wydarzenia sprawy społeczne

Złożą przysięgę i rozpoczną trzyletnie szkolenie

 

300 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złoży w najbliższy weekend przysięgę wojskową. 28 i 29 listopada uroczystości odbędą się aż w siedmiu miastach: Ciechanowie, Gliwicach, Brzegu, Jarosławiu, Giżycku, Morągu i Zgierzu. Z uwagi na stan epidemiologiczny przysięgi odbędą się w ścisłym reżimie sanitarnym, bez rodzin i zaproszonych gości.

Złożenie przysięgi jest ostatnim wydarzeniem wieńczącym 16-dniowe szkolenie terytorialsów. Po niej żołnierze rozpoczną służbę w swoich macierzystych batalionach. Pełne szkolenie terytorialsów trwa trzy lata. Nowi żołnierze będą służyć w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT, 13 Śląskiej Brygadzie OT, 3 Podkarpackiej Brygadzie OT i 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie OT.
Składający przysięgę to nie jedyni żołnierze, którzy kończą obowiązkowe szkolenie przed wstąpieniem do WOT. Oprócz nich dodatkowo blisko 200 osób kończy szkolenie wyrównawcze, czyli tzw. ósemkę.

W obecnej sytuacji epidemiologicznej duża część żołnierzy zostanie zaangażowana do zwalczania skutków pandemii. Ruszą ze wsparciem do szpitali i domów pomocy społecznej, będą odciążać medyków w pobieraniu wymazów i transporcie próbek, zaangażują się w honorowe krwiodawstwo i pomoc kombatantom.

W czasie dalszej służby wykorzystane zostaną także kompetencje terytorialsów przyniesione z życia cywilnego. Wśród nowych żołnierzy są m.in. ratownicy medyczni, pielęgniarki, fizjoterapeuta, instruktor karate, instruktor ratownictwa wodnego. Średni wiek żołnierzy to 18-25 lat, stąd dużą grupę stanowią uczniowie i studenci. Ale są także ich nauczyciele.

Ze względów sanitarnych szkolenia podstawowe i wyrównawcze realizowane w czasie pandemii rządzą się ściśle określonymi zasadami. Grupy szkoleniowe są małe, a przysięga wojskowa po raz kolejny już będzie musiała odbyć się bez udziału rodzin i zaproszonych gości. Bliscy i rodziny przysięgających żołnierzy będą mogły uczestniczyć w tym najważniejszym dla każdego żołnierza dniu, dzięki łączu internetowemu i relacji live jaka zostanie przeprowadzona. Transmisję z uroczystej przysięgi w Ciechanowie (28 listopada o godz. 10:00) będzie można zobaczyć na YouTube, na oficjalnym kanale Wojsk Obrony Terytorialnej

kontakt dla mediów
płk Marek PIETRZAK
Rzecznik Prasowy, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
płk Marek PIETRZAK

mpietrzak@mon.gov.pl

tel: 261-883-029

informacje o firmie

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

załączniki

więcej z kategorii wydarzenia