środowisko naturalne/ekologia energetyka

Zielona energia – to Ci się opłaci

28.02.2023 | WWF Polska

Koszty ogrzewania i prądu znacznie wzrosły w ostatnim roku. Ogrzewanie węglem w tak zwanym kopciuchu, w mijającym sezonie grzewczym, mogło pochłonąć nawet 3 średnie wypłaty. Zapowiadane są kolejne podwyżki cen prądu. Jednak wiele energii cieplnej i elektrycznej możemy zaoszczędzić. WWF rozpoczyna kampanię informacyjną „Zielona energia – to Ci się opłaci!” i radzi, co zrobić, aby zmniejszyć rachunki.

Problemy z dostępnością węgla i gazu będą w kolejnych latach rosły. Oznacza to wyższe koszty ogrzewania, ale także wzrost cen energii elektrycznej, która w Polsce w ponad 70% pochodzi z elektrowni węglowych. Inwestycje we własne źródło energii oraz docieplenie domu i modernizację to najlepszy sposób na niezależność od kolejnych podwyżek. Jednak również mniejsze działania mogą realnie wpłyną ć na nasze rachunki.

„Zmniejszenie rachunków za prąd i energię nie zawsze musi wiązać się z dużymi wydatkami. Kluczem jest tu efektywność energetyczna i użytkowanie prądu i ciepła w sposób zrównoważony, które pozwalają na osiągniecie tych samych efektów przy zużyciu mniejszej ilości energii. To, w jaki sposób korzystamy ze sprzętów domowych, realnie wpływa na nasze rachunki. Na przykład minuta niepotrzebnej pracy czajnika elektrycznego może zużyć tyle energii, co żarówka LED świecąca przez całą noc” – zauważa Mikołaj Troczyński, ekspert ds. Odnawialnych Źródeł Energii w WWF Polska .

Jeśli chcemy obniżyć rachunki, najpierw sprawdźmy dokładnie, na co wydajemy najwięcej pieniędzy. Można to zrobić samodzielnie, korzystając z informacji o zużyciu energii w dokumentacji urządzeń, oraz np. sprawdzając drogi ucieczki ciepła przy pomocy kamery termowizyjnej. Najpewniejszym sposobem jest zlecenie specjaliście audytu energetycznego.

„Całkowita modernizacja ogrzewania i ocieplenia domu może zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie o ok. 75%-80%. Wiąże się z dużym kosztem, ale można ją rozłożyć na etapy i skorzystać z dofinansowania. Takie działanie przysłuży się zarówno naszemu portfelowi, jak i planecie. Nieefektywne energetycznie domy, z których ucieka ciepło, przyczyniają się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych, pogłębiając kryzys klimatyczny” – dodaje Marcin Kowalczyk, ekspert ds. polityki klimatycznej w WWF Polska.

 

Na inwestycje związane z oszczędzaniem energii, dociepleniem domu i ogrzewaniem można dostać korzystne dofinansowanie z programów ogólnopolskich i regionalnych, np. „Czyste powietrze”, „Stop SMOG” lub przeznaczonego dla budynków wielorodzinnych „Ciepłe mieszkanie”. Koszty dociepleń i wymiany pieca można odliczyć od podatku w ramach „Ulgi Termomodernizacyjnej”.

W załączniku przesyłamy do wykorzystania dwie infografiki z przydatnymi poradami, jak oszczędzać prąd i ciepło w domu.

 

 

kontakt dla mediów
Mikołaj Troczyński
St. Specjalista ds. Odnawialnych Źródeł Energii, WWF Polska
Mikołaj Troczyński

mtroczynski@wwf.pl

tel: +48 885 407 577

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Mikołaj Troczyński
St. Specjalista ds. Odnawialnych Źródeł Energii, WWF Polska
Mikołaj Troczyński

mtroczynski@wwf.pl

tel: +48 885 407 577

informacje o firmie