ekonomia/biznes/finanse nauka/edukacja/szkolenia

Nowa perspektywa finansowa UE na lata 2021-2027 – wizyta unijnej komisarz na PG

09.02.2023 | Politechnika Gdańska

W czwartek, 9 lutego, władze Politechniki Gdańskiej gościły delegację Unii Europejskiej i przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Obecność unijnej komisarz na naszej uczelni była elementem wizyty w Warszawie i Gdańsku, związanej z przyznaniem Polsce nowych środków europejskich na lata 2021-2027 w wysokości 76 miliardów euro.

Polska będzie największym beneficjentem polityki spójności spośród wszystkich państw UE. Nasz kraj otrzyma łącznie 76 miliardów euro. W środę, 8 lutego na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość związana z inauguracją nowej perspektywy finansowej UE. Udział w niej wzięli Elisa Ferreira, komisarz UE ds. polityki regionalnej i premier RP Mateusz Morawiecki.

W czwartek, 9 lutego, unijna komisarz gościła w Gdańsku, w tym również na Politechnice Gdańskiej. Wśród gości uczelni znaleźli się także Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Unijnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Wioletta Dunin-Majewska, członkini gabinetu unijnej komisarz, Magdalena Horodyska z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, Isabel Arriaga E Cunha, asystentka komisarz ds. komunikacji, Bartłomiej Balcerzyk, kierownik Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Przedstawicielstwa w Polsce Komisji Europejskiej.

Delegację przyjęli prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prof. Henryk Krawczyk, rektor uczelni w latach 2008-2016, a obecnie dyrektor CI TASK oraz Mariusz Miler, kanclerz PG. Podczas wizyty zaprezentowane zostały najważniejsze projekty inwestycyjne naszej uczelni – Centrum Kompetencji STOS oraz Centrum Ekoinnowacji, które finansowane są ze środków unijnych.

– Centrum Kompetencji STOS i znajdujący się w nim superkomputer oraz Centrum Ekoinnowacji to obecnie dwie największe i najważniejsze inwestycje Politechniki Gdańskiej. Ich powstanie nie byłoby możliwe bez wsparcia marszałka i środków unijnych – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Skok rozwojowy, jaki nasza uczelnia uczyniła, zarówno na poziomie technologicznym, jak i infrastrukturalnym, możliwy był dzięki członkostwie Polski w Unii Europejskiej i wielu programom, które nas wspierają. Dzięki nim możemy konkurować z najlepszymi uczelniami na kontynencie.

– Polska jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się krajów w Unii Europejskiej, a nauka stanowi kluczowy element rozwoju – mówiła podczas wizyty Elisa Ferreira, komisarz Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej – Patrząc na najważniejsze inwestycje uczelni, widzimy, że fundusze z Unii Europejskiej są tutaj dobrze pożytkowane. To bardzo istotne, by stwarzać możliwości do poszerzania wiedzy i prowadzenia badań.

Odsłonięcie tablicy na CK STOS PG

Goście mieli okazję odwiedzić będące w zaawansowanej fazie budowy Centrum Kompetencji STOS PG oraz znajdującą się w nim serwerownię, gdzie umieszczony zostanie nowy superkomputer. Na ścianie jednego z budynków centrum znalazła się tablica informująca o współfinansowaniu inwestycji ze środków Unii Europejskiej, która przy okazji wizyty została symbolicznie odsłonięta.

CK STOS PG powstało na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej przy ul. Traugutta. Obiekt będzie nową siedzibą Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG. Kluczowym elementem kompleksu jest ukryta pod ziemią serwerownia zawierająca siedem komór. Umieszczone w nich superkomputery, o różnej wielkości i mocy obliczeniowej pozwolą prowadzić złożone prace badawcze z wielu dziedzin nauki. Koszt bazowy inwestycji to blisko 160 mln zł, z czego ponad 90 mln zł pochodzi z dotacji unijnej, pozyskanej dzięki zaangażowaniu się w sprawę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i podległej mu Agencji Rozwoju Pomorza. Po wyposażeniu budynku w kolejne elementy superkomputera wartość inwestycji z czasem wzrośnie jednak do ponad 250 mln zł.

Fundusze Europejskie dla Pomorza

Po wizycie na Politechnice Gdańskiej unijna komisarz udała się do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie wzięła udział w konferencji poświęconej regionalnemu programowi Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Więcej o CK STOS oraz innych inwestycjach na PG przeczytać można na stronie Politechniki Gdańskiej.

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

tel: 664166296

Maciej Dzwonnik
Rzecznik Prasowy, Politechnika Gdańska
Maciej Dzwonnik

maciej.dzwonnik@pg.edu.pl

tel: 58 347 14 67

tel: 509 470 073

Specjalista Dział Promocji, Politechnika Gdańska
Agata Cymanowska

agata.cymanowska@pg.edu.pl

tel: 58 347 29 99

tel: 664 166 296

Specjalista Dział Promocji i Biuro Prasowe, Politechnika Gdańska
Paweł Kukla

pawel.kukla@pg.edu.pl

tel: 58 347 29 63

tel: 600 960 671

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

tel: 664166296

Maciej Dzwonnik
Rzecznik Prasowy, Politechnika Gdańska
Maciej Dzwonnik

maciej.dzwonnik@pg.edu.pl

tel: 58 347 14 67

tel: 509 470 073

Specjalista Dział Promocji, Politechnika Gdańska
Agata Cymanowska

agata.cymanowska@pg.edu.pl

tel: 58 347 29 99

tel: 664 166 296

Specjalista Dział Promocji i Biuro Prasowe, Politechnika Gdańska
Paweł Kukla

pawel.kukla@pg.edu.pl

tel: 58 347 29 63

tel: 600 960 671

informacje o firmie