nowe produkty/usługi

Poczta Polska upamiętnia Rok św. Józefa nową emisją filatelistyczną

26.04.2021 | Poczta Polska

Poczta Polska upamiętniając Rok św. Józefa nową emisją filatelistyczną w sobotę, 1.05.2021 r., wprowadza do obiegu znaczek pocztowy, dedykowany obchodom Roku św. Józefa - patrona rodziny.  Znaczek obiegowy o wartości 3,30 zostanie wydany w wielomilionowym nakładzie i będzie służył jako opłata listów nierejestrowanych.

Umieszczony na znaczku Poczty Polskiej wizerunek św. Józefa trzymającego w objęciach dzieciątko Jezus, namalowany został przed 1780 rokiem, techniką olejną na płótnie. Opierając się na charakterystycznych cechach stylowych, autorstwo obrazu można przypisywać Janowi Godzkiemu, malarzowi z Piotrkowa Trybunalskiego. To wspaniałe dzieło sztuki sakralnej epoki późnego baroku znajduje się w Bazylice kolegiackiej pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Sieradzu - na terenie Diecezji włocławskiej. W 1945 r. wizerunek św. Józefa z Dzieciątkiem na obrazie został ozdobiony srebrną sukienką ufundowaną przez mieszkańców Sieradza jako wotum dziękczynne za ocalenie świątyni i miasta od zniszczeń wojennych. Replika obrazu, w piątą rocznicę pontyfikatu papieża Franciszka, trafiła do Watykanu.

- Obchody Roku św. Józefa, które upamiętniamy naszym nowym wydawnictwem filatelistycznym, to również doskonała okazja do zaznaczenia ważnej społecznie roli rodziny. Tym razem motywem przewodnim naszego znaczka jest obraz z bocznego ołtarza nawy głównej Bazyliki Mniejszej w Sieradzu. Na uwagę zasługuje sposób przedstawienia tematu, nawiązujący do wzorców ikonograficznych stworzonych w siedemnastowiecznym malarstwie włoskim (zwłaszcza Guido Reni). Sposób ukazania postaci podkreśla mocną duchową więź między Dzieciątkiem Jezus i św. Józefem oraz opiekuńczy charakter tego ostatniego. Jestem przekonany, że wybór tego właśnie, niezwykłego wizerunku św. Józefa z osiemnastowiecznego obrazu, stanie się dla wielu odbiorców inspiracją do głębszej refleksji na temat rodziny. Wierzę, że zachęci też do sięgnięcia w głąb historii polskiego dorobku kulturalnego - również dorobku sztuki sakralnej, stanowiącej kluczowy element naszego dziedzictwa narodowego - mówi Wiesław Włodek, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej.

W celu podkreślenia wyjątkowych walorów tego niezwykłego dzieła sztuki i uzyskania trójwymiarowego efektu, znaczek wydrukowano na papierze fluorescencyjnym, z mieniącymi się fragmentami, m.in. w kolorze złotym.

Oprócz znaczka Poczta Polska wydaje, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Widnieją na niej: kompozycja z narzędziem ciesielskim symbolicznie nawiązująca do fachu św. Józefa, a także cytat z dramatu "Promieniowanie ojcostwa" autorstwa Karola Wojtyły.

Na datowniku umieszczono lilię - atrybut św. Józefa. 

O znaczku: 

autor projektu: Jarosław Ochendzan 
liczba znaczków: 1 
wartości: 3,30 zł 
nakład: 18 000 000 szt.  
technika druku: rotograwiura 
format znaczka: 25,5 x 31,25 mm 
arkusz sprzedażny: 100 znaczków 
papier: fluorescencyjny 
data wprowadzenia do obiegu: 1 maja 2021 r. 

kontakt dla mediów
Rzecznik Prasowy Bank Pocztowy, Bank Pocztowy
Bartosz Trzciński

b.trzcinski@pocztowy.pl

tel: 22 328 74 71

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii nowe produkty/usługi

kontakt dla mediów
Rzecznik Prasowy Bank Pocztowy, Bank Pocztowy
Bartosz Trzciński

b.trzcinski@pocztowy.pl

tel: 22 328 74 71

informacje o firmie