styl życia

Rozpoznanie WOT działało w górach

Już po raz kolejny żołnierze z batalionów i brygad obrony terytorialnej szkolili się na zimowym zgrupowaniu rozpoznawczym. Szkolenie odbyło się w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej (OSPG) w Dusznikach Zdroju oraz w Górach Bystrzyckich.

W ubiegłą niedzielę szefowie komórek rozpoznawczych i kandydaci na te stanowiska z batalionów lekkiej piechoty i brygad OT zakończyli szkolenie poligonowe. Ćwiczenie podzielone było na dwa etapy. Pierwszy odbywał się na terenie 22 Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku i OSPG w Dusznikach Zdroju. Druga cześć zorganizowana była w Górach Bystrzyckich. Tematyka zajęć obejmowała sposoby, procedury i zagadnienia taktyczne w zakresie prowadzenia działań nieregularnych.

Sprawdzianem sprawności fizycznej żołnierze rozpoczęli pierwszy etap zgrupowania poligonowego a następnie płynnie przeszli do doskonalenia kompetencji i umiejętności z zakresu planowania działań rozpoznawczych w zimie. Marszem ubezpieczonym z użyciem noktowizji i termowizji, Terytorialsi wykonali przemieszczenie do wyznaczonego miejsca zbiórki. Tym samym rozpoczęli praktyczne działania, które zostały zaplanowane w drugim etapie poligonu. W Górach Bystrzyckich – bo tam odbywały się ich dzienno – nocne zmagania, uczestnicy ćwiczenia doskonalili umiejętności planowania i organizacji zasadzki oraz napadu. Podczas szkolenia żołnierze zostali zapoznani z procedurami i sposobami działań w bazie patrolowej oraz zasadami prowadzenia obserwacji przeciwnika.    

Jak zaznaczył płk Sebastian Świętoński, szef Oddziału Rozpoznania DWOT:

Rozpoznanie to oczy i uszy każdego dowódcy. Dlatego też, każdy żołnierz musi być odpowiednio przygotowany w zakresie planowania, organizacji i realizacji zasadzki, napadu, zakładania bazy patrolowej czy organizacji bytowania w terenie górzystym. W czasie zgrupowania poligonowego, naszym głównym celem było osiągnięcie przez szefów komórek rozpoznawczych batalionów lekkiej piechoty, służących w różnych rejonach kraju, jednolitych zasad działania w specyficznych warunkach walki. Zajęcia te pozwolą na ujednolicenie działań we wszystkich pododdziałach WOT.

To kolejne tego typu szkolenie poligonowe dla żołnierzy komórek rozpoznawczych. Przedstawione zadania jakie były wykonywane w czasie zgrupowania to tylko część zagadnień, wykonywanych podczas szkolenia. Ćwiczenie było świetną okazję do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami treningu.

kontakt dla mediów
mjr Witold SURA
Rzecznik Prasowy, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
mjr Witold SURA

rzecznik.wot@mon.gov.pl

tel: 261-883-029

informacje o firmie

mjr Witold SURA
Rzecznik Prasowy DWOT

załączniki

kontakt dla mediów
mjr Witold SURA
Rzecznik Prasowy, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
mjr Witold SURA

rzecznik.wot@mon.gov.pl

tel: 261-883-029

informacje o firmie

mjr Witold SURA
Rzecznik Prasowy DWOT