budownictwo/nieruchomości praca ekonomia/biznes/finanse

Potrzebujesz pracowników i biura? Wybierz Lublin

04.12.2019 | Cushman & Wakefield

Duża liczba pracowników i ich potencjał oraz dostępność przestrzeni biurowej to najmocniejsze strony Lublina – wynika z badania Business Environment Assesment Study przeprowadzonego przez Antal we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint. Bardzo dobrze ocenione zostało również wsparcie administracji publicznej dla biznesu oraz warunki życia w mieście. Lublin jest jednym z ośmiu miast, które cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów w Polsce.

Największą zaletą Lublina jest dostępność przyszłych pracowników, powiązania z potencjałem edukacyjnym miasta. Ten wskaźnik został oceniony jako 7,9 na skali 1-10, przez respondentów zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów oraz dyrektorów departamentów. Wszystkie wyniki są zawarte w raporcie „Potencjał inwestycyjny Lublina”, przygotowanym przez Antal we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint. Jak wskazuje raport, w mieście jest obecnie niemal 64 tys. studentów i ponad 18 tys. absolwentów. Dominujące obszary edukacji to finanse, kierunki informatyczne i inżynieryjne oraz lingwistyka. Potencjał zatrudnienia, czyli aktualna dostępność wykwalifikowanych pracowników uplasowała się w badaniu na poziomie 7,4.

- Przedsiębiorcy coraz częściej wybierają Lublin jako miejsce przyszłych inwestycji. Zaletą miasta jest dobrze wykwalifikowana kadra oraz wielu studentów, którzy zapewniają stały dostęp wykształconych pracowników. Co ważne, fluktuacja pracowników jest tu na wyjątkowo niskim poziomie – co piąty mieszkaniec tylko raz w życiu zmienił pracodawcę, a co trzeci pracuje w tym samym miejscu całe życie. W przyszłości rotacja może jednak nieznacznie wzrosnąć, co będzie się wiązało z potrzebą podniesienia wynagrodzeń przez firmy. Mieszkańcy Lublina mają coraz więcej możliwości - w ostatnim czasie w mieście pojawiły się inwestycje firm z branż logistycznej i produkcyjnej, a teraz widzimy, że nadchodzi czas na motoryzację – mówi Roman Zabłocki z Antal.

Z raportu “Potencjał inwestycyjny Lublina” wynika, że mocną stroną miasta są przede wszystkim pracownicy średniego i wyższego szczebla znający dobrze języki. Dodatkową zaletą jest dostępność specjalistów o kompetencjach analitycznych, finansowych, z obszaru administracji i HR.

W Lublinie znajdziesz miejsce do pracy

Zdaniem respondentów badania, dostępność przestrzeni biurowej w mieście niemal dorównuje potencjałowi edukacyjnemu – średnia wskazań wyniosła 7,8. Powierzchnia biur zwiększyła się aż o 40% w porównaniu do 2016 r. i obecnie zajmuje prawie 192 tys. mkw. – w efekcie Lublin znalazł się na 7. miejscu wśród regionalnych rynków biurowych w Polsce, a jest to obszar zdominowany przez lokalnych deweloperów.

Najemcy w pierwszej połowie 2019 roku wynajęli łącznie 6,7 tys. mkw. i wśród z nich znalazły się dobrze rozpoznawalne instytucje jak Santander Bank Polska, Strabag czy firmy z branży IT jak Lingaro czy Team International. Relatywnie duża aktywność najemców w ostatnich 12 miesiącach przełożyła się na spadek wskaźnika powierzchni niewynajętej z 19,7% w 2 kw. 2018 roku do 10,6% w czerwcu 2019.

- Na lubelskim rynku komercyjnych przestrzeni biurowych mamy obecnie bardzo ciekawą sytuację. Po dwóch rekordowych latach po stronie podażowej, nastąpiło wyraźne spowolnienie. Od początku roku całkowity zasób powierzchni biurowej nie uległ zwiększeniu. Jednocześnie rozwój działających na lubelskim rynku firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu jak i pojawienie się nowych podmiotów spowodował znaczący spadek stopy pustostanów. Dostępność nowej powierzchni biurowej poprawi się dopiero na przełomie roku 2020 i 2021 kiedy to planowane jest zakończenie trzech nowych inwestycji o łącznej powierzchni niemal 40 tys. mkw. – komentuje Michał Grabowiecki, Negocjator w dziale powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield.

Zdaniem przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu Business Environment Assesment Study, to w Lublinie znajdują się władze najbardziej przyjazne biznesowi. Miasto otrzymało ocenę 8. w dziesięciostopniowej skali zarówno w aspekcie wsparcia biznesu przez organy administracyjne, jak i łatwości komunikacji. Nieco słabsze opinie pojawiły się na temat podejmowania nowych inicjatyw i projektów na rzecz biznesu, ale finalnie wskaźnik „wsparcie administracji publicznej” w ocenach pytanych przedstawicieli firm osiągnął 7,3.

Wsparcie dla biznesu zapewniają też inwestycje w lokalną infrastrukturę. Wśród najważniejszych trzeba wymienić uruchomienie międzynarodowego Portu Lotniczego Lublin, budowę obwodnicy, dróg dojazdowych oraz unowocześnienie miejskiego transportu publicznego.

Lublin to dobre miejsce do życia

Jako miasto do zamieszkania Lublin został oceniony na 7,8 przez respondentów – osoby decyzyjne w przedsiębiorstwach z całej Polski. Jest postrzegane przede wszystkim jako bezpieczne, oferujące dużo możliwości edukacyjnych i kulturalnych oraz dobrą opiekę zdrowotną. To najprężniej rozwijające się miasto po prawej stronie Wisły, posiadające jednocześnie długą i ciekawą historię, ciekawą architekturę i otoczenie przyrodnicze.

Raport jest dostępny pod linkiem: https://antal.pl/wiedza/raport/potencjal-inwestycyjny-lublina-beas

kontakt dla mediów
Eliza Bingül
Cushman & Wakefield
Eliza Bingül

media.poland@cushwake.pl

tel: +48 (22) 820 20 16

informacje o firmie

O Cushman & Wakefield

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rzecz najemców i właścicieli nieruchomości komercyjnych. Cushman & Wakefield należy do grupy największych firm doradczych na rynku nieruchomości, zatrudnia ok. 51 tysięcy pracowników w 400 biurach i 70 krajach na całym świecie. W 2018 roku jej przychody wyniosły 8,2 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych, wyceny i inne. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.cushmanwakefield.pl lub na Twitterze: @CushWakeCE

załączniki

więcej z kategorii budownictwo/nieruchomości