wydarzenia kultura/sztuka/rozrywka

Ukraińska reżyserka Svitlana Oleshko autorką polskiego orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru

20.03.2023 | Ipublicity

Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI co roku wybiera autora orędzia polskiego, propaguje i ogłasza orędzie międzynarodowe oraz wręcza nagrody POITI. Orędzie polskie publikowane od kilkunastu lat stanowi rodzaj uzupełnienia i komentarza do orędzia międzynarodowego. 

W tym roku Zarząd Polskiego Ośrodka ITI jednogłośnie podjął decyzję, że autorką polskiego orędzia 2023 będzie ukraińska reżyserka Svitlana Oleshko, która od czasu wybuchu wojny w Ukrainie mieszka i pracuje w Teatrze Polskim im. A. Szyfmana w Warszawie.

Svitlana Oleshko jest założycielką, dyrektorką i reżyserką Teatru Arabesky oraz producentką teatralną. Bada transformacyjny potencjał teatru, jej twórczość teatralna zawsze ma wyraźny aspekt społeczny.

Ukończyła Charkowski Uniwersytet Narodowy im. Vasylia Karazina na kierunku filologicznym. Studiowała w Akademii Sztuk Scenicznych w Holandii i szkole artystycznej zarządzania strategicznego na Słowacji. Odbyła staż w Polskim Instytucie Teatralnym. Od 1993 do 2019 pracowała naukowo w Muzeum Literackim w Charkowie. Jest działaczką kulturalną i inicjatorką powstania Instytutu Teatralnego w Charkowie. Wraz ze swoim zespołem aktorskim zrealizowała dziesiątki projektów, które pełniły rolę społeczną i rehabilitacyjną (wraz z ludźmi w więzieniach, z osobami o ograniczonej mobilności etc.). Najbardziej znane produkcje to m.in.  "Postprawda", "Czerwony Elvis", "Eneida", "Radioshanson: osiem opowieści o Jurze Zoiferze" (teksty Serhija Żadana).

Od kilkudziesięciu lat w marcu POITI przyznaje również trzy nagrody:

-  Nagroda im. Witkacego - przyznawana osobie z zagranicy za propagowanie teatru polskiego na świecie.

- Nagroda dla twórcy/twórczyni z Polski w uznaniu zasług w dziedzinie propagowania na świecie polskiego teatru.
- Teatralna Książka Roku - nagroda przyznawana prze Sekcję Krytyków Polskiego Ośrodka ITI.

Ich laureaci zostaną ogłoszeni w mediach społecznościowych PIOTI już 27 marca w Międzynarodowy Dzień Teatru. 

informacje o firmie


 

informacje o firmie