styl życia zdrowie

Szczoteczka do zębów – elektryczna czy soniczna? Badania naukowe potwierdzają, że technologia 3D najlepiej zadba o Twoje zęby!

01.10.2018 | Oral-B

Prawidłowa technika mycia zębów pełni podstawową rolę w odpowiednim dbaniu o higienę jamy ustnej. Tymczasem wiele osób cierpi na brak fundamentalnej wiedzy w tym zakresie. Szczotkujemy za krótko, niedokładnie, a ponadto w nieodpowiedni sposób. Doradzamy czym kierować się wybierając szczoteczkę, która nie tylko ułatwi nam codzienne szczotkowanie, ale również kompleksowo zadba o zdrowie naszych zębów.

  1. Poznaj wykorzystywane technologie

Producenci szczoteczek wykorzystują w swoich produktach różne technologie. Najbardziej znaną jest technologia manualna, która – jak podkreślają dentyści - nie stanowi gwarancji prawidłowej higieny naszej jamy ustnej. Ze względu na swój kształt nie jest ona w stanie dokładnie objąć całego zęba oraz przestrzeni międzyzębowych. Ponadto, ze względu na poleganie w 100% na sile naszych rąk, nie ma wystarczającej mocy umożliwiającej skuteczne usunięcie płytki nazębnej.

Alternatywnym rozwiązaniem są szczoteczki elektryczne, które wykorzystują powstałą w latach 60tych technologię soniczną lub stosowaną przez markę Oral-B technologię czyszczenia 3D. Technologia soniczna ze względu na kształt główki zbliżony do szczoteczki manualnej, wykorzystuje tylko jeden rodzaj ruchów - wymiatający. Tymczasem rozwiązanie 3D łączy w sobie aż trzy rodzaje ruchów: rotacyjne, oscylacyjne i pulsacyjne. Jak pokazują badania kliniczne, porównujące technologie soniczną z technologią 3D, technologia rotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjna pozwala nie tylko na dokładniejsze usunięcie płytki nazębnej, ale również zmniejszenie zapalenia dziąseł[1].

  1. Zwróć uwagę na kształt główki

Kształt główki ma istotne znaczenie w walce z płytką nazębną. By skutecznie dbać o nasz uśmiech, powinien on dopasowywać się do kształtu każdego zęba i docierać do przestrzeni międzyzębowych.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, szczoteczki soniczne – podobnie jak szczoteczki manualne – mają podłużny kształt, który wykorzystuje tylko ruchy wymiatające. Tymczasem w szczoteczkach z technologią 3D główka jest okrągła. Taki sposób jej zaprojektowania, zbliżony do profesjonalnych narzędzi dentystycznych, pozwala skuteczniej dopasować się do kształtu zęba i czyścić jego możliwie duży obszar.

  1. Dopasuj szczoteczkę do swoich potrzeb

Każdy z nas ma inne potrzeby oraz cele w zakresie zdrowia jamy ustnej. Dostępne na rynku najbardziej zaawansowane szczoteczki elektryczne, takie jak np. Oral-B Genius, oferują nawet do 6 różnych trybów szczotkowania. Z kolei wymianę końcówek umożliwiają nawet mniej zaawansowane modele. Dzięki wymiennym końcówkom możemy nie tylko dostosować szczoteczkę do naszych indywidualnych potrzeb, takich jak np. wybielanie czy dbanie o dziąsła, ale również sprawić, że z jednej szczoteczki

  1. Zaprzyjaźnij się z inteligentnymi rozwiązaniami

Najbardziej zaawansowane technologicznie szczoteczki elektryczne smart wyposażone są w szereg funkcji podnoszących jakość codziennej pielęgnacji jamy ustnej oraz usprawniających nawyki szczotkowania. Jednym z takich rozwiązań jest aplikacja mobilna Oral-B, która nie tylko monitoruje siłę nacisku czy pilnuje czasu szczotkowania, ale również sprawia, że w czasie rzeczywistym jesteśmy w stanie monitorować szczotkowane obszary. Jest to możliwe dzięki przełomowej technologii wykrywania położenia, która łączy technologię czujnika ruchu z funkcją rozpoznawania obrazu video za pomocą kamery umieszczonej w smartphonie. Dzięki temu mamy pewność, że żaden z czyszczonych obszarów jamy ustnej nie zostanie pominięty. Jak zauważają eksperci, wykorzystywanie aplikacji podczas codziennego używania sprawia, że jesteśmy 5 razy bardziej skłonni do szczotkowania zębów przez zalecane 2 minuty dwa razy dziennie[2], a 92% osób znacząco poprawia dokładność szczotkowania w ciągu jednego miesiąca obserwacji[3].

Podążanie za wszystkimi czterema krokami, nie tylko sprawi, że zakup szczoteczki nie będzie stanowił dla nas żadnego problemu, ale również zaprocentuje pięknym i zdrowym uśmiechem.

 

[1] CR Goyal, J Qaqish, T He, JM Grender, PA Walters, AR Biesbrock J Clin Dent. 2009;20(3):93-98.

[2] Walters PA, Cugini MA, Bertizek RT, J Contemp Dent Pract. 2007 may 1;8(4):1-9. A novel oscillating-rotating power tootbrush with Smart Guide:designed for enhanced performance and compliance. Walter PA, Cugini M, Biesbrock AR, Warren PR.

[3] Janusz K, Belson B, Bartizek RD, i in. Impact of a novel power toothbrush with SmartGuide technology on brushing pressure and thorougness. J Cotemp Dent Pract. 2008; 9(7): 1-1.

informacje o firmie

Oral-B to światowy lider na rynku szczoteczek do zębów wartym ponad  5 mld dolarów. Produkty marki należącej do firmy Procter & Gamble obejmują manualne i elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci i dorosłych, irygatory do płukania jamy ustnej i produkty do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, w tym nici dentystyczne, a także pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej. Szczoteczki manualne Oral-B są wybierane przez dentystów w USA i wielu innych krajach częściej niż szczoteczki jakiejkolwiek innej marki.

więcej z kategorii styl życia

informacje o firmie

Oral-B to światowy lider na rynku szczoteczek do zębów wartym ponad  5 mld dolarów. Produkty marki należącej do firmy Procter & Gamble obejmują manualne i elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci i dorosłych, irygatory do płukania jamy ustnej i produkty do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, w tym nici dentystyczne, a także pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej. Szczoteczki manualne Oral-B są wybierane przez dentystów w USA i wielu innych krajach częściej niż szczoteczki jakiejkolwiek innej marki.