styl życia turystyka/wypoczynek rodzina

Budżetowe wakacje - to możliwe.

22.06.2022 | redakcja infoWire.pl

 

Zbliża się upragniony czas wakacji, niestety ceny w biurach podróży rosną z dnia na dzień, budżety domowe kurczą się, a większość polskich rodzin zaczyna się zastanawiać, czy w ogóle będzie ich stać na wyjazd w to lato. Rozwiązaniem tej bolączki może być zakup dobrej jakości sprzętu turystycznego i wyjazd na biwak całą rodziną.

 

Aktywne i rodzinne „budżetowe wakacje”

 

Krystian Tyrański – autor i pomysłodawca projektu Dzika Odyseja zachęcającego całe rodziny do odwiedzenia wszystkich 23. Parków Narodowych stworzył „dziką bazę”, czyli zestaw składający się m.in. z namiotu, śpiwora, ręcznika szybkoschnącego, lekkich posiłków liofilizowanych oraz podręcznej mieszczącej się w kieszeni kuchenki gazowej. Dzięki takiemu ekwipunkowi możemy zapomnieć o drożejących stale noclegach w hotelach i ruszyć na poszukiwanie przygód całą rodziną. Taki rodzaj odpoczynku może być nie tylko bardziej opłacalny dla naszego budżetu, ale także korzystny dla zdrowia i wzajemnych relacji.

 

„Zbliżają się wakacje, to idealny moment, by zachęcić wszystkich do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu" – mówi Krzysztof Skrocki przewodnik Beskidzki i Górski SKG, prezes firmy Paker. "To idealna okazja, by zintegrować nasze rodziny, zadbać o zdrowie. To również znakomity moment, by nasze dzieci oderwać od komputerów i smartfonów. Taka jest misja kampanii społecznej Aktywny Bakcyl, która dba o to, by integrować rodziny i by w młodych ludziach zakrzewić pasję do aktywności na świeżym powietrzu."

Gdy wszystko wokół drożeje, gdy szukamy pomysłu na budżetowe wakacje, warto pamiętać o tym, że wyjazd pod namiot może być znakomitym pomysłem. Raz zakupiony dobrej jakości sprzęt będzie nam służył przez lata. W różnych miejscach niezależnie od pogody, czy w kraju, czy za granicą będziemy mieli zapewnione bezpieczeństwo oraz niezbędne warunki, by odpocząć komfortowo w naturze." - dodaje.

 

Podczas rozdania nagród Dzikiej Odysei, która odbyło się 28. maja br. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, rodzina, która w 23. miesiące odwiedziła wszystkie Narodowe Parki w Polsce i upamiętniła te wizyty specjalnymi „dziennikami ekspedycyjnymi”, zachęcała do aktywnego spędzania czasu inne rodziny.

„Nie byliśmy pewni, czy nam się uda ..z dziećmi jest różnie … ale udało nam się wytrwać i naprawdę jesteśmy z tego bardzo zadowoleni” – podsumowuje Pan Dominik Czajka dumnie stojąc wraz z całą rodziną z ultra lekkimi materacami Therm-a-rest pod pachą. A jego żona dodaje na zachętę dla wszystkich rodzin, które rozważają wspólne odkrywanie Polski i aktywne spędzanie czasu razem:

„Dla wszystkich, którzy zastanawiają się… na pewno warto, bo pozostają niesamowite wspomnienia!”– kończy z uśmiechem.

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów ekwipunku?

 

Warto zwrócić uwagę na parę aspektów przy zakupie potrzebnego ekwipunku do wyjazdu pod namiot. Dla wielu pierwszym kryterium może być cena i tu eksperci radzą zakup jednak droższych, ale gwarantujących nam dłuższe użytkowanie sprzętów. Zaopatrując się w potrzebny ekwipunek turystyczny, warto zwrócić zatem uwagę na jakość produktu – tak by nie zawiódł nas podczas pierwszego silnego deszczu, burzy, czy wiatru, ale zapewnił należyty komfort i był niezawodny. Dobrze sprawdzić także długość okresu gwarancji. Istony może okazać się także stosunek firmy produkującej sprzęt do ekologii.

„Kiedy wspomnę te 30 lat prowadzenia firmy turystycznej - opowiada prezes firmy Paker Krzysztof Skrocki - to jak na dłoni widać, że dobrze radzą sobie na rynku te firmy, które nie tylko dbają o jakość sprzętu i wygodę jego użytkowania, ale także te, dla których jest ważne środowisko. Warto, jako ciekawostka wspomnieć firmę Therm-a-rest, która w tym roku obchodzi swoje 50‘lecie. Firma ta jest właśnie przykładem takiej marki, która kładzie ogromny nacisk na ekologię. Ich produkty są wykonane z wielką starannością, tak byśmy nie musieli co kilka lat kupować czegoś nowego, a w razie potrzeby mogli sprzęt łatwo naprawić, używając zestawów samonaprawczych (pozwalających nam naprawić sprzęt nawet w warunkach biwakowych) lub korzystając z dożywotnej gwarancji obowiązującej na całym świecie. Oznacza to, że kupując coś w Polsce, możemy reklamować w Paryżu, czy Waszyngtonie. Taka dbałość o długie użytkowanie produktu wpisuje się świetnie w styl życia „zero waste”, a dla nas jest także odciążeniem budżetu. Kupując sprzęt, warto zwrócić uwagę także na wygodę w trakcie użytkowania - łącznie z transportem ekwipunku (uwzględnieniem jego wagi). Obecne sprzęty dają możliwość znacznego odciążenia naszych kręgosłupów np. wspomniana już marka Therm-a-rest produkuje materac, który jest najlżejszy i najmniejszy na świecie Uberlite, ważący w rozmiarze R jedynie 268 g (po spakowaniu jest wielkości puszki coli, a po nadmuchaniu ma ponad 6 cm grubości). Firma stworzyła także doskonale izolujący, bardzo ciepły i ważący jedynie 430 g materac czterosezonowy NeoAir XTherm na ekstremalne warunki zimowe” – dodaje.

 

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze sprzętu?

 

Na pewno warto sprawdzić co to za firma, czy ma już jakąś historię, jakieś osiągnięcia, czy nagrody, tak by mieć pewność, że będziemy mogli skorzystać w razie potrzeby z porady lub z gwarancji nawet po kilku, czy kilkudziesięciu latach.

„Szczególnie przy wyborze sprzętu turystycznego, który czasem (w ekstremalnych warunkach) może nam uratować życie warto wybierać marki z historią i udokumentowanymi osiągnięciami, ale są także inne aspekty może mniej ważne, ale dalej istotne. Podam przykład, wymieniona już marka Therm-a-rest oprócz tego, że jest na rynku liderem od pół wieku, została nagrodzona licznymi nagrodami i wynalazła materac samopompujący, to także ważna jest dla niej społeczna odpowiedzialność biznesu – opowiada prezes firmy Paker. - To także ważny aspekt przy wyborze zakupowym, by wspierać tych, którzy pomagają innym, a przez to dokładać swoją cegiełkę. W ostatnim czasie mogliśmy to zauważyć np. przy pomocy dla Ukrainy – Therm-a-rest (jak i kilka innych firm, z którymi współpracujemy) bardzo szybko odpowiedziało na naszą prośbę o pomoc, przysyłając 16 palet sprzętu m.in. znakomitych materacy, które posłużyły zarówno przyjezdnym rodzinom chroniącym się w Polsce, jak i w samej Ukrainie, gdzie większość z tych sprzętów została przekazana. Wrażliwość firmy także dużo o niej mówi, a polski Klient jest coraz bardziej świadomy i chce wspierać właśnie firmy z misją.

 

Paker: https://paker.pl/

marka Thermarest: https://paker.pl/producent/thermarest

Aktywny Bakcyl: https://zabakcylowani.pl/

Dzika Odyseja: https://zabakcylowani.pl/szlak-dzikiego-odyseusza/

Redakcja wideo należy do multimedialnej agencji informacyjnej infoWire.pl i specjalizuje się w tworzeniu eksperckich treści wideo w jakości TV. Redakcja realizuje setki oraz materiały z przebitkami i napisami do odtwarzania na urządzeniach mobilnych.

załączniki

Redakcja wideo należy do multimedialnej agencji informacyjnej infoWire.pl i specjalizuje się w tworzeniu eksperckich treści wideo w jakości TV. Redakcja realizuje setki oraz materiały z przebitkami i napisami do odtwarzania na urządzeniach mobilnych.