internet turystyka/wypoczynek

Dokąd podróżowali Polacy, czyli podsumowanie 2019 roku

11.12.2019 | KAYAK

Wyszukiwarka KAYAK.pl przedstawia najpopularniejsze i najtańsze kierunki podróży w 2019 oraz kraje, które okazały się prawdziwym hitem mijającego roku.

  • Bez niespodzianek: miastem, do którego Polacy latali najczęściej, okazał się Londyn.
  • Słońce i rajskie plaże: Seszele odnotowały największy wzrost popularności.
  • W tym roku najtańsze loty w Europie można było znaleźć do Oslo i Sztokholmu. Jeśli chodzi zaś o pozaeuropejskie kierunki, najmniej kosztowały bilety do Ejlatu i Ammanu.

Warszawa, 11 grudnia 2019: Rok zbliża się ku końcowi. Zanim jednak rozpocznie się nowa dekada fascynujących podróży, eksperci KAYAK.pl podsumowują wyszukiwania Polaków w 2019 roku i zdradzają, które miejsca okazały się najtańsze, które najpopularniejsze, a do których podróżni latali w tym roku jeszcze częściej.

Niesłabnąca popularność europejskich miast

Polacy upodobali sobie dobrze już znane i niezbyt odległe kierunki, na czele których stoją europejskie stolice — Londyn i Rzym. Pierwszej dziesiątce zestawienia egzotyki dodaje Bangkok, który zamyka podium rankingu. Stolica Tajlandii oraz Nowy Jork to też jedyne miasta spoza Europy, które trafiły do pierwszej dziesiątki topowych kierunków mijającego roku.

Najpopularniejsze kierunki 2019.PNGPo słońce i przygodę!

W 2019 roku Polacy wyjątkowo cenili sobie wypoczynek pod palmami — zainteresowanie pobytem na Seszelach wzrosło o niemal 300%. Pustynne eskapady w Jordanii również zauważalnie zyskały na popularności (+175%) w porównaniu z ubiegłym rokiem. Pierwsza dziesiątka krajów o największych wzrostach liczby wyszukiwań zdominowana jest zresztą przez miejsca kojarzone z wakacjami w pełnym słońcu – większą popularnością cieszą się m.in. Tanzania (+56%) z rajskimi plażami Zanzibaru czy słoneczna Chorwacja (+72%), która znalazła się na trzecim miejscu rankingu. 

Największe wzrosty popularności 2019.PNG

Nie trzeba wydać majątku, by dobrze wypocząć, czyli najtańsze kierunki w 2019 roku

Co ciekawe, to do państw powszechnie uważanych za jedne z najdroższych w Europie można było znaleźć najtańsze loty. Bilet w obie strony do stolicy Norwegii czy Szwecji kosztował średnio mniej niż 200 zł. Jednak do wielu popularnych miejsc w Europie znaleźć można naprawdę atrakcyjne ceny lotów wahające się w granicach 300 zł. To koszty lotów m.in. do włoskiego Rimini, pełnego atrakcji Kijowa czy tętniącego życiem Berlina – miast, w których także ceny na miejscu pozwolą na niskobudżetowy wypad.

W rankingu najtańszych kierunków poza Europą najwyżej uplasowały się popularne bliskowschodnie kierunki — izraelski kurort Ejlat oraz stolica Jordanii Amman. Miłośnicy upałów mogli znaleźć loty za mniej niż 300 zł w obie strony. Amman zawdzięcza miejsce w czołówce dużemu, 32% spadkowi cen w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jeśli chodzi o Europę, średnie ceny lotów do Zadaru spadły z ponad 1000 zł do 425 zł, czyli aż o 58%. Przy takiej tendencji popularność Chorwacji wśród Polaków na pewno nie zmaleje.

Najtańsze loty 2019.PNG

Aleksandra Sowa-Frąckowiak, rzecznik prasowy KAYAK.pl, komentuje: „Koniec roku to czas, w którym możemy na chwilę zwolnić i przyjrzeć się podróżniczym trendom, jakie panowały w okresie ostatnich 12 miesięcy. Wiele z nich nikogo nie zdziwi, jak choćby popularność Londynu czy Barcelony. Polacy są jednak narodem ciekawym świata, o czym może świadczyć nieustająca popularność Tajlandii czy też olbrzymi wzrost popularności Jordanii. Dla odkrywców wybierających się w nowe rejony stworzyliśmy nową funkcję — Przewodniki KAYAK, która umożliwia wygodne planowanie i dzielenie się cennymi wskazówkami z innymi podróżnikami”.

Uwaga: Analiza bazuje na wyszukiwaniach z okresu 01.07.2018 - 20.10.2019 oraz 01.07.2017 - 20.10.2018 na KAYAK.pl, dla lotów ekonomicznych w obie strony, z datami wylotu 01.01.2019 - 31.12.2019 i 01.01.2018 - 31.12.2018, do wszystkich kierunków wyłączając Polskę. Dostępność ofert oraz ceny mogą ulec zmianie.

kontakt dla mediów
Joanna Szpatowicz
Junior Account Manager, KAYAK
Joanna Szpatowicz

joanna.szpatowicz@mslgroup.com

informacje o firmie

O KAYAK

KAYAK, będący częścią Booking Holdings (NASDAQ: BKNG), jest wiodącą na świecie wyszukiwarką ofert podróży. Z ponad 520 milionami wyszukiwań w miesiącu na wszystkich platformach, pomagamy w znalezieniu idealnego lotu, hotelu, samochodu do wynajęcia, promu lub pakietu wczasowego. Więcej informacji na www.KAYAK.pl.

załączniki

więcej z kategorii internet