wydarzenia nauka/edukacja/szkolenia

„Solidarni z Węgrami”. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej pomoc okazaną Węgrom w 1956 r. i wystawa IPN na Politechnice Gdańskiej

25.10.2021 | Politechnika Gdańska

We wtorek 26 października na Politechnice Gdańskiej odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca pomoc niesioną Węgrom walczącym w 1956 r. o suwerenność swojego kraju, której udzielali m.in. studenci PG i mieszkańcy Gdańska. Na terenie uczelni otwarta zostanie również wystawa IPN Gdańsk: „Solidarni z Węgrami. Pomoc gdańszczan dla powstańców węgierskich w 1956 r.”.

W uroczystości, która odbędzie się we wtorek 26 października o godz. 13 w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, wezmą udział m.in.: dr Pál Attila Illés, konsul generalny Republiki Węgier, prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, a także prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

Umieszczenie tablicy pamiątkowej na Politechnice Gdańskiej to wynik uchwały Senatu uczelni, który w ten sposób zatwierdził wniosek w tej sprawie ze strony Ambasady Węgier.

Harmonogram uroczystości:

13.00 – powstanie gości – prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej,

13.15 – otwarcie wystawy „Solidarni z Węgrami. Pomoc gdańszczan dla powstańców węgierskich w 1956 roku”. Wystąpienia: dr Pál Attila Illés, konsul generalny Republiki Węgier; prof. Edmund Wittbrodt, senator RP w latach 1997-2015; dr Richard Horcsik, poseł do parlamentu Republiki Węgier oraz prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku,

13.45 – uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej pomoc okazaną Węgrom przez mieszkańców Gdańska w 1956 roku.

Wystawa została przygotowana przez IPN Gdańsk przy współpracy z Instytutem Liszta - Węgierskim Centrum Kultury w Warszawie. Jest dwujęzyczna: polsko-angielska. Towarzyszy jej katalog w j. polskim, angielskim, węgierskim. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 15 listopada.  

Informacje dla mediów

Dziennikarzy i przedstawicieli mediów prosimy o przesłanie mailowego potwierdzenia udziału w wydarzeniu na adres: biuro.prasowe@pg.edu.pl do poniedziałku, 25 października do godz. 15.

Prosimy o dostosowanie się do zaleceń obowiązujących w związku z aktualną sytuacją epidemiczną. Parking dla gości znajduje się przy ul. Fiszera (mapa w załączeniu).

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii wydarzenia

kontakt dla mediów
Politechnika Gdańska
Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej

biuro.prasowe@pg.edu.pl

tel: 58/347 29 99

informacje o firmie