wydarzenia budownictwo/nieruchomości

PG laureatem nagrody na najlepszą gdańską realizację architektoniczną

03.11.2022 | Politechnika Gdańska

W 4. edycji konkursu Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszej gdańskiej realizacji architektonicznej jednym ze zwycięzców został zrewitalizowany w 2021 r. budynek Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej. Ceremonia ogłoszenia laureatów i wręczenia nagród odbyła się w czwartek 3 listopada w Europejskim Centrum Solidarności.

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszej gdańskiej realizacji architektonicznej – ustanowiona na mocy porozumienia pomiędzy prezydentem Gdańska a Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP) Oddział Wybrzeże – przyznawana jest w cyklu dwuletnim. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się zarówno nowe budynki, jak również zrewitalizowane, np. przebudowa siedziby LPP przy ul. Łąkowej, położony nad Motławą Ośrodek Kultury Morskiej, odrestaurowany Stary Maneż we Wrzeszczu, czy Muzeum II Wojny Światowej.

Wyróżnienia przyznaje prezydent Gdańska na wniosek kapituły nagrody, w której zasiadają przedstawiciele SARP oraz Miasta Gdańska. Ma na celu promowanie gdańskiej architektury „poprzez ukazanie jej różnorodnego i ciekawego oblicza”, a nagrody przeznaczone są „dla realizacji o szczególnej wartości architektonicznej dla przestrzeni publicznej, które mogą stanowić wyznacznik jakościowy dla nowych inwestycji budowlanych powstających w Gdańsku”.

PG czołowym inwestorem na Pomorzu

W tym roku laureatów było pięciu: Dwór Uphagena, kładka Św. Ducha, budynki przy ul. Lastadia 2 i 41, biurowiec GATO oraz zrewitalizowany budynek Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej. Kapituła w składzie: Stanisław Dopierała (SARP), Marek Łańcucki (SARP), Grzegorz Rzepecki (SARP), Piotr Grzelak (zastępca prezydenta Miasta Gdańska i przewodniczący kapituły), Edyta Damszel-Turek (Biuro Rozwoju Gdańska), Piotr Lorens (Architekt Miasta) – doceniła m.in. „bardzo przemyślane pogodzenie różnych funkcji użytkowych oraz staranne zaprojektowanie i wykonanie detalu architektonicznego”. Ponadto przyznano nagrodę specjalną, która trafiła do Muzeum Bursztynu.

W imieniu uczelni nagrodę podczas gali w Europejskim Centrum Solidarności odebrali prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz Mariusz Miler, kanclerz PG. Nagrodę otrzymali wspólnie: inwestor (Politechnika Gdańska), architekt (pracownia Home of Houses, arch. Rafał Mysiak) i wykonawca (Hartuna Sp. z o. o.).

– Nagroda jest ogromnym wyróżnieniem dla całej społeczności akademickiej Politechniki Gdańskiej – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Naszym celem jest nie tylko intensywne i efektywne inwestowanie w umiejętności i kompetencje naszych naukowców i studentów, ale również w infrastrukturę uczelni. To nie koniec naszych działań. Już wkrótce otworzymy centrum informatyczne STOS. Będzie to najnowocześniejszy tego rodzaju kompleks w Europie, a jego budowa pochłonęła ok. 250 mln zł. Równolegle prowadzimy prace nad realizacją Centrum Ekoinnowacji PG, które będzie jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce z obszaru ochrony środowiska i zielonych technologii. 

 – Nasza uczelnia jest jednym z największych i najbardziej dynamicznie działających inwestorów na Pomorzu, a ta nagroda jest dla nas certyfikatem jakości i potwierdzeniem, że PG jest w stanie otoczyć każdą nieruchomość należytą troską i mądrze ją zagospodarować – mówił po odebraniu nagrody Mariusz Miler, kanclerz PG. – Kampus PG jest jednym z najpiękniejszych w Europie, a rewitalizacja budynku Hydromechaniki sprawiła, że jest nie tylko jeszcze piękniejszy, ale również bardziej funkcjonalny – dodał.

Nagroda składa się z trzech elementów: statuetki, dyplomu oraz metalowej plakietki zawierającej nazwy autora projektu, inwestora i wykonawcy. Plakietka ta zostanie wmurowana w fasadę wyróżnionego obiektu.

O budynku Hydromechaniki PG

W połowie marca 2022 r. Politechnika Gdańska uroczyście otworzyła zrewitalizowany i sąsiadujący z Gmachem Głównym uczelni budynek Hydromechaniki PG. Zbudowany w 1912 r. i mierzący nieco ponad 100 m długości i blisko 20 m szerokości budynek jest jednym z najstarszych na terenie uczelnianego kampusu. Koszt gruntownej modernizacji, któremu został poddany, wyniósł ok. 16 mln zł, a projekt udało się zrealizować przy wsparciu z unijnej dotacji przydzielonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, która pokryła ok. 40 proc. kwoty całego przedsięwzięcia.

Dzięki rewitalizacji budynek zyskał nowe funkcje, które służą zarówno społeczności akademickiej PG, jak również jej gościom. W środku znalazło się m.in. modułowe i w pełni skomputeryzowane audytorium (które może pełnić również funkcję konferencyjną), multimedialna i wielofunkcyjna sala dydaktyczna, welcome office (obsługa gości PG z Polski i zagranicy), przestrzeń wystawiennicza, restauracja, sklep z gadżetami PG, a także pomieszczenia biurowe.

Politechnika Gdańska ma duże doświadczenie i zaplecze organizacyjne do utrzymania i renowacji obiektów historycznych. Z sukcesem realizuje kolejne projekty związane z modernizacją, odbudową i rozbudową infrastruktury. Wśród dużych projektów zrealizowanych przez uczelnię wymienić można choćby odbudowę wieży zegarowej na Gmachu Głównym (również wyróżnioną w jednej z poprzednich edycji powyższego konkursu), czy rewitalizację zabytkowego obiektu hotelowego PG w Sopocie (Eureka Sopot). Kolejnym wyzwaniem, jakie uczelnia postawiła sobie za cel na najbliższe miesiące, jest odrestaurowanie zabytkowego gmachu przy ul. Sobieskiego 18 (dawny Wydział Chemii UG, odkupiony przez PG w 2021 r.) i uruchomienie go z zachowaniem funkcji naukowo-dydaktycznej.

Wkrótce uczelnia udostępni też dla mieszkańców Gdańska odnowiony teren parkowy na Górze Szubienicznej, położony na tyłach kampusu uczelni, do którego będzie można dostać się bezpośrednio od strony ul. Traugutta.

Lista najważniejszych i największych inwestycji Politechniki Gdańskiej.

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie