „Zaprowadzenie chrześcijaństwa”, „Unia Lubelska”, „Konstytucja 3 Maja 1791” czy „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”.

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie