polityka ekonomia/biznes/finanse

Polska 2050 apeluje do rządu o realne wsparcie dla kredytobiorców

Warszawa, 8 czerwca 2022 r.

INFORMACJA PRASOWA 

“Rząd przerzuca na barki obywateli ciężar inflacji, a efektów nie widać, bo dotychczasowe podwyżki stóp procentowych nie przyniosły żadnych rezultatów” - alarmowali posłowie Koła Parlamentarnego Polska 2050 podczas środowego briefingu prasowego w Sejmie. 

Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050 przypomniała, że Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny w krótkim czasie podniosła stopy procentowe. “Tymczasem rząd nie ma propozycji, w jaki sposób chce dzisiaj chronić kredytobiorców, którzy mają problem z obsługą rat kredytów.” - mówiła Paulina Hennig-Kloska

Zdaniem posłanki Polski 2050 propozycje rządu dotyczące pomocy kredytobiorcom są  niewystarczające, a pomysły opozycji regularnie odrzucane. “Jako Polska 2050 zaproponowaliśmy 3 podstawowe zmiany: po pierwsze, urealnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Dzisiaj ten fundusz Jest tak skonstruowany, że większość kredytobiorców nie jest w stanie z niego korzystać. Po drugie, wakacje kredytowe, ale w formule szerszej niż ta, którą proponuje rząd - 10% umowy, która została do spłaty dla osób w najgorszej sytuacji.  I najważniejsze:  zmiany systemowe. Potrzebujemy dzisiaj nowego systemu wskaźników, które w sposób realny odzwierciedlałyby sytuację w systemie depozytowo-kredytowym” - mówiła Paulina Hennig-Kloska. 

Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050 zaznaczył, że Polska 2050 proponuje wyemitowanie przez Narodowy Bank Polski obligacji skarbowych, których oprocentowanie byłoby równe inflacji. “Dzięki temu banki musiałyby podnieść stopy oprocentowania depozytów. Spowodowałoby to, że Polacy mogliby ochronić swoje pieniądze przed galopującą inflacją” - mówił Mirosław Suchoń. W opinii posła Polski 2050 działania rządu i banku centralnego muszą być spójne, wtedy możemy oczekiwać spadku inflacji.

Michał Gramatyka, poseł Polski 2050 podkreślił, że dla wielu młodych Polek i Polaków, dla polskich rodzin ta sytuacja oznacza pożegnanie się z marzeniami o własnym mieszkaniu. “Raty kredytów hipotecznych rosną w sposób absolutnie niekontrolowany, potrafią wzrosnąć w ciągu miesiąca o kilkadziesiąt punktów procentowych” - mówił Michał Gramatyka.

Poseł Polski 2050 wskazał, że coraz trudniej będzie zawrzeć umowę kredytową z bankiem. “Polki i Polacy zmniejszają swoją zdolność kredytową. Warto przypomnieć, że wszyscy ci ludzie uwierzyli państwu, prezesowi banku centralnego, który zapewniał, że stopy procentowej nie będą rosły, że Polsce nie grozi inflacja” - podkreślił Michał Gramatyka.

“Apelujemy do rządu o realne wsparcie dla osób posiadających kredyty hipoteczne. Ważne ustawy dla obywateli traktowane są przez obóz rządzący w sposób przewlekły i nie  uwzględniają podstawowych potrzeb. To jest sytuacja, w której naprawdę musimy zadbać o to, by przygotować rozwiązania, które uchronią nas przed masową windykacją i wyrzucaniem polskich rodzin z ich mieszkań” - podsumowała Paulina Hennig-Kloska.

 

informacje o firmie

  

informacje o firmie