zdrowie

Nie rób tego swoim włosom. 5 nawyków, które im nie służą

22.11.2021 | Instytut Trychologii

Marzymy o pięknych, zdrowych włosach, lecz często popełniamy błędy, które odbierają im witalność, osłabiają ich strukturę, a nawet powodują wypadanie. Nasze włosy na przykład nie lubią, gdy idziemy spać z mokrą głową czy stosujemy produkty niedobrane do ich potrzeb. Oto 5 z wielu nawyków, które nie służą naszym włosom i osłabiają ich kondycję.

Chodzenie spać z mokrą głową

Wilgotne włosy są dużo bardziej narażone na uszkodzenia. Przed snem należy wysuszyć włosy, jeśli chcemy zadbać o ich dobrą kondycję.  Warto też pamiętać o splataniu włosów na noc w luźny warkocz zakończony jedwabną gumką, która nie powoduję odkształcania się łodygi w miejscu ucisku gumki.

Planując wieczorne mycie włosów warto to zrobić na tyle wcześnie, aby wyschły one samoczynnie zanim położymy się spać. Można też skorzystać z suszarki najlepiej z funkcja jonizacji, co dodatkowo ochroni nasze łodygi włosów i nada im blasku.  – podpowiada Anna Mackojć, trycholog.

Stosowanie przez długi okres tego samego szamponu do włosów

Potrzeby naszej skóry, jak i włosów ulegają zmianie wraz z porą roku, wiekiem czy kondycją naszych kosmyków. Warto więc obserwować jak reaguje nasza skóra głowy i włosy na obecnie używany szampon.

Każdy kosmetyk, szczególnie szampon, powinien być dobrany do aktualnych potrzeb naszych włosów. A potrzeby zarówno skóry głowy, jak i włosów zmieniają się pod wpływem wielu czynników, zarówno środowiskowych, jak i wewnętrznych wynikających także z aktualnego stanu naszego organizmu czy diety. Wybór szamponu wydaje się prostą rzeczą, jednak jak wynika z moich rozmów z osobami odwiedzającymi Instytut Trychologii, wciąż wiele z nich ma problem z prawidłowym dobraniem preparatu do mycia włosów i skóry głowy. Efektem może być osłabienie kondycji włosów, przesuszenie skóry głowy czy nadmierne przetłuszczanie się. Zdarza się także, że w skrajnych przypadkach źle dobrany szampon może przyczyniać się nawet do wypadania włosów. – ostrzega Anna Mackojć, trycholog

Suszenie włosów gorącym powietrzem

Zbyt wysoka temperatura powietrza, niekorzystnie wpływa na łodygę włosa. Wówczas włosy stają się podatniejsze na uszkodzenia mechaniczne, co w końcowym efekcie może zwiększyć prawdopodobieństwo łamliwości włosów. Jeśli więc nie jesteśmy w stanie zrezygnować z suszenia włosów ciepłym powietrzem na rzecz ich naturalnego wyschnięcia, zwróćmy uwagę na możliwość regulacji temperatury nawiewu. Nie wybierajmy najwyższej pozycji nawiewu, która sprzyja szybkości suszenia włosów, ale może przyczyniać się do przesuszania i łamliwości kosmyków. Niestety regularne stosowanie suszarki do modelowania włosów nie sprzyja ich dobrej kondycji, szczególnie wtedy gdy trzymamy ją zbyt blisko włosów czy szarpiemy energicznie i targamy kosmyki podczas suszenia. Zdrowym i mocnym włosom suszarka nie powinna zaszkodzić, ale osłabionym i zniszczonym może wyrządzić kolejne ubytki w strukturze włosa. Dlatego decydując się na suszenie włosów, korzystajmy z preparatów zapewniających im termoochronę. Warto również wspomnieć o funkcji jonizacji jako dodatek do suszarek. Jonizacja zapewni włosom połysk i jedwabistą gładkość poprzez emitowanie ładunków osiadających na włosach. Dodatkowym walorem tej funkcji jest w okresie jesienno-zimowym zminimalizowanie efektu elektryzowania się włosów.

Basenowe kąpiele w chlorowanej wodzie bez zabezpieczenia włosów

Jesienią wiele osób chętnie korzysta z krytych basenów, ale nasze włosy nie lubią chlorowanej wody. Jeśli więc w wybranym przez Ciebie obiekcie sportowym basen jest z chlorowaną wodą, najlepiej i najprościej jest zabezpieczyć włosy gumowym czepkiem. Nie jest to oczywiście idealne rozwiązanie, gdyż czepek przy zdejmowanie czy zakładaniu może wyrywać nam włosy. Ochrona jednak kosmyków przed chlorowaną wodą jest ważniejsza niż czasowy dyskomfort, ponieważ chlor wnikając w strukturę włosa osłabia je i wysusza. Może również powodować podrażnienie skóry głowy. Niezwłocznie więc po wyjściu z basenu z chlorowaną wodą należy dokładnie umyć włosy pod prysznicem z użyciem szamponu i odpowiedniej odżywki.

Szczotkowanie i czesanie włosów na mokro

Wiele osób praktykuje czesanie włosów na mokro sądząc, że wówczas kosmyki będą lepiej się rozczesywać i układać po wyschnięciu. Niestety mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Skutkami regularnego czesania włosów na mokro może być ich uszkodzenie strukturalne poprzeczne lub podłużne. Dlatego warto chwilę odczekać, aż włosy naturalnie podeschną zanim zabierzemy się za ich rozczesywanie. Nie bez znaczenia jest także czym czeszemy włosy, gdyż grubość włosa powinna być brana pod uwagę przy wyborze odpowiedniej szczotki. Warto wybierać te zawierające włókna naturalne i silikonowe, minimalizując ryzyko urywania włosów podczas czesania oraz ich elektryzowania i puszenia się.

Często zdarza się, że popełniamy w codziennym funkcjonowaniu nieświadomie lub z przyzwyczajenia błędy osłabiające kondycję naszych włosów. Niedobre nawyki powtarzane latami, mogą niestety mocno pogarszać stan skóry głowy i włosów, prowadząc nie tylko do nieestetycznego ich wyglądu, ale także do różnych schorzeń.

informacje o firmie
informacje o firmie