polityka zdrowie

Stanowisko Polski 2050 po spotkaniu ugrupowań parlamentarnych w sprawie walki z pandemią


Warszawa, 24.11.2021


INFORMACJA PRASOWA

“Mam wrażenie, że wzięliśmy udział w czymś w rodzaju słuchowiska Każdy wygłosił swoją kwestie, a ramówka polityczna będzie toczyć się dalej. "- mówił lider Polski 2050 Szymon Hołownia po środowym spotkaniu klubów i kół opozycyjnych z marszałek Sejmu Elżbietą Witek w sprawie zwalczania skutków obecnej fali pandemii. 

"Podczas tego spotkania podkreślaliśmy, że oczekujemy pokazania przez rząd projektu rządowego i na jego bazie możemy pracować. Deklarujemy współpracę, bo w tej chwili sytuacja tego wymaga.” - mówiła podczas konferencji w Sejmie Hanna Gill-Piątek, przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050. 

"Mieliśmy dzisiaj nadzieję na jakąś konkretną akcję, bo trzeba ratować życie ludzi. Tymczasem po tym spotkaniu mam wrażenie, że wzięliśmy udział w czymś w rodzaju słuchowiska, na bardzo wysokim, merytorycznym poziomie, ale to było tylko słuchowisko. Każdy wygłosił swoją kwestie po czym ramówka polityczna będzie toczyć się dalej. "- zaznaczył Szymon Hołownia, lider Polski 2050. 

Pan minister Kraska notował, później razem z marszałek Witek i senatorem Pękiem próbowali przekonać i pokazać, jak rząd radzi sobie w walce z koronawirusem. Należało przejść do konkretów, ale z tym było ciężko” - mówił Szymon Hołownia.

Lider Polski 2050 podkreślił, że rząd nie przedłożył projektu walki z COVID-19. “Próbowano, żebyśmy to my przedstawili poselski projekt, a oni się nad nim pochylą, bo wiedzą, że dla swojego nie mają większości we własnej partii. Stoimy na stanowisku, że to jest odpowiedzialność i zadanie rządu" - mówił Szymon Hołownia.

Lider Polski 2050 zapowiedział, że jego ugrupowanie przyjęło model, w którym weźmie udział. “Tzn: minister Kraska zapozna się ze wszystkimi propozycjami ugrupowań opozycyjnych i odniesie się do nich jako rząd przed kolejnym posiedzeniem Sejmu. Powie, co rząd może przyjąć, z czym się nie zgadza, co może zaimplementować a czego nie i wyjaśni powody.” 

Urszula Demkow, ekspertka medyczna Instytutu Strategie 2050 postulowała o jak najszybsze procedowanie, zgłoszonej przez Polskę 2050, ustawy o Funduszu Kompensacyjnym. “Ta ustawa jest konieczna, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo osobom, które poddają się szczepieniu. Potrzebna jest intensywna kampania zachęcająca do szczepień" - mówiła Urszula Demkow.

Podkreśliła, że trzeba umożliwić szczepienia tym, którzy chcą się zaszczepić, a z powodu problemów np. komunikacyjnych, czy niepełnosprawności nie mogli tego zrobić. “Proponujemy uruchomienie szczepionkobusów. Część osób jest niemobilna, szczepionka musi dojechać do nich.“ 

Ekspertka Instytutu Strategie 2050 zaznaczyła, jak ważne jest surowe ściganie tych pracowników, którzy fałszują certyfikaty covidowe. “To nie tylko łamanie prawa, ale również powodowanie zagrożenie zdrowia i życia" - mówiła Urszula Demkow. “Chcielibyśmy, aby prawo do samodzielnego decydowania o zaszczepieniu miały osoby powyżej 16. roku życia" - podkreśliła.

“Dodam do tych postulatów to, że powinniśmy dać możliwość bezpłatnego testowania tym, którzy zaszczepić się nie mogą a więc dzieciom” - mówił Szymon Hołownia.

Lider Polski 2050 podkreślił, że jego ugrupowanie opowiada się za umożliwieniem weryfikacji certyfikatów covidowych przez pracodawców, usługodawców oraz kierowników placówek oświatowych ”Przypomnę że dzisiaj paszport covidowy nie oznacza zmuszania kogokolwiek do szczepienia. To również negatywny wynik testu PCR albo świadectwo ozdrowienia.”  - zaznaczył Szymon Hołownia

“Ten rząd jest dzisiaj przerażony swoimi własnymi posłami i częścią swojego własnego elektoratu.  Nie ma odwagi, chowa głowę w piasek, podczas gdy umierają ludzie. Mam nadzieję, że rząd Zjednoczonej Prawicy głowę z piasku wyjmie. Dzisiaj musimy zrobić wszystko, żeby V, VI i kolejne fale, które pewnie przez Polskę się przetoczą, zebrały jak najmniejsze śmiertelne żniwo i czas na działanie jest teraz. - podsumował Szymon Hołownia. 

Zapis wideo konferencji prasowej: https://fb.watch/9u6llLlS-y/informacje o firmie

  

informacje o firmie