polityka energetyka

Polska 2050 składa zawiadomienie do UOKiK ws. cen węgla


Warszawa, 9 czerwca 2022 r.

INFORMACJA PRASOWA 

“Składamy zawiadomienie do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów  dotyczące zbadania patologi na rynku dystrybucji węgla. Będziemy oczekiwać przeprowadzenia dogłębnego postępowania wyjaśniającego i wyciągnięcia wniosków wobec tych, którzy zawinili” - poinformowali posłowie Koła Parlamentarnego Polska 2050 podczas czwartkowego briefingu prasowego w Sejmie. 

“Od wielu tygodni apelujemy do rządu, by zabrał się za porządki na rynku węgla. Sytuacja, która wytworzyła się po wdrożeniu embarga na węgiel importowany z Rosji, jest nie do przyjęcia. Coraz częściej słyszymy o niedozwolonych praktykach, które stosuje się względem konsumentów. Rząd przymyka oczy, pozwalając rozwijać się w Polsce mafii węglowej” - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Posłanka Polski 2050 podkreśliła, że dzisiaj węgiel z polskich kopalń jest w zasadzie niedostępny dla większości osób ogrzewających nim swoje domy. Jest za to dostępny dla pośredników, którzy na nim zarabiają. “Węgiel w kopalniach sprzedawany jest za 1000 zł, a na rynku detalicznym dostępny jest już za 3 krotnie wyższą kwotę” - mówiła Paulina Hennig-Kloska. 

W opinii Pauliny Hennig-Kloski państwo straciło kontrolę nad obecną sytuacją. “Niestety rząd nie wdrożył żadnych narzędzi, które uporządkowałyby segment węgla krajowego. Prawo i Sprawiedliwość wstrzymywało rozwój odnawialnych źródeł energii, bo węgla miało nie zabraknąć przez kolejne 200 lat. Wielu polityków Prawa i Sprawiedliwości wstrzymując transformację energetyczną, broniło węgla rosyjskiego” - mówiła Paulina Hennig-Kloska. 

Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050 zauważył, że średni dom w Polsce potrzebuje od 3-5 ton węgla, żeby zapewnić ciepło w sezonie grzewczym. “Jeszcze niedawno ten koszt wynosił 3-5 tys., a dzisiaj po uruchomieniu zielonego światła dla mafii węglowej przez rząd, wzrósł do nawet 12-13 000 zł. Na takie ceny nie może sobie pozwolić dziś chyba żadna polska rodzina”- mówił Mirosław Suchoń

Poseł Polski 2050 przypomniał, że z mediów opinia publiczna dowiedziała się, w jaki sposób obchodzone są standardowe formy zakupu węgla oraz w jaki sposób pośrednicy zdobywają węgiel przed indywidualnymi odbiorcami, pobierając następnie bardzo wysoką marżę. Zdaniem Mirosława Suchonia tymi działaniami powinna zająć się prokuratura, sądy i UOKiK. 

Paulina Hennig-Kloska zaznaczyła, że serce Polski 2050 bije na zielono. “Jesteśmy za transformacją energetyczną. Uważamy, że ten proces należy przyspieszyć. Ale dziś Polki i Polacy, których domy nadal opalane są węglem, albo korzystają z ciepła systemowego opartego na węglu, potrzebują koła ratunkowego” - mówiła posłanka Polski 2050. 

“Nieodpowiedzialne rządy, które przez lata powstrzymywały w Polsce transformację energetyczną, nie stworzyły dla tych rodzin żadnej dostępnej alternatywy, która dostarczałaby ciepło do ich domów w przystępnej cenie. Od rządu oczekujemy konkretnej interwencji i działań, które ten problem rozwiążą. Na poprzednim posiedzeniu Sejmu zwracaliśmy się do pana premiera o informację co rząd zamierza zrobić - do dziś premier nie odpowiedział na nasze pytania” - podkreśliła Paulina Hennig-Kloska. 

informacje o firmie

  

informacje o firmie