polityka

Polska 2050 inicjatorem uchwały w sprawie ratyfikowania członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO

Warszawa, 18 maja 2022 r. 

INFORMACJA PRASOWA 

Polska 2050 Szymona Hołowni chce, by nasze państwo jako jedno z  pierwszych ratyfikowało członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO. Dlatego przygotowała stosowny projekt uchwały.

“Nie wahamy się powiedzieć, że dzisiejszy dzień jest dniem historycznym - ambasadorowie Królestwa Szwecji i Republiki Finlandii złożyli oficjalne wnioski o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. To oznacza wielką zmianę w naszym regionie, także dla Polski w kontekście istniejącej groźby agresji ze strony Rosji” - mówił podczas środowego briefingu w Sejmie Michał Kobosko, pierwszy wiceprzewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni.

Zaznaczył, że dotychczas Szwecja i Finlandia kultywowały swoją neutralność. Choć blisko współpracowały z NATO, ich społeczeństwa, a co za tym idzie - rządy sprzeciwiały się połączeniu sił. “To zmieniło się po napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W reakcji na bestialstwa dokonywane przez stronę rosyjską społeczeństwa Szwecji i Finlandii powiedziały wyraźne “tak” i dały zielone światło swoim politykom dla rozpoczęcia procesu wejścia do NATO. To ogromna zmiana w naszym regionie geograficznym. Bardzo ważna dla Polski, bo w momencie wejścia Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego, Bałtyk stanie się niemal jej morzem wewnętrznym”  - mówił Michał Kobosko.
Zaznaczył, że Finlandia ma ponad 1300 kilometrów granicy z Federacją Rosyjską. “Szwecja i Finlandia to nowoczesne demokracje, które dbałość o rozwój systemów demokratycznych łączą z umiejętnością dbania o własne bezpieczeństwo. Armie tych państw nie są wielkie, ale za to nowoczesne” - wywodził Michał Kobosko.

Pierwszy wiceprzewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni zaznaczył, że kluczową rolę do zapewnienia bezpieczeństwa w regionie odgrywa szwedzka Gotlandia, bo w ocenie wojskowych strategów, kto kontroluje Gotlandię, ten realnie kontroluje cały obszar Bałtyku.
“Wstąpienie dwóch państw skandynawskich do NATO oznacza wyjście na tereny północne, ku Arktyce. To ogromna komplikacja dla Rosji. Mamy nadzieję, że akces Finlandii i Szwecji definitywnie zniechęci Władimira Putina i jego następców do kontynuowania agresywnej postawy wobec najbliższych sąsiadów” - mówił Michał Kobosko.

Uważamy, że Polska powinna być jednym z pierwszych państw, które ratyfikuje członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO. Proponujemy, aby na najbliższym posiedzeniu Sejm zadeklarował, że bezzwłocznie ratyfikuje członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO. Dlatego przygotowaliśmy projekt stosownej uchwały w sprawie poparcia członkostwa Królestwa Szwecji i Republiki Finlandii w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Wzywamy też inne  kraje członkowskie NATO do jak najszybszej ratyfikacji wniosków Szwecji i Finlandii” - mówił poseł Polski 2050 Paweł Zalewski.

W jego ocenie Sejm Rzeczypospolitej powinien w tej sprawie dać przykład wszystkim państwom członkowskim NATO. “Wzywamy rząd Rzeczypospolitej, aby w tej niezwykle ważnej dla pokoju kwestii działał intensywnie, przekonywał partnerów, z którymi ma dobre z relacje, m.in. Turcję i Chorwację. Nie zostawiajmy tych kwestii naszym sojusznikom. Pokażmy, że potrafimy być także zaangażowani w proces rozszerzenia Sojuszu” - mówił Paweł Zalewski.

“We współczesnym świecie nie ma miejsca samotność państwa. Sojusze to gwarancja stabilności i bezpieczeństwa. Dzisiejszy dzień i aspiracje natowskie Finlandii i Szwecji są tego potwierdzeniem” - przekonywała podczas konferencji Anna Radwan-Röhrenschef, warszawska pełnomocniczka partii Polska 2050 Szymona Hołowni.

Zaznaczyła, że tego typu sojusze są niezwykle ważne. “Warto w tym miejscu przypomnieć o Unii Europejskiej, która również jest dla nas gwarantem bezpieczeństwa. Apelujemy do rządzących Polską, by postawili na współpracę w jej ramach” - mówiła Anna Radwan-Röhrenschef.

 

informacje o firmie

  

informacje o firmie