zdrowie technologie media/marketing/reklama

Inteligentne produkty – jak najnowsze technologie mogą pomóc nam zadbać o nasze zdrowie?

25.10.2018 | Oral-B

Do tego, że technologia stała się integralną częścią naszego życia nie trzeba nikogo przekonywać. Obecnie większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez dostępu do Internetu czy urządzeń mobilnych, a firmy technologiczne prześcigają się w pomysłach
na usprawnianie naszej codzienności. Warto jednak zastanowić się jak technologie mogą nie tylko pomóc nam w szybkim zamówieniu taksówki, czy kontakcie z przyjaciółmi, ale również w bieżącym monitoringu stanu naszego zdrowia.

Nie tylko aktywność fizyczna i dieta

Wraz z rosnącą modą na zdrowy styl życia, receptą na zdrowie stało się regularne przebywanie na siłowni oraz odpowiedzialne planowanie ilości spożywanych kalorii. W efekcie największą popularność wśród urządzeń służących monitoringowi stanu naszego organizmu zdobyły inteligentne zegarki. Nie tylko szturmem zdobyły one nadgarstki miłośników siłowni, ale również pracowników korporacji, dla których stały się symbolem przynależności do grupy będącej na czasie z najnowszymi nowinkami technologicznymi. Należy jednak pamiętać, że chociaż ćwiczenia i zbilansowana dieta przyczyniać się mogą do poprawy naszego samopoczucia, wyglądu i ogólnie pojętej sprawności fizycznej, tak samo zdrowie jest pojęciem dużo głębszym. Dlatego też chcąc dbać o nie z należytą starannością, monitorować powinniśmy nie tylko ogólną wydolność naszego organizmu, ale również np. stan naszego uzębienia. Pomocne mogą okazać się w tym szczoteczki do zębów najnowszej generacji.

Inteligentny asystent szczotkowania

 Chociaż mycie zębów na pierwszy rzut oka wydawać się może czynnością, którą każdy z nas ma opanowaną do perfekcji, a inteligentne szczoteczki przesadą i zbędnym gadżetem, sytuacja wcale nie jest taka prosta. Okazuje się bowiem, że chociaż większość z nas od dzieciństwa ma wyrobiony nawyk porannego i wieczornego mycia zębów, to większość z nas robi to nieprawidłowo. Brakuje nam odpowiedniej techniki, precyzji czy po prostu cierpliwości, przez co szczotkujemy niedbale oraz zdecydowanie krócej niż zalecane 2 minuty. Dodatkowo zdecydowanie za rzadko odwiedzamy gabinety stomatologiczne. I tutaj właśnie z pomocą mogą nam przyjść nowoczesne szczoteczki elektryczne, które nie tylko pozwalają nam na bieżące monitorowanie stanu zdrowia naszej jamy ustnej, ale również pomagają wyrabiać odpowiednie nawyki.

Istnieje kilka podstawowych zaleceń dotyczących prawidłowego mycia zębów, które w skrócie ograniczyć można do następujących zasad:

 1. Zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie, rano i wieczorem
 2. Mycie zębów powinno trwać 2 minuty jeśli używamy szczoteczki elektrycznej i około 3 minut jeśli używamy szczoteczki manualnej
 3. Każdy obszar jamy ustnej, w tym również tylne zęby, powinien być szczotkowany z taką samą starannością
 4. Ze względu na moc czyszczenia, używać należy szczoteczek elektrycznych, najlepiej z okrągłą główką, ponieważ ich kształt, zbliżony do profesjonalnych narzędzi dentystycznych, pozwala nie tylko w pełni objąć całą powierzchnię zęba, ale również dociera do przestrzeni międzyzębowych
 5. Końcówki szczoteczek elektrycznych wymieniane powinny być co trzy miesiące

Funkcje, w które wyposażone są nowoczesne elektryczne szczoteczki do zębów zaprojektowane zostały w taki sposób, aby wszystkie te zasady stały się integralną częścią naszego porannego szczotkowania. Dzięki temu nie tylko pomagają one w dokładnym oczyszczaniu naszych zębów, ale dzięki swoim właściwościom mają również szansę stać się naszym prywatnym asystentem w obszarze higieny jamy ustnej.

Jak to działa?

Wśród podstawowych funkcji inteligentnych szczoteczek elektrycznych wyróżnić można:

 • Kontrolę nacisku – specjalnie pierścienie, w które wyposażone są najnowocześniejsze szczoteczki elektryczne, za pomocą sygnałów świetlnych, ostrzegają gdy szczotkujemy za mocno, pomagając przy tym w ochronie naszych dziąseł.
 • Timer – chociaż tak jak było wspomniane wcześniej, szczotkować zęby powinniśmy przez 2 minuty, w dalszym ciągu przeciętna długość mycia wynosi 60 sekund[1][2]. Spowodowane jest to m.in. faktem, że każdy z nas ma inne poczucie czasu, a podczas porannego przygotowywania się do pracy często ciężko jest z zegarkiem w ręku odliczać przepisowy czas, który powinniśmy poświęcić myciu zębów. Dlatego też większość nowoczesnych szczoteczek elektrycznych wyposażonych jest w specjalne timery. Najlepiej sprawdzają się te, które odmierzają czas w interwałach 30 sekundowych, co pozwala na poświęcenie każdej ćwiartce naszej jamy ustnej takiego samego czasu i precyzji.
 • Technologia wykrywania położenia – to funkcja, która stworzona została kilka lat temu przez ekspertów Oral-B i stanowi podstawę modelu Oral-B Genius tej marki. W skrócie polega ona na tym, że za pomocą funkcji rozpoznawania obrazu video za pomocą kamery umieszczonej w smartphonie jesteśmy w stanie w czasie rzeczywistym monitorować czyszczone przez nas obszary jamy ustnej, dbając o to, aby żaden z obszarów nie został pominięty. Dzięki temu możemy zapomnieć o niedomywaniu tylnych zębów!
 • Aplikacje mobilne – szczoteczki elektryczne najnowszej generacji pozwalają na łączenie się z aplikacją na smartfona, która nie tylko, jak
  w przypadku wspomnianego modelu Oral-B Genius, pozwala na monitoring naszego czyszczenia, ale również przypomina np. o wymianie końcówek czy wizycie u dentysty.
 • Zróżnicowane tryby czyszczenia – chociaż każdy z nas musi czyścić zęby dwa razy dziennie przez 2 minuty, warto zdawać sobie sprawę, że często na tym nasze podobieństwa w obszarze higieny jamy ustnej się kończą. Każdy z nas ma bowiem własne potrzeby i cele w tym zakresie. Jedni z nas mają problemy z delikatnymi dziąsłami, inni chcą skupić się np. na wybielaniu. Dlatego rozbudowane tryby czyszczenia
  w inteligentnych szczoteczkach mogą okazać się pomocne. Warto zapoznać się z każdym z nich i wybrać ten najodpowiedniejszy dla siebie.

Jak widać, inteligentne szczoteczki do zębów mogą stanowić nieoceniony gadżet w naszej łazience. Warto pamiętać o tym myśląc np. o prezencie na zbliżające się coraz większymi krokami Święta Bożego Narodzenia. Każdy na pewno ucieszy się z takiego prywatnego asystenta, który nie tylko zadba o nasze zdrowie, ale również zapewni piękny uśmiech i większą pewność siebie na co dzień.

[1] Beals D, Ngo T, Feng Y, i in. Development and laboratory evaluation of a new toothbrush with novel Brush Head design, Am J Dent. 2000, 13 (spec-issue): 5A-14A.
[2] Macgregor ID, Rugg-Dunn AJ. Toothbrushing duration in 60 uninstructed young adults. Community Dent Oral Epidemiol. 1985; 13(3): 121-122.

kontakt dla mediów
Sylwia Dybka
Senior Account Executive, MSL
Sylwia Dybka

sylwia.dybka@mslgroup.com

tel: +48 533 322 264

informacje o firmie

Oral-B to światowy lider na rynku szczoteczek do zębów wartym ponad  5 mld dolarów. Produkty marki należącej do firmy Procter & Gamble obejmują manualne i elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci i dorosłych, irygatory do płukania jamy ustnej i produkty do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, w tym nici dentystyczne, a także pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej. Szczoteczki manualne Oral-B są wybierane przez dentystów w USA i wielu innych krajach częściej niż szczoteczki jakiejkolwiek innej marki.

kontakt dla mediów
Sylwia Dybka
Senior Account Executive, MSL
Sylwia Dybka

sylwia.dybka@mslgroup.com

tel: +48 533 322 264

informacje o firmie

Oral-B to światowy lider na rynku szczoteczek do zębów wartym ponad  5 mld dolarów. Produkty marki należącej do firmy Procter & Gamble obejmują manualne i elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci i dorosłych, irygatory do płukania jamy ustnej i produkty do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, w tym nici dentystyczne, a także pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej. Szczoteczki manualne Oral-B są wybierane przez dentystów w USA i wielu innych krajach częściej niż szczoteczki jakiejkolwiek innej marki.