ekonomia/biznes/finanse

BNP Paribas Bank Polska, Santander Bank Polska i R.Power z umową finansowania o wartości 242 mln zł na budowę projektów PV o mocy 91 MWp

22.07.2021 | Bank BNP Paribas

BNP Paribas Bank Polska oraz Santander Bank Polska podpisały umowę o wartości 242 mln zł na sfinansowanie portfela elektrowni słonecznych R.Power, największego polskiego dewelopera projektów fotowoltaicznych. Finansowanie zostanie przeznaczone na budowę 7 elektrowni słonecznych o łącznej mocy 91 MWp, które wygrały ubiegłoroczne aukcje OZE.

- W ciągu ostatnich dwóch lat w ramach finansowania bankowego pozyskaliśmy łącznie 770 mln zł na budowę projektów w Polsce. W czerwcu tego roku ustanowiliśmy rekordowy program obligacji o wartości 1 mld zł. Wierzymy, że fotowoltaika to sektor, który w naszym kraju ma przed sobą doskonałe perspektywy. W ubiegłym roku Polska zanotowała wzrost zainstalowanej mocy aż o blisko 2,5 GWp, co jest czwartym po Niemczech, Holandii i Hiszpanii wynikiem w Europie – mówi Tomasz Sęk, współzałożyciel R.Power, która tylko w ramach ostatniej aukcji OZE zabezpieczyła prawa do sprzedaży energii z portfeli projektów o łącznej mocy 299 MWp.

W ramach finansowanych projektów, zostaną podpisane 15-letnie kontrakty różnicowe zapewniające gwarantowany poziom cen sprzedaży energii elektrycznej. Każdy z banków ma 50% udziału w transakcji. Zarówno BNP Paribas Bank Polska jak i Santander Bank Polska pełnią funkcję Wiodącego Organizatora, Strony Transakcji Zabezpieczającej oraz Pierwotnego Kredytodawcy. Dodatkowo Santander Bank Polska pełni rolę Agenta Kredytu, Agenta Zabezpieczeń i Banku Rachunków.

- To nasze drugie finansowanie projektowe podpisane z R.Power w ciągu nieco ponad roku, co pokazuje wagę zielonej agendy dla naszych organizacji. Santander konsekwentnie wdraża strategię nakierunkowaną na wsparcie zielonej transformacji polskiego sektora energetycznego – mówi Juan de Porras, Wiceprezes Zarządu i szef pionu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej Santander Bank Polska.

- Bardzo cieszymy się z rozwoju naszej relacji z R.Power. Historia naszej współpracy sięga 2014 roku, kiedy nasz bank sfinansował jedne z pierwszych projektów solarnych zrealizowanych przez R.Power – mówi Łukasz Pobudejski, Dyrektor Departamentu Finansowania Strukturyzowanego w Banku BNP Paribas - Jednocześnie jest to kolejna transakcja, która pokazuje przełożenie wsparcia Banku BNP Paribas na transformację energetyczną poprzez rozwój sektora energetyki odnawialnej w Polsce - dodaje.

***

R.Power jest największą firmą w sektorze fotowoltaiki w Polsce, gdzie rozwija portfel farm fotowoltaicznych o mocy ponad 4 GWp. Deweloper rozwija projekty w kilku krajach Europy w tym Włoszech, Hiszpanii oraz Portugalii. R.Power działa w całym łańcuchu wartości rynku PV – rozwija projekty elektrowni, buduje je, jak i świadczy usługi zarządzania, serwisowania i obsługi elektrowni fotowoltaicznych oraz jest producentem energii z elektrowni fotowoltaicznych.

kontakt dla mediów
Izabela Tworzydło
Dyrektor Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzecznik prasowy, BNP Paribas Bank Polska
Izabela Tworzydło

izabela.tworzydlo@bnpparibas.pl

informacje o firmie

więcej z kategorii ekonomia/biznes/finanse

kontakt dla mediów
Izabela Tworzydło
Dyrektor Dep. Komunikacji Korporacyjnej, Rzecznik prasowy, BNP Paribas Bank Polska
Izabela Tworzydło

izabela.tworzydlo@bnpparibas.pl

informacje o firmie