technologie ekonomia/biznes/finanse

Biznesowy potencjał inicjatywy 3W wciąż rośnie. Do świata 3W dołącza 11 nowych organizacji

08.02.2023 | Idea 3W

Bank Gospodarstwa Krajowego rozszerza współpracę w inicjatywie 3W: woda, wodór, węgiel. Do świata innowacji 3W dołącza kolejne jedenaście organizacji: Art. Strefa, Cema, Deltima, Dolnośląska Zielona Dolina (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), Formaster, Frako Term, Klaster Wodorowy im. Braci Łaszczyńskich, Naiad Water Investments, PGWiR S.A. Jastrzębie Zdrój, SIEJESIE, Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA. Wszystkie organizacje będą współpracować z BGK, upowszechniać ideę 3W i inicjować wspólne projekty eksperckie.

Inicjatywa 3W nieustannie się rozwija i rośnie w siłę. Do naszego ekosystemu dołączyło już ponad siedemdziesiąt organizacji, które działają w obszarach wody, wodoru i węgla. To pokazuje jak ogromny potencjał tkwi w sektorze 3W. Wspólnie będziemy działać, aby uczynić polską gospodarkę bardziej innowacyjną i konkurencyjną, a drzwi do świata 3W wciąż są otwarte – powiedział Adam Żelezik, dyrektor Departamentu 3W w Banku Gospodarstwa Krajowego.   

Woda – nasz wspólny interes

Mimo że Ziemia w większości składa się z wody, paradoksalnie jest to surowiec deficytowy. Zasoby słodkowodne stanowią bowiem jedynie 3 proc. globalnych zapasów. Dlatego tak ważne jest, by racjonalnie nimi gospodarować. Do świata 3W dołączyło właśnie pięć organizacji, którym to podejście jest wyjątkowo bliskie. Firma Art. Strefa oferuje, unikalne w skali Europy, rozwiązania z zakresu ochrony i rewitalizacji wody w śródlądowych zbiornikach wodnych. Wszystko po to, aby zmniejszyć stężenie fosforu, azotu i metali ciężkich oraz podnieść jakość wody. Formaster S.A. to firma z ponad 30-letnim doświadczeniem, właściciel marki Dafi, która oferuje dzbanki i butelki filtrujące wodę kranową oraz filtry przepływowe.

O tym, że woda jest ropą naftową XXI wieku wiedzą specjaliści z Naiad Water Investments. To start-up łączący sztuczną inteligencję i technologię blockchain z szeroko pojętym rynkiem wody (blue market) oraz rolnictwem precyzyjnym. Natomiast Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji S.A. nie tylko dostarcza wodę dla celów przemysłowych i nawodnień rolniczych, ale również odsala ją i produkuje wysokiej jakości sól warzoną spożywczą o zawartości NaCl na poziomie 99,4 %.

Odpowiedź na globalne problemy z produkcją żywności znaleźli eksperci SIEJESIE. Centrum B+R SIEJESIE to pierwszy ośrodek badawczy w Polsce, który realizuje projekt innowacyjnej, wielopoziomowej uprawy roślin przy wykorzystaniu modułów LED chłodzonych cieczą. Jest to wysokowydajny proces wertykalnej i hydroponicznej uprawy sałat i ziół w budynku odizolowanym od otoczenia budynku.

Wodór – coraz bliżej…

Stawiając na wodór mamy szansę znaleźć się w technologicznej awangardzie i stworzyć rozwiązania, które będą wspierać niskoemisyjną gospodarkę w Polsce i na świecie. Do świata 3W dołączyły właśnie trzy firmy, którym wodór nie jest obcy. Pierwsza z nich to spółka Frako Term, która prowadzi prace badawczo-wdrożeniowe nad pozyskaniem nowych, efektywnych i ekologicznych technologii wytwarzania, magazynowania, przetwarzania i wykorzystywania energii. Firma specjalizuje się w projektowaniu, opracowywaniu i wykonywaniu urządzeń, które pracują w warunkach wysokiej i ultrawysokiej próżni, a także aparatury podtrzymującej i pracującej w temperaturach kriogenicznych. Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA rozwija niezależne energetycznie, zeroemisyjne kopalnie kruszyw, produkuje ekologiczne nawozy i dysponuje własnym transportem opartym o zielony wodór. Centralny Klaster Wodorowy im. Braci Łaszyńskich, który powstał w 2021 r., to zrzeszenie sygnatariuszy, którzy tworzą otwarte forum współpracy dla podmiotów z regionu świętokrzyskiego. Wspólnie działają na rzecz rozwoju zeroemisyjnych źródeł energii i produkcji zielonego wodoru.

Synergia niejedno ma imię

Od początku istnienia inicjatywy 3W wskazujemy na wyjątkową współzależność wody, wodoru i węgla. Synergię zasobów, ale też potencjałów potwierdzają sami sygnatariusze listów intencyjnych. Dolnośląska Zielona Dolina (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) to spółka, która stworzyła program „Zielona Dolina Żywności i Zdrowia". Prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe w obszarze inteligentnego rolnictwa, z uwzględnieniem energii ze źródeł odnawialnych, gospodarki bezopadowej oraz innowacyjnych form wykorzystania wody. Przedsiębiorstwo Modernizacji Obiektów Przemysłowych „Cema” to specjaliści w zarządzaniu paliwami alternatywnymi i odzyskiwaniem z nich surowców energetycznych. Natomiast biologiczna oczyszczalnia ścieków oparta na tzw. „przenośniku biologicznym GPI”, czyli polibiocenozie czy wodorowy magazyn energii, w którym wykorzystano konstrukcję ogniwa fotowoltaicznego to niektóre z technologii rozwijanych przez firmę Deltima.

Biznesowy ekosystem 3W jest wciąż w budowie. Idea 3W wspiera w rozwoju nowoczesnych technologii z obszaru wody, wodoru i nowoczesnych technologii węglowych, a także zrównoważonego rozwoju. Do inicjatywy BGK przystąpiło już ponad siedemdziesiąt organizacji z różnych branż, m.in. Toyota Central Europe.

informacje o firmie

załączniki

informacje o firmie