polityka

Polska 2050 apeluje do Prezydenta RP o zawetowanie ustawy “Lex maluchy za kraty”

Warszawa, 11 lipca 2022 r.

 INFORMACJA PRASOWA 

“Apelujemy do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich” - mówili podczas poniedziałkowego briefingu w Sejmie przedstawiciele Polski 2050.

W czwartkowym głosowaniu w Sejmie większości nie uzyskał wniosek Senatu o odrzucenie ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich tzw. lex maluchy za kraty. 

Michał Gramatyka, poseł Polski 2050 zaznaczył, że ustawa nosi nazwę: o resocjalizacji i  wspieraniu. “Ale nie ma tam mowy o resocjalizacji i wspieraniu. Jest natomiast mnóstwo przepisów, które są nie do przyjęcia dla całego zawodowego środowiska i ekspertów”- mówił Michał Gramatyka.

W ocenie Miłosławy Zagłoby, ekspertki prawnej Instytutu Strategie 2050 jest to kolejny przykład bardzo złej jakości prawa. “Napisanej pod polityczne wizje, a nie pod rzeczywiste potrzeby związane z postępowaniem osób nieletnich”- mówiła Miłosława Zagłoba.

Zdaniem ekspertki Instytutu Strategie 2050 pomysł na ocenianie 10-latków pod kątem demoralizacji i stosowanie wobec nich kar to dowód na jaskrawą ignorancję psychologiczną, pedagogiczną i etyczną. W jej ocenie ustawa budzi bardzo poważne wątpliwości co do  zgodności z art. 72 Konstytucji oraz z założeniami Konwencji o prawach dziecka.

Miłosława Zagłoba zaznaczyła, że skutki działania przepisów będą odczuwały następne pokolenia. “Pomysłem Ministerstwa Sprawiedliwości jest zamiana od 1 września szkół i placówek oświatowych w miejsca, w których dyrektorzy będą wymierzali kary. Pan Prezydent ma możliwość porozmawiania z Pierwszą Damą, która ma ogromne doświadczenie jako nauczycielka, wie jakie skutki przyniesie zamiana szkół w ośrodki resocjalizacji” - mówiła Miłosława Zagłoba

Maciej Żywno, wiceprzewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni podkreślił, że obóz rządzący nie przyjął do wiadomości uwag ekspertów. “Specjaliści od resocjalizacji podkreślali, że wysyłanie do placówek resocjalizacyjnych dziesięciolatków jest ogromnym błędem. To jest sytuacja, którą można porównać do sytuacji medycznej: lekarze stwierdzają, że na ból gardła wystarczą tabletki, a politycy PiS mówią, że skierują pacjenta do szpitala i zlecą lewatywę” - mówił Maciej Żywno.

W ocenie Macieja Żywno rządzący dopuszczają do sytuacji, w której chwieje się współczesny model wychowawczy. “Model jest oparty o budowanie relacji wychowawca - wychowanek, polega na budowaniu postaw, motywowaniu i wspólnym działaniu, a nie na  restrykcjach i karach. Kara to porażka. To jest objaw bezsilności dorosłych względem dzieci” - mówił Maciej Żywno

Wiceprzewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni zaznaczył, że świat wychowawczy do tej pory miał pracować w oparciu o narzędzia pedagogiczne i wychowawcze, a nie restrykcyjne. “Świat wymiaru sprawiedliwości miał się pojawiać, wtedy kiedy ten pierwszy nie daje rady. Ministerstwo Sprawiedliwości skraca drogę i załamuje świat pracy eksperckiej i pedagogów. To również oznacza zwiększenie stygmatyzacji młodych ludzi, którzy trafiają do placówki będą trafiali do świata wykluczenia. Środowisko determinuje wychowanie młodego człowieka” - mówił Maciej Żywno.

Michał Gramatyka, poseł Polski 2050 przytoczył słowa Ericha Fromma, który pisał o zjawisku moralności autorytarnej. “Jedyną zaletą jest posłuszeństwo, a jedynym grzechem jest nieposłuszeństwo. Nie tego potrzebują polskie dzieci. One potrzebują wsparcia, szansy, pomocy” - mówił Michał Gramatyka

“Polska 2050 razem ze środowiskami zawodowymi, organizacjami społecznymi jest przeciw temu, aby maluchy trafiały za kraty. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, żeby do więzień wsadzać osoby, które ukończyły 14 rok życia. Temu szaleństwu można zapobiec. Apelujemy o weto, Panie Prezydencie!” - podkreślił Michał Gramatyka

 

 

 

informacje o firmie

  

informacje o firmie