turystyka/wypoczynek

Jak Polacy spędzają letnie urlopy? Wyniki badania

26.07.2022 | Prezentmarzeń

Co trzeci Polak na tegorocznym, wakacyjnym urlopie spędzi między 8 a 14 dni. Co piąty zaplanował odpoczynek nad morzem, a co czwarty w miejscu zamieszkania. Parki rozrywki, lokalne atrakcje oraz aktywności fizyczne, związane głównie ze sportami wodnymi to preferowane pomysły na letni wypoczynek. To wnioski z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2022” serwisu Prezentmarzeń.

Gdzie najchętniej wybieramy się na wypoczynek w Polsce?

Już od wielu lat preferowanych kierunkiem wakacyjnych, krajowych wyjazdów Polaków jest morze. W tym roku wybierze się nad Bałtyk co piąty Polak, jak wynika z deklaracji złożonych w badaniu. Aż 25% zapytanych zamierza wypoczywać w tym roku w miejscu zamieszkania. Może to wynikać z obecnej sytuacji ekonomicznej, gdyż 37% respondentów zdradziło, że nie stać ich, aby w tym roku wyjechać na urlop. Wyjazd w góry wybrało 12% zapytanych Polaków, jeziora jak na przykład Mazury 10% zapytanych. Wśród respondentów badania nie brakuje także chętnych na wycieczki objazdowe po Polsce – 18% ankietowanych zamierza w ten sposób spędzać tegoroczny urlop. Wiele osób będzie również podróżować w formule city break zwiedzając różne miasta i korzystając z ich atrakcji – 14%.

Jak długie będą nasze wakacyjne urlopy?

Dla 38% zapytanych Polaków letni urlop będzie trwał między 8 a 14 dni. Tylko 9% respondentów może sobie pozwolić na urlop powyżej 14 dni. Dla 24% zapytanych urlop będzie trwał do 7 dni. Z kolei 11% ankietowanych deklaruje, że będzie wypoczywać w te wakacje tylko w weekendy, a 18% nie wybiera się na urlop w okresie letnim.

Co decyduje o udanym urlopie?

Najważniejsze kryteria udanego urlopu to według 23% respondentów świetne towarzystwo, a według 21% piękna, słoneczna pogoda. Równie ważne są atrakcje dla dzieci, dzięki którym nie będą się one nudzić – jak wskazuje co piąty ankietowany. Istotne są także dobre warunki pobytu i atrakcje, które mogą stać się wspaniałymi wspomnieniami po powrocie do domu.

Letni urlop to czas, w trakcie którego najchętniej odwiedzamy parki rozrywki – 31% odpowiedzi i oddajemy się zwiedzaniu ciekawych miejsc oraz lokalnych atrakcji – 29% odpowiedzi. Wśród preferowanych form relaksu pojawia się także aktywność fizyczna w postaci na przykład sportów wodnych i sportów w powietrzu.

Flyboard, skutery wodne czy skoki na bungee, latem jesteśmy bardziej skłonni, aby próbować różnych sportów z dawką adrenaliny. Nasze badanie pokazało, że co drugi zapytany przez nas Polak uważa, że letni urlop jest dobrym momentem, aby spróbować jakiegoś sportu ekstremalnego. Co trzeci ankietowany stwierdził, że to świetny pomysł, aby uatrakcyjnić urlop i pozostawić niesamowite wspomnienia. – mówi Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń.

Co pochłania najwięcej urlopowego budżetu?

Dojazd na wypoczynek i koszty zakwaterowania to 2 główne pozycje, które pochłaniają lwią część budżetowego urlopu Polaków. Na trzecim miejscu znalazły się koszty posiłków – 19% odpowiedzi. Niestety aż 57% respondentów obawia się, że tegoroczny wypoczynek będzie bardzo drogi przy cenach po pandemii i wysokiej inflacji. Dla 37% obecna sytuacja ekonomiczna jest powodem rezygnacji z urlopu. Z kolei 33% przyznaje, że może sobie pozwolić na urlop, ale wymaga to od nich oszczędzania podczas wyjazdu.

Urlop to czas wypoczynku, ale także czas, w którym można spełniać marzenia. Serwis Prezentmarzeń zapytał więc Polaków realizując badanie jakie marzenie, związane z nietypową aktywnością chcieliby spełnić ze wskazanych atrakcji: skok ze spadochronem, skok na bungee, flyboard, lot balonem, rejs motorówką lub skuterem wodnym, lot motolotnią lub paralotnią, przejażdżka luksusowym samochodem. Okazało się, że najwięcej zapytanych, 26% wskazało na skok ze spadochronem. Na drugiej pozycji znalazł się rejs motorówką lub pływanie skuterem wodnym – 21% odpowiedzi. Na trzeciej pozycji zapytani wskazali skok na bungee.

Z niecierpliwością wyczekujemy na letni urlop, dlatego chcemy, aby dostarczył nam jak najwięcej pozytywnych wrażeń. Dobre towarzystwo, ładna pogoda oraz możliwość korzystania z ciekawych atrakcji to czynniki, które mają duży wpływ na jakość naszego wypoczynku.

*Badanie sondażowe „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2022” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1237 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2022.

kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
Innovation PR
Małgorzata Dębska

m.debska@innovationpr.pl

tel: +48 662 150 880

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
Innovation PR
Małgorzata Dębska

m.debska@innovationpr.pl

tel: +48 662 150 880

informacje o firmie