styl życia turystyka/wypoczynek

Jak Polacy finansują urlopy i na co najwięcej wydają?

04.09.2019 | Prezentmarzeń

Wakacyjny urlop 53% zapytanych Polaków finansuje z oszczędności, 43% z bieżących zarobków. Tylko 4% musi się zapożyczyć, aby wyjechać na letni wypoczynek. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń.

Jak pokazują wyniki badania „Urlopowe zwyczaje Polaków”, w którym wzięło udział 1053 respondentów, największą część „wypoczynkowego budżetu” przeznaczamy na zakwaterowanie – 47% odpowiedzi oraz na rozrywki – 24% odpowiedzi. Na kolejnej pozycji znajduje się jedzenie – 19% wskazań oraz dojazd na urlop - 10% odpowiedzi.

Do 1000 zł na osobę – to kwota, jaką na letni urlop może przeznaczyć 27% zapytanych Polaków. Na wydatek do 2000 zł na osobę na wypoczynek może sobie pozwolić 38% respondentów badania.

Dla co trzeciego Polaka, biorącego udział w badaniu serwisu, budżet przeznaczony na urlop nie jest problemem pod warunkiem, że go pilnuje i ustala limit wydatków. Spośród 1053 respondentów 28% przyznaje, że wydatki wakacyjne są kłopotliwe, gdy na urlopie lubi się „zaszaleć”. Według 24% Polaków nie jest to powód do zmartwień, gdyż ta grupa respondentów zawsze odkłada więcej pieniędzy na wakacyjne wydatki. Dla 17% Polaków urlopowy budżet jest problemem, ponieważ obciążony jest stresem, że podczas wyjazdu wypoczynkowego nie starczy go na wszystko.

Mimo że w dalszym ciągu zauważalna jest różnica między wydatkami na rozrywkę i wypoczynek pomiędzy mieszkańcami Polski a Europy Zachodniej, Polacy przeznaczają coraz większe budżety na atrakcyjne spędzanie czasu wolnego i rekreację. Zwiększa się też świadomość zagrożeń wynikających z przepracowania i braku regeneracji organizmu, dlatego coraz więcej z nas chce aktywnie wypoczywać. Nasze preferencje odnośnie form i jakości wypoczynku zmieniają się. Zarabiamy coraz lepiej i chcemy atrakcyjnie spędzać czas wolny. Jak wynika z naszych obserwacji, podczas urlopu jesteśmy skłonni wydać więcej na oryginalne i ciekawe rozrywki – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Wypoczynek jest jednym z kluczowych elementów przyczyniających się do efektywnej pracy w ciągu roku, dlatego aż 76% Polaków chce zapomnieć podczas urlopu o obowiązkach zawodowych. Niestety 16% nie potrafi odciąć się od pracy i wciąż sprawdza służbowe maile oraz odbiera służbowe telefony. Spośród 1053 respondentów 8% przyznaje, że zabiera ze sobą na wypoczynek laptopa i czasami pracuje zdalnie.

Na urlopie najważniejsza dla 45% Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń jest możliwość odcięcia się od codziennych obowiązków oraz regeneracja fizyczna i psychiczna. Według 14% istotne jest aktywne spędzanie czasu. Dla 6% liczy się na urlopie czas spędzony wspólnie z rodziną, dla 5% rozwijanie pasji i próbowanie nowych rozrywek.

Rosnąca zamożność społeczeństwa i moda na zdrowy tryb życia sprawia, że Polacy wydają coraz więcej pieniędzy na przyjemności i aktywny wypoczynek poza domem. Letni urlop wielu osobom kojarzy się z najprzyjemniejszym okresem w ciągu roku, co sprzyja wakacyjnym wydatkom.

*Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków” zostało zrealizowane na próbie 1053 respondentów w formie ankiety online przez serwis Prezentmarzeń w czerwcu 2019.

kontakt dla mediów
Małgorzata Dębska
Prezentmarzeń
Małgorzata Dębska

m.debska@innovationpr.pl

tel: +48 662 150 880

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii styl życia