nowe produkty/usługi przemysł ciężki technologie ekonomia/biznes/finanse

Drukarki 3D rewolucjonizują przemysł

02.11.2015 | redakcja infoWire.pl

Drukarki 3D skracają czas oraz zmniejszają koszta wytwarzania produktów. Umożliwiają też realizację skomplikowanych i nieopłacalnych wcześniej projektów. Nic dziwnego, że po urządzenia te chętnie sięgają przedsiębiorcy.

Za pomocą drukarek 3D można tworzyć trójwymiarowe przedmioty. Prostota w użyciu oraz brak ograniczeń urządzeń sprawiają, że niemal codziennie pojawiają się ich nowe zastosowania. Do drukarek 3D przekonały się już między innymi takie branże, jak: medyczna, architektoniczna, motoryzacyjna, lotnicza, wojskowa oraz przemysł ciężki. „Skrócenie czasu i zmniejszenie kosztów produkcji to kluczowe zalety druku 3D. Inwestujemy w jedno urządzenie i dzięki niemu omijamy tradycyjną drogę produkcji, na której znajduje się szereg działów, maszyn i ludzi, dotąd niezbędnych przy wytwarzaniu danej rzeczy” – mówi serwisowi infoWire.pl Rafał Tomasiak, prezes firmy Zortrax.

Czas powstania produktu jest zmienny – zależy od poziomu skomplikowania projektu. „Długopis możemy stworzyć w 5 min. Jednak przy użyciu innych składników potrwa to nawet godzinę” – informuje ekspert. W produkcji wykorzystuje się materiały termoplastyczne (głównie plastik), ale też ceramikę, tworzywa drewnopodobne oraz metale, także szlachetne. Niebawem nowością ma stać się wykorzystywanie płynnego szkła. Koszt kilogramowej rolki tworzywa wynosi od 50 zł wzwyż.

Dla przedsiębiorców najważniejszy jest czas. Dlatego decydują się na zakup drukarek 3D – stawiają na wysoką jakość, bezawaryjność i bezobsługowość. Wielkość urządzenia oraz technologia, w której ono pracuje, wpływają na cenę. „W przypadku najlepszych drukarek 3D zaczyna się ona od 8 tys. zł i może sięgać nawet kilku milionów. Urządzenie słabej jakości nabędziemy już za tysiąc złotych. Pamiętajmy jednak, że proces wdrożenia takiej drukarki 3D jest dużo bardziej skomplikowany, a sama jej praca pozostawia wiele do życzenia” – podkreśla rozmówca.

załączniki

więcej z kategorii nowe produkty/usługi