wydarzenia kultura/sztuka/rozrywka technologie

Zaproszenie na wystawę „"Halo, dziewczyny! Kobiety w firmie Ericsson u progu XX wieku”

18.09.2019 | Ericsson Sp. z o.o.

Ericsson uroczyście otworzył wystawę „"Halo, dziewczyny! Kobiety w firmie Ericsson u progu XX wieku” w kompleksie biurowym Parku Rozwoju. Wystawa przygotowana przez Ambasadę Szwecji ilustrowana jest historycznymi zdjęciami firmy Ericsson oraz szwedzkich i polskich archiwów. Prawdziwym rarytasem są zdjęcia z prywatnych zbiorów rodzin telefonistek z przełomu XIX i XX wieku.

Wystawa  została przygotowana przez Ambasadę Szwecji w Polsce z okazji 100-lecia odnowienia stosunków dyplomatycznych między Szwecją a Polską. Tematem przewodnim wystawy jest historia polskich telefonistek zatrudnionych w centrali telefonicznej firmy Ericsson, mieszczącym się w ikonicznym wieżowcu PAST na ulicy Zielnej. Wystawę ilustrują unikatowe zdjęcia firmy Ericsson oraz z polskich i szwedzkich archiwów i ze zbiorów prywatnych. 

– Przełom XIX i XX wieku to okres dużych zmian przemysłowych, technologicznych , ale nade wszystko społecznych. Zatrudnienie panien z „dobrych domów” do obsługi centrali telefonicznej było niezwykle odważnym posunięciem i wiązało się z wieloma zobowiązaniami pracodawcy w zachowaniu dobrej opinii o niezamężnych, pracujących kobietach. Dzisiaj brzmi to jak anegdota, ale w dobie kiedy kobiety nie miały praw obywatelskich miało to niezywkle awangardowy wydźwięk. Pojawienie się szwedzkich standardów spowodowało także zmiany w pejzażu urbanistycznym Warszawy. Budynki PAST, Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, niegdyś własność firmy Ericsson do dzisiaj wyznaczają jakość śródmiejskiej zabudowy miasta- powiedziała Katarzyna Pąk, szefowa działu marketingu i komunikacji w firmie Ericsson w Polsce.

– Cieszymy się, że możemy wesprzeć naszych najemców w organizacji wydarzeń, które pokazują bogate dziedzictwo ich firm, ale także opowiadają o unikalnej warszawskiej historii i relacji polskich i szwedzkich narodów. Park Rozwoju to nie tylko kompleks biurowy, ale przede wszystkim wielofunkcyjna przestrzeń oraz przyjazne miejsce pracy, którego pracownicy mają możliwość w kreatywnych, kulturalnych, spędzonych w miłej atmosferze wydarzeniach.  – komentuje Sylwia Piechnik, Head of Office Leasing w EPP.  

Wystawa będzie dostępna do obejrzenia dla pracowników Parku Rozwoju oraz mieszkańców Warszawy na zewnętrznym dziedzińcu kompleksu biurowego od 17 września do 18 października 2019 roku.

 

kontakt dla mediów
Katarzyna Pąk
Head of Marketing & Communications, Ericsson Sp. z o.o.
Katarzyna Pąk

katarzyna.pak@ericsson.com

informacje o firmie

O firmie Ericsson

Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, oferuje społeczeństwu sieciowemu efektywne rozwiązania działające w czasie rzeczywistym, które pozwalają nam wszystkim swobodniej studiować, pracować i żyć w zrównoważonych społecznościach na całym świecie.

Działamy w ponad 180 krajach i zatrudniamy przeszło 110 000 pracowników. Ericsson założony w 1876 roku, ma centralę w Sztokholmie. W 2016 roku firma osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 222,8 mld SEK. Firma Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.

Zapraszamy na:

www.youtube.com/ericssonpolska

www.facebook.com/ericssonpolska

załączniki

więcej z kategorii wydarzenia