polityka ekonomia/biznes/finanse

Polska 2050 apeluje do rządu o uruchomienie instrumentów antyinflacyjnych

Warszawa, 7 lipca 2022 r.

INFORMACJA PRASOWA 

“Jeżeli rząd nie uruchomi narzędzi walki z inflacją, nasze portfele zarzynać będą wysokie raty kredytów. To doprowadzi do tragedi w polskich domach i będzie rujnowało polską gospodarkę, która stanie się niekonkurencyjna” - alarmowali posłowie Koła Parlamentarnego Polska 2050 podczas czwartkowego briefingu prasowego w Sejmie.

Paulina Hennig-Kloska przypomniała o decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po raz 10. podniosła stopy procentowe. “Polska zostaje liderem w niechlubnym konkursie na najdroższe kredyty w Europie. Wspólnie z Węgrami - państwa rządzone przez najbardziej populistyczne na naszym kontynencie rządy - mają w Europie najdroższe kredyty”- mówiła Paulina Hennig-Kloska.

W ocenie posłanki Polski 2050, aby raty kredytów mogły być niższe, musimy wyhamować inflację. “By inflacja wyhamowała, rząd - wspólnie z bankiem centralnym - musi skorzystać z większej gamy instrumentów, które ma w ręku. Polityka przerzucania kosztów inflacji na kredytobiorców nie sprawdza się, nie przynosi oczekiwanych efektów” - mówiła Paulina Hennig-Kloska. 

Paulina Hennig-Kloska zaznaczyła, że głównym silnikiem napędzającym inflację jest słaby złoty. “Musimy postawić na nogi złotego, który traci do dolara, franka i euro. Jest ogromnym impulsem inflacyjnym, powoduje wzrost cen towarów importowanych w tym ropy, której baryłka jest wyceniana w dolarach. By umocnić złotego musimy odbudować wiarygodność gospodarczą Polski” - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Posłanka Polski 2050 przypomniała propozycje antyinflacyjne proponowane przez Polskę 2050. “Narodowy Bank Polski powinien wyemitować obligacje antyinflacyjne, a rząd zawiesić tzw. podatek Belki. Ustawę w tej sprawie złożyliśmy w Sejmie. Dzisiaj oprocentowanie lokat jest zbyt niskie, by zachęcać do odłożenia wydatków na przyszłość” - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Zdaniem Pauliny Hennig-Kloski kolejnym czynnikiem wzmacniającym złotego będzie wyeliminowanie ryzyka braku surowców energetycznych. “Fakt, że grozi nam ryzyko braku węgla i gazu w okresie jesienno-zimowym nie zachęca inwestorów międzynarodowych do inwestowania w naszym kraju. Rząd nadal nie zapewnił kontraktów na surowce energetyczne z innych kierunków niż Rosja” - mówiła Paulina Hennig-Kloska

Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050 podkreślił, że walka z inflacją powinna obejmować politykę monetarną i politykę fiskalną. “Dziś jednak wpadliśmy w spiralę podłości premiera Mateusza Morawieckiego. Z jednej strony prezes Glapiński podnosi stopy procentowe, co winduje raty kredytów i koszty życia, a drugiej strony premier Morawiecki prowadzi ekspansywną politykę fiskalną i zadłuża państwo na potęgę, co powoduje, że polityka monetarna nie działa tak jak powinna. Oczekujemy, że rząd skończy z wersalskim przepychem i dojdzie do racjonalizacji wydatków - mówił Mirosław Suchoń.

Poseł Polski 2050 przypomniał, że jego ugrupowanie złożyło w Sejmie ustawę zawieszającą opłatę emisyjną. “Została ona jednak odrzucona głosami polityków Prawa i Sprawiedliwości. Trzeba obniżyć ceny paliw i ostudzić zapędy monopolistów, którzy przy okazji inflacji generują gigantyczne zyski” - mówił Mirosław Suchoń

Mirosław Suchoń zaznaczył, że Polska 2050 oczekuje decyzji o wprowadzeniu jednego biletu zintegrowanego za 50 zł miesięcznie dla każdego. ”W Niemczech wprowadzono to rozwiązanie, skorzystało z niego ok. 21 milionów osób. Między innymi dzięki temu inflacja w Niemczech spadła” - mówił Mirosław Suchoń

Mirosław Suchoń zapowiedział, że Polska 2050 będzie składać stosowne projekty ustaw i proponować kolejne rozwiązania walki z inflacją. “Również oczekujemy od rządu pilnych działań. Dzisiaj jest czas wzięcia odpowiedzialności przez lidera partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego, którzy odpowiadają za dramatyczną sytuację” - mówił Mirosław Suchoń
 

informacje o firmie

  

informacje o firmie