prawo sprawy społeczne

Polacy przywracają sumienie Norwegii

Doktor Katarzyna Jachimowicz – Polka walcząca o wolność sumienie lekarzy w Norwegii w piątek 24 listopada 2017 wygrała precedensowy proces odwoławczy przed sądem w Skien.

Duży wkład w ten sukces mieli rodacy dr Jachimowicz. W ramach akcji „Przywróćmy sumienie Norwegii” organizowanej przez Centrum Życia i Rodziny, przekazali 60 tys. zł. na wsparcie lekarki toczącej batalię o prawne zagwarantowanie wolności sumienia lekarzy w Norwegii.

„To nasz wspólny sukces” – mówi dr Jachimowicz w filmie specjalnie nagranym dla darczyńców Fundacji.

Jak podaje adwokat dr Jachimowicz Haakon Bleken w wypowiedzi dla NRK: „To pierwszy w norweskim porządku prawnym wyrok, w którym ważne jest sumienie”.

Doktor Katarzyna Jachimowicz to polska lekarka, która pracując w Norwegii, odmówiła realizowania zabiegów niszczących życie człowieka. Nie zgodziła się mianowicie na zakładanie pacjentkom spiral domacicznych, uśmiercających poczęte ludzkie życie. Została z tego powodu zwolniona z pracy, jednak postanowiła dochodzić w sądzie swoich praw, a także prawa innych lekarzy do kierowania się w pracy zawodowej sumieniem.

Sąd pierwszej instancji w styczniu br. oddalił pozew, argumentując wyrok w kuriozalny sposób. Orzekł bowiem, że wolność sumienia lekarzy stanowi zagrożenie dla innej wolności – prawa do zdrowia rozrodczego kobiet i jest zagrożeniem dla równouprawnienia płci. W uzasadnieniu wskazano, że mężczyzna nie spotyka się z przekierowaniem do innego lekarza w celu założenia spiralki, natomiast niedogodność ta może dotyczyć kobiet(!). Lekarka odwołała się od wyroku. W dniach 31.10 – 2.11 br., w mieście Skien odbyłą się rozprawa przed sądem II instancji. Tym razem sąd uznał, że zwolnienie dr Jachimowicz z pracy za odmowę zakładania spiralek wczesnoporonnych, było naruszeniem praw człowieka.

 

Więcej: www.czir.org

 

więcej z kategorii prawo