nowe produkty/usługi zainteresowania/hobby

Poczta Polska prezentuje wyjątkowe wydawnictwa filatelistyczne podsumowujące rok 2021

30.06.2022 | Poczta Polska

W czwartek, 30 czerwca br., w Centrali Spółki w Warszawie, po raz pierwszy w historii zaprezentowane zostały jednocześnie dwa flagowe wydawnictwa Poczty Polskiej – „Księga Znaczków Pocztowych 2021” i „Księga Kartek Pocztowych 2021”. Wśród zaproszonych do udziału w wydarzeniu gości nie zabrakło przedstawicieli PWPW S.A. – spółki współpracującej z Pocztą przy wydawaniu emisji, a także instytucji, które uczestniczyły w procesie tworzenia emisji filatelistycznych w 2021 roku.

W uroczystej prezentacji  udział wzięli m.in.: Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej, Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty polskiej oraz Maciej Biernat, prezes zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

– Księga znaczków pocztowych to nasze flagowe wydawnictwo. Poczta Polska podsumowuje swoją działalność filatelistyczną w tej właśnie formie unikatowej księgi, ale dopiero po raz drugi wydaliśmy także księgę kartek pocztowych.  Dzisiaj prezentujemy  obie księgi jednocześnie. Są one zwieńczeniem roku 2021 w filatelistyce, który należał do bardzo udanych. Jesteśmy dumni nie tylko z tych pięknych ksiąg, ale także ze współpracy z naszymi partnerami instytucjonalnymi, dzięki którym powstają nasze emisje, w tym z rozwijającej się współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Warto podkreślić, że ubiegły rok obfitował w liczne emisje międzynarodowe. Ogromne podziękowania pragnę także przekazać Instytutowi Pamięci Narodowej i Wojskowemu Biuru Historycznemu. Dzięki współpracy z tymi instytucjami nasze emisje historyczne nabierają szczególnego waloru – powiedział Tomasz Zdzikot. – Znaczki Poczty Polskiej są piękne i nie jest to tylko nasze subiektywne odczucie, w ubiegłym roku nasz znaczek z rysiem euroazjatyckim został uznamy za najpiękniejszy w Europie  w  plebiscycie PostEurop - podkreślił Prezes Poczty Polskiej.

W roku 2021 Poczta Polska wydała 52 emisje znaczkowe – 40 okolicznościowych i 12 emisji obiegowych. W ramach obydwóch emisji  Spółka wydała 67 znaczków pocztowych – w tym: 61  samodzielnych, 3  w bloku i 3  z przywieszkami. Dodatkowo  do obiegu trafiły 37 emisje  kartek pocztowych z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, w tym 42 znaczki nadrukowane na kartkach pocztowych. Poza stałymi seriami jak „Narodowy Dzień Pamięci <Żołnierzy Wyklętych>”, „Europa”, „Patroni Polski”, „Miasta polskie”, „Madonny Kresowe” i „Armia Andersa – Szlak Nadziei” pojawiły się też całkiem nowe pozycje filatelistyczne. Wszystkie walory filatelistyczne minionego roku można podziwiać na 117 stronach Księgi Znaczków i 83 stronach Księgi Kartek, które razem tworzą niepowtarzalny komplet wydawnictw filatelistycznych Poczty Polskiej za 2021 rok.

Obie Księgi są ze sobą bardzo spójne graficznie. Różnice widać jedynie w objętości oraz formacie – „KKP 2021” jest nieco chudsza, ale za to szersza od swojej „znaczkowej” siostry.

– Od wielu lat wspólnie z Pocztą Polską wydajemy wspaniałe Księgi Znaczków Pocztowych. Państwo zawsze patrzą na rewelacyjny efekt końcowy, jednak jest on poprzedzony wieloma godzinami pracy naszych artystów i ekspertów – pracowników PWPW i Poczty Polskiej. Serdecznie im wszystkim dziękuję za zaangażowanie i wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia celu, jakim jest zadowolenie i uśmiech na twarzy miłośników Księgi Znaczków Pocztowych – powiedział Maciej Biernat, Prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Wydawnictwa pocztowe najczęściej towarzyszyły obchodom ważnych rocznic przypadających w 2021 roku. Do najważniejszych z nich należą znaczki upamiętniające wydarzenia związane z rocznicami nawiązania kontaktów dyplomatycznych z licznymi krajami Europy i świata, powstania traktatu ryskiego, Giełdy Papierów Wartościowych, Powstań Śląskich, Konstytucji 3 Maja, Konstytucji marcowej, Muzeum Poczty I Telekomunikacji we Wrocławiu, obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, Trójkąta Weimarskiego i Totalizatora Sportowego. Wśród ważnych rocznic uhonorowanych walorami filatelistycznymi znalazły się też narodziny wybitnych Polaków – Henryka Glassa „Chudego Wilka”, Franciszka Walickiego, ks. Franciszka Blachnickiego, Tadeusza Różewicza, Henryka Arctowskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Kornela Morawieckiego. Ważnymi dla polskiej filatelistyki j emisjami były także te poświęcone beatyfikacjom kard. Stefana Wyszyńskiego, Matki Elżbiety Róży Czackiej oraz ks. Jana Machy.

Wspólnie z trzema operatorami pocztowymi: czeskim, węgierskim i słowackim, wprowadziliśmy do obiegu emisję „30. rocznica utworzenia Grupy Wyszehradzkiej”, z Litwą i Ukrainą wydaliśmy emisję „400. rocznica bitwy pod Chocimiem”, a z Pocztą Chorwacką „Skarby Ziemi”. Z kolei emisją przygotowaną z Pocztą Szwecji upamiętniliśmy 100. rocznicę urodzin Czesława Słani – cieszącego się międzynarodowym uznaniem polskiego grawera i projektanta znaczków.

– Poczta Polska rok 2021 w filatelistyce może uważać za bardzo udany. Podsumowują go dwie wyjątkowe Księgi z walorami filatelistycznymi. Pokazują one, że znaczki i kartki pocztowe, od wielu lat są ważną częścią kultury naszego narodu. Obie Księgi w atrakcyjny i wyjątkowy sposób zwracają uwagę na wypełnianie misji Poczty Polskiej przez honorowanie najważniejszych wydarzeń, rocznic, wyjątkowych postaci. Edukujemy i staramy się wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, a widać to najlepiej w zestawieniu wszystkich znaczków i kartek wydanych w ubiegłym roku. Jestem pewien, że oba nasze wydawnictwa książkowe znów staną się hitem wśród kolekcjonerów – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

Poczta Polska emisjami filatelistycznymi poruszała ważne społecznie tematy oraz włączała się w ogólnopolskie kampanie. Przykładami takich emisji są „Wojska Obrony Terytorialnej”, „Owady pożyteczne” czy „#SZCZEPIMYSIĘ”.

Wydany w ramach serii EUROPA polski znaczek z zagrożonym wyginięciem rysiem azjatyckim – projektu Bożydara Grozdewa – został nagrodzony złotym medalem w konkursie EUROPA 2021 stowarzyszenia europejskich agencji pocztowych PostEurop i została uznany za najpiękniejszy znaczek w Europie.

Oba te wyjątkowe wydawnictwa – w numerowanych, limitowanych wersjach można nabyć na stronie filatelistycznego sklepu internetowego Poczty Polskiej (http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl).

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie