polityka

Szymon Hołownia przedstawia rozwiązania pomocowe dla mieszkańców i przedsiębiorców strefy przy granicy z Białorusią

Warszawa, 2 lipca 2022 r.

INFORMACJA PRASOWA 

“Akcja Strefa to była operacja na otwartym organizmie. Po zakończeniu operacji potrzebna jest rehabilitacja. Rząd powinien pokazać nam bardzo konkretny plan uzdrowienia terenów, lokalnych firm, przedsiębiorstw, agencji celnych, agroturystyk, wypożyczalni sprzętu” - alarmował Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050 podczas sobotniej konferencji prasowej w Kuźnicy.

Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050 zaznaczył, że dla firm dotkniętych działaniem strefy należy jak najszybciej wprowadzić dogodne, jak najniżej oprocentowane albo nieoprocentowane małe pożyczki przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Podlaskiego Funduszu Rozwoju.  

Lider Polski 2050 przypomniał, że dzisiaj z wizytą na Podlasie przyjeżdża “wierchuszka PiS-u”. “Przyjadą z naręczami pięknych słów, opowieści, zapewnień, samochwalstwa, że obronili granicę, że obronili Polskę. Nie powiedzą, dlaczego zdecydowali, że jednym ta pomoc się należy, a innym nie. Nie powiedzą, dlaczego nie obniżono czynszów w lokalach. Nie dowiemy się też, dlaczego cała pomoc skończyła się 30 czerwca i nie ma już żadnego wsparcia. Idą z naręczami kwiatów, ale w głowach będą mieli chwasty” - mówił Szymon Hołownia.

“Zdajemy sobie sprawę, co to znaczy bezpieczeństwo Polski i z tym nikt nie będzie dyskutował. Natomiast jeżeli państwo chce zapewnić bezpieczeństwo obywatelom, to musi je zapewnić wszystkim - również tym, którzy mieszkają przy granicy i z niej żyją.” - mówił Szymon Hołownia.

Maciej Żywno, wiceprzewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni zaapelował do rządu premiera Mateusza Morawieckiego o specjalny program społeczny dla mieszkańców strefy. “Mamy sytuację, w której dzieci, młodzież, rodzice byli dotknięci strefą zamknięcia, wśród służb mundurowych, wojska, nakazów i zakazów, sprawdzania i pilnowania. To bardzo mocno odbiło się na psychice. Często słyszę od poziomu samorządu województwa podlaskiego przez informacje rządowe, że drogi będą wyremontowane. Drogi to nie wszystko. Drogi da się załatać, ale połatać psychikę ludzi dotkniętych tą strefą jest znacznie trudniej. To długotrwały proces. Ten specjalny program powinien dotyczyć możliwości wsparcia psychologicznego dla mieszkańców strefy i odreagowania tego wszystkiego, co się działo przez ten miesiące. Samo malowanie w szkołach rysunków o tym, jakie to wspaniałe są służby mundurowe i wojsko to za mało.”- mówił Maciej Żywno.

Zdaniem wiceprzewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni nieprawdą jest to, że wszyscy mieszkańcy czują się bardzo bezpiecznie i dobrze. “Wielu mieszkańców czekało od dawna momentu, w którym będą mogli spokojnie wyjechać bez zatrzymywania się, kiedy będzie mogła ich odwiedzić rodzina i znajomi a przedsiębiorcy wyczekiwali tego, żeby w końcu mogli zacząć normalnie funkcjonować.”- mówił Macieja Żywno.

Jacek Bury, senator Polski 2050 podkreślił, że rząd wyhamował życie gospodarcze na tym obszarze. “Nie jest łatwo rozkręcić swój biznes, ale wyhamować jest bardzo łatwo. Firmy, które były związane z lokalnym ruchem granicznym, stanęły. Czy ruszą ponownie? To nie będzie takie łatwe, to będzie prawie zaczynanie od początku.” - mówił Jacek Bury.

W jego opinii największym wyzwaniem dla przedsiębiorców będzie przetrwanie najbliższych kilku miesięcy. “Żeby to wszystko ruszyło na nowo potrzebne jest wsparcie państwa. Obawiam się,  że bankructwa i zamykanie działalności przyjdą za najbliższe 2-3 miesiące.” - mówił Jacek Bury.

Aneta Chrybińska, właścicielka agencji celnej prosiła o pomoc dla jej branży. “Tkwię w niepewności, ponieważ przejście w Kuźnicach nadal jest zamknięte. Straty, które ponieśliśmy przez te 7 miesięcy, są nieodwracalne. Prosimy, żeby ujęto nas w tarczach dla  strefy przygranicznej, ponieważ nasza branża nadal nie zarabia i nie pracuje.” - mówiła Aneta Chrybińska. 

Szymon Hołownia zwrócił również uwagę na problem presji migracyjnej. “Trzeba się zastanowić jak realnie, a nie propagandowo, rozwiązać ten problem. Łukaszenka i Putin nie zaniechają dalszych prób destabilizowania sytuacji w Polsce i Unii Europejskiej, wykorzystując w cyniczny sposób tragedie ludzi szukających lepszego życia używając ich jako żywej broni.”- mówił lider Polski 2050.  

“To za normalnością najbardziej tęsknili mieszkańcy strefy przez ostatnich 10 miesięcy. Normalność jest dzisiaj szczytem marzeń ludzi, którzy na nowo wracają do zwykłego funkcjonowania.” - podsumował Szymon Hołownia

Jeszcze dziś Szymon Hołownia i przedstawiciele Polski 2050 spotkają się z przedsiębiorcami w Chreptowicach i właścicielami agroturystyk w Kruszynianach.

informacje o firmie

  

informacje o firmie