polityka prawo

Polska 2050 apeluje do Prezydenta ws. projektu ustawy o Sądzie Najwyższym

Warszawa, 07.06.2022 r.

INFORMACJA PRASOWA

Polska 2050 oczekuje od Andrzeja Dudy, aby podjął inicjatywę rozmów z większością rządową dotyczącą głosowania nad poprawkami Senatu do prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym zakładający między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej. 

Michał Kobosko, pierwszy wiceprzewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni podkreślił, że Krajowy Plan Odbudowy to najważniejsze przedsięwzięcie finansowe i gospodarcze, którego sfinansowanie będzie możliwe dzięki dodatkowym środkom unijnym. “Dzisiaj tylko Węgry i Polska nie korzystają z pieniędzy na Krajowe Plany Odbudowy.  Polska ma do czynienia z realnym kryzysem politycznym. W ubiegłym tygodniu wizyta Ursuli von der Leyen miała być oficjalnym momentem uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy. Ze względu na działania polskiego rządu, nadal nie wiemy, kiedy nastąpi uruchomienie środków unijnych” - mówił Michał Kobosko podczas wtorkowego briefingu prasowego w Sejmie.

Michał Kobosko przypomniał, że w tym tygodniu odbędzie się głosowanie w Sejmie nad poprawkami, które wniósł Senat do prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. “Jeżeli rzeczywiście tak się zdarzy, że te poprawki zostaną odrzucone, znajdziemy się w sytuacji jeszcze trudniejszej”- mówił Michał Kobosko. 

W opinii Michała Gramatyki, posła Koła Parlamentarnego Polska 2050 prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym jest niczym wyrób czekoladopodobny w czasach głębokiej komuny. “Panie prezydencie, miał pan ogromną szansę. W pana rękach było naprawienie pewnego wycinka polskiej praworządności. Tego chaosu, do którego doprowadziły rządy Zjednoczonej Prawicy. Te szanse pan, panie prezydencie, zmarnował. Zmiana szyldu Izby Dyscyplinarnej nic nie zmieni. Ustawa nie realizuje nawet kamieni milowych wyznaczonych przez Komisję Europejską dla Polski jako droga do uzyskania środków z Krajowego Planu Odbudowy. - mówił Michał Gramatyka

Michał Gramatyka zaznaczył, że na stole były poprawki Polski 2050 - wszystkie zostały odrzucone. “Ustawa pana prezydenta w dalszym ciągu jest niezgodna z polską Konstytucją i tak naprawdę niczego nie załatwia” - mówił Michał Gramatyka. 

Mirosław Suchoń, poseł Koła Parlamentarnego Polska 2050 podkreślił, że środki z Funduszu Odbudowy to ogromna szansa. “To są środki, które mogą spowodować, że nasza gospodarka nabierze zupełnie innego wymiaru. Niestety PiS i Solidarna Polska trzymają Polaków za nogi i nie pozwalają, żebyśmy dołączyli do tego wyścigu.” - mówił Mirosław Suchoń.

Zdaniem posła Polski 2050 środki z Funduszu Odbudowy, które mają realizować Krajowy Plan Odbudowy, powinny trafić m.in. na transformację energetyczną. “Na dostosowanie naszych firm, naszych domów, spółdzielni mieszkaniowych, do ograniczenia emisji”-  zaznaczył Mirosław Suchoń. 

Paweł Zalewski, poseł Koła Parlamentarnego Polska 2050 zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy: “Panie prezydencie, to pan rozpoczął proces nawiązywania i odbudowania relacji z Unią Europejską. To pan przedstawił ustawę, która niewystarczająco obudziła nadzieję na to, że będzie podstawą do pracy w Sejmie tak, aby naprawić to, co obóz rządowy zepsuł.” - mówił Paweł Zalewski. 

W opinii Pawła Zalewskiego prezydent Duda ma obowiązek moralny, polityczny oraz instrumenty konstytucyjne, które mogą wpłynąć na proces ustawodawczy. “Dzisiaj Polacy oczekują od pana, aby podjął pan inicjatywę rozmów z większością rządową w taki sposób, aby te poprawki Senatu, które są absolutnie niezbędne -  zostały przyjęte.  Ma pan wpływ na obóz rządzący i ma pan również bardzo ważny instrument, którym jest weto.” - mówił Paweł Zalewski. 

Hanna Gill-Piątek, przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050 przypomniała o spotkaniach prezydenta z opozycją, na których prezydent podkreślał, że nie godzi się na to, żeby podważać to, że sędziowie mianowani przez niego nie są sędziami.  “Poprawki senatu wychodzą naprzeciw tej trudności. Jeżeli pan prezydent wyciągnął rękę do opozycji i  zachęcał, do tego żebyśmy pracowali ponad podziałami. W tej chwili pan prezydent ma odpowiedzialność, żeby ten projekt, który wyszedł z Senatu doprowadzić do końca”  - mówiła Hanna Gill-Piątek.

informacje o firmie

  

informacje o firmie