wydarzenia zainteresowania/hobby internet kultura/sztuka/rozrywka nauka/edukacja/szkolenia

Kulturalne atrakcje na 30-lecie samorządu i warsztaty taneczne z #TAKzostanwdomu

Toruńska Agenda Kulturalna zachęca, aby czas spędzony w domu wykorzystywać kreatywnie i aktywnie. Z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego odbędzie się specjalny „Fejsbukowy koncert życzeń” przygotowany przez Joannę Czajkowską i Bartosza Staszkiewicza. Wolny wieczór to także doskonała okazja, aby poprawić swoje umiejętności taneczne. Do tego zachęca Katarzyna Kostańska, w ramach drugiego odcinka warsztatów tanecznych z #TAKzostanwdomu.

Przez obecną sytuację toruńskie instytucje kultury prężnie działają w Internecie, oferując rozbudowaną ofertę e-kultury. Dzięki rozpoczętej pod koniec marca 2020 roku akcji #TAKzostanwdomu Toruńska Agenda Kulturalna zachęca do korzystania z oferty warsztatowej on-line – ta jest doskonałą okazją, by podczas spędzania czasu w domu, nauczyć się nowych, kreatywnych umiejętności.

Taniec dla każdego

Taniec na weselach czy rodzinnych imprezach to radość dla jednych, natomiast zmora dla innych. Okres panującej epidemii to doskonała okazja dla osób, które tańczyć nie lubią, aby przełamać lody. W drugim odcinku warsztatów tanecznych on-line Katarzyna Kostańska, instruktorka tańca, proponuje naukę podstawowych kroków, z którymi każde wesele będzie udane! Jak przekonuje prowadząca warsztaty – do wszystkiego potrzebny jest tylko dobry humor!

Katarzyna Kostańska jest certyfikowanym instruktor tańca, folklorystą oraz animatorem Stowarzyszenia tARTak. Na co dzień pracuje jako instruktor w toruńskiej szkole tańca W TAN i toruńskim Domu Muz oraz nauczycielka tańca w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”. Zajmuje się również choreografią spektakli teatralnych, a weekendami prowadzi imprezy jako wodzirej. Szczególne miejsce w jej roztańczonym sercu zajmują niestylizowane formy tańca, oparte na prowadzeniu mężczyzny i podążaniu kobiety, mające na celu czystą zabawę okraszoną nutką zaskoczenia i ekscytacji.

Toruńska Agenda Kulturalna poleca również inne cykle e-warsztatów organizowane w ramach projektu #TAKzostanwdomu. Wśród nich warto zwrócić uwagę na zajęcia on-line produkcji muzyki z toruńskim DJ`em i producentem, Stevem Nashem, lekcje wokalne z Wioletą Markowską czy warsztaty fotograficzne z Leną Paracką-Werner. Wszystkie odcinki e-warsztatów można obejrzeć na stronie akcji pod adresem https://www.tak.torun.pl/TAKzostanwdomu/ oraz na kanale YouTube Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Na 30 lat samorządu terytorialnego

27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, a z tej okazji torunian czeka wiele kulturalnych atrakcji dostępnych on-line. Toruńska Agenda Kulturalna zaprasza już dziś o 19:00 na „Fejsbukowy koncert życzeń”. Utrzymany w klimacie telewizyjnego programu z lat 80. i 90. pt. „Koncert życzeń” zaprosi internautów do wpólnego świętowania – zarówno Dnia Matki, jak i 30-lecia samorządu terytorialnego. Zmysłem artystów, Joanny Czajkowskiej i Bartosza Staszkiewicza jest umożliwić widzom przekazanie ciepłych słów dla bliskich i połączenie ich z muzycznym wyzwaniem dla nich samych – wykonawców.

Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje, prosimy tylko o wyrozumiałość: z uwagi na ograniczone możliwości wykonawcze i poznawcze, nie będziemy w stanie wykonać raczej nic z repertuaru disco polo czy też death metal. Postaramy się natomiast spełnić Wasze życzenia, przekazując przy tym dedykacje i serdeczności, które chcecie wraz z piosenką podarować – tłumaczy Joanna Czajkowska.

Propozycje życzeń będzie można składać podczas koncertu on-line, natomiast artyści będą wykonywać je na żywo. Kolejną propozycją z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego będzie ostatni cykl serii „Toruń w moich filmach”. O najnowszych inwestycjach i budynkach takich jak CKK Jordanki czy Arena Toruń opowie Ryszard Kruk. Trzyodcinkowa seria to mieszanka reżyserskiego masterclass z making off z planu zdjęciowego.

Spotkania i filmy od toruńskich artystów

Toruńska Agenda Kulturalna zaprasza także do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez toruńskich artystów w ramach konkursu „Daj sztukę”. Propozycją skierowaną przede wszystkim do najmłodszych jest cykl „Głos toruńskich legend w obrazach” przygotowany przez Damiana Droszcza. Najbardziej znane toruńskie legendy zostały w przystępny sposób zaprezentowane przez artystę. Całość wzbogacają kolorowe ilustracje Radosława Skoniecznego. Dzięki temu dzieci będą mogły poznać gród Kopernika na nowo. Zapoznanie się z bardziej astronomicznym obliczem miasta proponuje Piotr Majewski w projekcie „Rozgwieżdżony Toruń”. To multimedialna wystawa niecodziennych ujęć nocnego nieba z towarzystwem toruńskiej architektury – wszystko wzbogacone o pouczający komentarz autora.

O fenomenie toruńskiego Studia P, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu przypomina natomiast Krystian Pesta w rozmowach z Małgorzatą Kożuchowską, Magdaleną Czerwińską i Dagną Dywicką – to właśnie w Studiu P prowadzonym przez Lucynę Sowińską aktorki stawiały pierwsze kroki w świecie teatru.

Szczegóły i odnośniki do wszystkich projektów realizowanych w ramach Konkursu dla toruńskich artystów „Daj sztukę” dostępne pod adresem: https://www.tak.torun.pl/majowka/laureaci.php

* * *

Koordynatorem akcji są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Projekt #TAKzostanwdomu dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach proramu „Kultura w Sieci”

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/