styl życia zdrowie towary konsumpcyjne turystyka/wypoczynek

Jak przygotować włosy na słoneczne dni?

02.05.2022 | Instytut Trychologii

Nadchodzący czas słonecznych dni to również okres wpływu wielu szkodliwych czynników na włosy. Słońce i temperatura mogą niekorzystnie wpływać na jakość włosów i powodować przesuszenie, szorstkość a nawet rozjaśnienie. Jak zatem należy się przygotować i zadbać o pielęgnację?

W nadchodzącym okresie, szczególnie gdy ostatnio dużo czasu spędzaliśmy w domu, nie możemy doczekać się już ciepłych słonecznych dni. W momencie kiedy nasz organizm z utęsknieniem czeka na kąpiele w witaminie D, słońce niekoniecznie ma dobry wpływ na włosy. Kiedy dochodzi do kontaktu ze słońcem włosy mogą otwierać łuski tworzące naturalną barierę ochronną, wówczas promienie UV przenikają do środka i uszkadzają warstwę koronową. Potrafią także zniszczyć białko, które jest głównym budulcem włosa. Skutkiem takich szkodliwych czynników jest utrata blasku i naturalnej miękkości. Również wiatr nie sprzyja włosom podczas osłabienia słonecznego może powodować ich łamanie.

Podczas słonecznych dni powinniśmy bardziej zadbać o nasze włosy. Kiedy zostaje uszkodzona ich warstwa zewnętrzna następuję odbarwienie włosa, a także zniszczenie włókien keratyny. Włosy stają się łamliwe i rozdwojone, a wówczas dodatkowo dostają się do nich szkodliwe czynniki zewnętrzne - wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Dużej gorzej na kontakt ze słońcem reagują włosy jasne: blond, siwe czy farbowane. Ponieważ zawierają mniej melaniny – składnika chroniącego włosy. Podczas kontaktu ze słońcem dodatkowo melanina się utlenia, dlatego włosy ciemne które posiadają jej więcej lepiej słońce. Nic nie da farbowanie włosów na ciemny kolor ponieważ nie zyskujemy dzięki temu naturalnego ciemnego pigmentu.

Aby zadbać o włosy wystarczy kilka prostych trików, które pomogą nam w walce ze szkodliwymi czynnikami. Zalecane jest na przykład stosowanie nakrycia głowy lub po prostu związanie włosów. Aby włosy były w dobrej kondycji warto również podciąć rozdwojone końcówki i częściej stosować maski odżywcze, które domykają łuskę włosa i wygładzają włosy. Z domowych sposobów można wykorzystać oliwę z oliwek czy rozgniecione awokado. Warto również zwrócić uwagę czy szampon, którego używamy zawiera filtr. Dobrze sprawdzają się również mgiełki zawierające filtry UV. - wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Słońce bardzo wysusza włosy, więc podstawą pielęgnacji powinny być maski i olejki z ceramidami i lipidami, które zapobiegają utracie wody z włosów. Bardzo skuteczne są również olejki z malin czy kiełków pszenicy. Posiadają bardzo wysoki współczynnik SPF, który chroni włosy.

W ciepłe dni staranna pielęgnacja włosów powinna być podstawą codziennej pielęgnacji. Słońce czy wiatr wysuszają włosy co może prowadzić nawet do ich wypadania. Należy więc pamiętać o zabiegach nawilżających i właściwej higienie.

informacje o firmie
informacje o firmie