nowe produkty/usługi zainteresowania/hobby

Poczta Polska uroczyście wprowadza emisję znaczka przedstawiającego św. Rafała Kalinowskiego

10.11.2022 | Poczta Polska

Emisja filatelistyczna „Św. Rafał Kalinowski patron żołnierzy i sybiraków” zadebiutuje na rynku 11 listopada 2022 roku. Tego dnia w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy w świątyni Bożej Opatrzności w Warszawie zostaną zainstalowane relikwie tego świętego. 

Autor znaczka, Paweł Myszka, umieścił na walorze filatelistycznym wizerunek świętego namalowany na podstawie jedynego zachowanego zdjęcia Rafała Kalinowskiego.  Wzdłuż dolnej krawędzi wykorzystał został zwielokrotniony herb Zakonu Karmelitów Bosych, tworzący wzór i napis: ŚW. RAFAŁ KALINOWSKI. Wzdłuż lewej krawędzi znajduje się   napis: POLSKA i oznaczenie wartości 3,90 zł. Znaczki po 12 w arkuszu są ułożone w interesującym układzie tête-bêche , gdzie co drugi znaczek jest odwrócony o 180 stopni w stosunku do znaczka sąsiadującego.

Bohater emisji filatelistycznej Poczty Polskiej był uczestnikiem powstania styczniowego, a wcześniej zrezygnował z pracy w rosyjskim wojsku w obawie przed otrzymaniem rozkazu walki przeciwko rodakom. Objął stanowisko ministra wojny w litewskich władzach powstańczych. Po upadku insurekcji był skazany na śmierć, wyrok ten zamieniono mu na karę zsyłki na Syberię. Tam odkrył powołanie zakonne. W 1874 roku został zwolniony z wygnania, po trzech latach wstąpił do zakonu karmelitańskiego, przyjął święcenia kapłańskie 15 stycznia 1882 roku. Trzykrotnie sprawował funkcję przeora klasztoru w Czernej, był też przełożonym klasztoru w Wadowicach. Spędził w zakonie 30 lat. Zmarł 15 listopada 1907 roku w Wadowicach. Jan Paweł II kanonizował go 17 listopada 1991 roku w Rzymie.  Rafał Kalinowski jest pierwszym karmelitą kanonizowanym po św. Janie od Krzyża.

Podczas uroczystości instalacji relikwii w świątyni Bożej Opatrzności w Warszawie Poczta Polska planuje złożyć znaczek w darze ołtarza. Wnioskodawcą emisji jest Krakowska Prowincja Zakonu Karmelitów Bosych. 

– Instalacja relikwii karmelity bosego, św. Rafała Kalinowskiego, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w Narodowe Święto Niepodległości jest wspaniałym impulsem do przybliżenia przez Pocztę Polską tak ważnego świętego. Ten wielki patriota, powstaniec styczniowy i zesłaniec syberyjski, szukając sensu życia odnalazł drogę do Boga, by potem w konfesjonale jednać grzeszników z Bogiem i przywracać spokój sumienia ludziom dręczonym przez lęk i niepewność. Wierzę, że dla naszych klientów ten znaczek okaże się ciekawy nie tylko ze względu na zastosowany układ tête-bêche – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej. 

Na kopercie wydanej razem ze znaczkiem  widnieje fragment obrazu Jerzego Kumala „W drodze na Syberię”. W części centralnej koperty znalazło się hasło przesłanie świętego: „Jestem dla wszystkich”. Obrazy zarówno ze znaczka jak i koperty znajdują się w Klasztorze Karmelitów Bosych w Czernej. Na grafice datownika okolicznościowego widnieje zarys  wież Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej.

 

O znaczku:

autor projektu: Paweł Myszka
liczba znaczków: 1
wartość: 3,90 zł
nakład: 144 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 31,25 x 39,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 12 znaczków (tête-bêche)
data wprowadzenia do obiegu: 11 listopada 2022

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii nowe produkty/usługi

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie