styl życia internet turystyka/wypoczynek

Z wyprzedzeniem czy na ostatnią chwilę – kiedy najlepiej rezerwować wakacyjne loty?

20.01.2020 | KAYAK

Eksperci wyszukiwarki KAYAK.pl sprawdzili, czy rzeczywiście im wcześniej, tym lepiej w przypadku rezerwacji lotów na wakacje 2020.

  • Nowy Jork jest najpopularniejszym kierunkiem na lato 2020.
  • Największe różnice w cenach widać w przypadku Zadaru – bilety kupione bliżej wakacji są ponad dwa razy tańsze niż przy zakupie na początku roku.
  • Z kolei chorwacka Pula świetnie sprawdzi się dla tych osób, które swoje wakacje wolą mieć zaplanowane zawczasu – średnie ceny w styczniu i lutym są niższe o 60% niż na wiosnę.

Warszawa, 20 stycznia 2020 r. – Znalezienie połączeń lotniczych w korzystnej cenie spędza sen z powiek aż co czwartemu podróżnemu z Polski. Ale kto kupując bilety, nie stanął przed dylematem „rezerwować czy zaczekać”? Z pomocą przychodzi KAYAK.pl – jak pokazują najnowsze dane wyszukiwarki, decydując się na rezerwację letniego urlopu już na początku roku, można średnio zaoszczędzić niemal połowę ceny (-49%). Jednak, jak w wielu przypadkach, diabeł tkwi w szczegółach. Każdy kierunek rządzi się bowiem swoimi prawami. Kiedy więc kliknąć „rezerwuj” w przypadku najpopularniejszych miast na lato 2020?

Według styczniowych wyszukiwań Polaków tego lata najpopularniejsze będą Nowy Jork, Luqa i Dubrownik. W pierwszej piątce znalazły się też Barcelona i Lizbona. Jak pokazuje analiza, tylko w przypadku wakacji na Malcie warto poczekać z zakupem lotów do wiosny, co pozwoli zaoszczędzić ponad jedną czwartą ceny biletu. W ubiegłym roku średnie ceny w styczniu i lutym wyniosły 618 zł i spadły do 488 zł (średnia z kwietnia i maja). Dla pozostałych miast z pierwszej piątki popularnych kierunków wskazana jest raczej wcześniejsza rezerwacja, gdyż ceny mają tendencję rosnąć wraz ze zbliżającymi się wakacjami. Największy wzrost odnotowano w przypadku Dubrownika – aż niemal o jedną piątą wartości lotów.

Aleksandra Sowa-Frąckowiak, rzecznik prasowy KAYAK.pl komentuje: Dla zapobiegliwych podróżników, którzy letni urlop chcą mieć pewny już na początku roku, najlepszym kierunkiem będzie chorwacka Pula, do której ceny zmieniają się najbardziej w zależności od miesiąca, w którym dokonujemy rezerwacji - loty do tego miasta są średnio 60% tańsze w pierwszych miesiącach roku niż na wiosnę. Około jednej czwartej ceny można zaoszczędzić także z wyprzedzeniem rezerwując loty do Florencji, Lamezii Terme i Bari oraz portugalskiego Faro czy na hiszpańską Teneryfę. Polscy podróżni, którzy planują wakacje w jednym z tych miejsc i już teraz kupią bilety lotnicze, mogą sporo zaoszczędzić”.

W sam raz dla spóźnialskich

Na szczęście dla osób, które z decyzją o zakupie lotów zwlekają do ostatniej chwili, są też kierunki, które lepiej rezerwować z mniejszym wyprzedzeniem. Wiosną średnie ceny lotów do chorwackiego Zadaru są średnio dwa razy niższe niż na początku roku. Na liście kierunków tańszych w opcji „last minute” znalazły się też Sardynia czy Rimini we Włoszech. Nie muszą się też martwić fani zwiedzania, którzy mają tendencję odkładać organizację wyjazdu „na później” – atrakcyjne ceny lotów będą mogli wciąż znaleźć do Wenecji, Kutaisi, Londynu czy Lwowa, oszczędzając na lotach od 34% do nawet 80%.

Miasta z największą różnicą cen first minute vs. last minute

Miejscowość

% zmiana ceny first minute vs. last minute

Miejscowość

% zmiana ceny first minute vs. last minute

Zadar, Chorwacja

123%

Pula, Chorwacja

-61%

Oslo, Norwegia

110%

Tirana, Albania

-41%

Wenecja, Włochy

80%

Punta Cana, Dominikana

-31%

Kutaisi, Gruzja

48%

Arrecife, Hiszpania

-27%

Londyn, Wlk. Brytania

42%

Faro, Portugalia

-25%

Lwów, Ukraina

34%

Newark, USA

-25%

Cagliari, Włochy

30%

Santa Cruz de Tenerife, Hiszpania

-23%

Kuala Lumpur, Malezja

29%

Florencja, Włochy

-23%

Luqa, Malta

27%

Lamezia Terme, Włochy

-23%

Rimini, Włochy

25%

Bari, Włochy

-23%

UWAGI

Lista najpopularniejszych kierunków na lato 2020 została przygotowana w oparciu o wyszukiwania na KAYAK.pl między 1-14.01.2020 dla podróży między 1.06-30.09.2020.

Różnice w cenach first minute vs. last minute zostały podane w oparciu o wyszukiwania na KAYAK.pl między 1.01-28.02.2019 vs. 1.04-31.05.2019 dla podróży między 1.06 - 30.09.2019. Ceny zostały podane na podróży w klasie ekonomicznej dla jednego pasażera za lot w obie strony. Ceny mogą się różnić, mogły ulec zmianie lub mogą nie być dłużej dostępne.

Ankieta została przeprowadzona na zlecenie KAYAK przez Cint wśród 23 400 osób z 22 różnych krajów. Zbieranie danych odbywało się od 3 do 10 stycznia 2019 roku poprzez e-ankietę za pośrednictwem paneli Cint. Dane dla Polski opierają się na odpowiedziach 980 ankietowanych dorosłych Polaków.

kontakt dla mediów
Joanna Szpatowicz
Junior Account Manager, KAYAK
Joanna Szpatowicz

joanna.szpatowicz@mslgroup.com

informacje o firmie

O KAYAK

KAYAK, będący częścią Booking Holdings (NASDAQ:  BKNG), jest wiodącą wyszukiwarką ofert podróży. Dzięki ponad 6 miliardom wyszukiwań rocznie na wszystkich platformach pomagamy w znalezieniu idealnego lotu, hotelu, samochodu do wynajęcia lub pakietu wakacyjnego. Więcej informacji na www.KAYAK.pl.

załączniki

więcej z kategorii styl życia