zdrowie

5 zasad prawidłowej pielęgnacji włosów

09.12.2021 | Instytut Trychologii

Gdy nasze włosy są oklapnięte, pozbawione witalności i słabe, często winimy za to naturę. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach to efekt niewłaściwej pielęgnacji i przede wszystkim złych nawyków. Oto kilka rad, jak właściwe dbać o włosy.

Odpowiednia dieta

Podstawowym budulcem włosów są białka i składniki mineralne. Należy unikać diet ubogich w żelazo oraz cynk. Posiłki powinny być bogate w witaminy, przede wszystkim A, D, E, K, jak również B6 i B12. Najważniejszymi minerałami dla zdrowia włosów są cynk i miedź. Cynk to mikropierwiastek, który występuje w większej ilości we włosach niż w krwiobiegu. Jeśli nie dostarczamy go w odpowiedniej ilości, organizm uzupełnia go sobie właśnie z włosów, w efekcie czego stają się one łamliwe, kruche i matowe. Odżywianie powinno być odpowiednio zbilansowane, wówczas nasze kosmyki będą prawidłowo nawilżone i odżywione od środka, a w efekcie zachowają zdrowy wygląd.

Prawidłowe mycie

Mycie włosów to nie tylko dbanie o higienę, ale również zabieg pielęgnacyjny, dlatego tak istotne jest, aby wykonywać go prawidłowo. Często popełnianym błędem jest zbyt energiczne pocieranie włosów w trakcie mycia, które może je uszkodzić. Dodatkowo mocne szorowanie, zamiast delikatnego wmasowania szamponu w skórę głowy opuszkami palców, pobudza do pracy gruczoły łojowe, w efekcie czego fryzura szybciej traci świeżość. Dwukrotne nakładanie szamponu jest kluczowe, jeśli chcemy dobrze oczyścić skórę głowy i usunąć z włosów wszystkie zanieczyszczenia oraz resztki kosmetyków. Istotne jest także dokładne spłukiwanie włosów pomiędzy użyciami szamponu. Ważne, aby wybierać takie produkty, które są dostosowane do częstego mycia włosów lub odpowiednie dla ich rodzaju, a tym samym towarzyszącym im kłopotom, takim jak np. przetłuszczanie się, czy bardziej poważnych problemów, jak łuszczyca skóry głowy.  

Prawidłowe czesanie

Najważniejszy podczas rozczesywania jest prawidłowy kierunek. Zazwyczaj robimy to źle. Włosy powinno czesać się od szyi do czoła, robić to powoli i dokładnie do góry. W ten sposób nie narazimy się na dodatkowe uszkodzenia łodygi włosa. Warto również rozdzielać po kolei poszczególne pasma i dopiero kiedy mamy pewność, że nie ma kołtunów, można przeczesać całe włosy szczotką. Warto również w ostatniej fazie czesania przytrzymać włosy u nasady – wówczas nie naciągniemy niepotrzebnie cebulek.

Peeling skóry głowy

Aby utrzymać skórę głowy w dobrej formie, należy pamiętać o regularnym peelingu skóry, który pozwala pozbyć się zanieczyszczeń, usuwa pozostałości po kosmetykach i martwy naskórek. Ważnym elementem peelingu jest masaż, poprawiający krążenie krwi w komórkach skóry, dotleniający mieszki i ułatwiający skórze przyjmowanie składników odżywczych. Peeling skóry głowy może być stosowany bez względu na rodzaj włosów. Wskazaniem do jego wykonywania są na przykład osłabione, a także zbyt szybko przetłuszczające się włosy, łupież, wolny wzrost włosów, wypadające włosy, czy zaczerwieniona, a nawet podrażniona skóra głowy.

Odpowiednie nawilżenie

Warto włączyć do pielęgnacji produkty, które zawierają humektanty i emolienty. Są to substancje, które będą przywracały nawodnienie i elastyczność włosom. Źródłami humektantów i emolientów są: miód, kwas hialuronowy i lecytyna. Kwas hialuronowy i lecytynę można znaleźć w szamponie. Warto też pomyśleć o substancjach odżywczych i regenerujących łodygi włosa, jak np. ekstrakt z zielonego kawioru, aby odbudowywać ubytki wynikające z uszkodzeń mechanicznych, jak również fizycznych, jak gorące powietrze suszarki.

Warunkiem ładnego wyglądu włosów jest ich zdrowie, to zaś zależy w dużej mierze od prawidłowej pielęgnacji. Często niepozorne czynności, jakie fundujemy naszym włosom, w postaci zbyt energicznego mycia, czesania na mokro lub kładzenia się spać z mokrymi włosami, osłabiają ich kondycję. Powielając nieprawidłowe nawyki, uszkadzamy nieświadomie włosy. Jeśli chcemy, aby nasze kosmyki były zdrowe i wyglądały pięknie jak najdłużej, powinniśmy zadbać o nie kompleksowo i wprowadzić prawidłowe nawyki.

Wiecej informacji na temat pielęgnacji włosów i skóry głowy można znaleźć w darmowym ebooku do pobrania poniżej:

Zdrowe włosy od podstaw. Praktyczny poradnik

informacje o firmie
informacje o firmie