ekonomia/biznes/finanse

Ana Botín przewodniczącą Rady Dyrektorów Institute of International Finance

Przewodnicząca Grupy Santander będzie pierwszą kobietą za sterami IFF w 40-letniej historii tej wpływowej organizacji.

IIF, globalne stowarzyszenie branży finansowej, ogłosiło, że Przewodniczącą Rady Dyrektorów – jako pierwsza kobieta w historii IFF – będzie Ana Botín, Przewodnicząca Grupy Santander. Ana Botín została wybrana na to stanowisko jednogłośnie w dniu 13 października, podczas dorocznego spotkania członków Rady w Waszyngtonie.

Ana Botín, zasiadająca w Radzie Dyrektorów IIF od 2014 roku, zastąpi Axela Webera, członka Rady UBS Group AG, który kończy swoją kadencję jako Przewodniczący Rady IIF z końcem tego roku. Kadencja Any Botín rozpocznie się w styczniu 2023 r., co zbiegnie się z przełomową, 40-letnią rocznicą istnienia IIF.

– Bardzo dziękuję za zaufanie, jakim mnie obdarzono powołując mnie na stanowisko Przewodniczącej Rady Dyrektorów IIF – powiedziała Ana Botín - To wyjątkowy czas dla prężnej i innowacyjnej branży usług finansowych. IIF to jeden z najważniejszych podmiotów w branży finansowej, wspierający rozwój rynku globalnego. Chciałabym, żeby utrzymał tę pozycję za mojej kadencji jako Przewodniczącej. Chciałabym podziękować Axelowi Weberowi za jego skuteczne przywództwo, zwłaszcza że kryzys COVID-19 przyspieszył tempo zmian w branży finansowej na całym świecie.

– To dla mnie wielki zaszczyt, że mogłem być Przewodniczącym Rady Dyrektorów IIF – powiedział Axel Weber - IIF jest nadal kluczowym głosem branży usług finansowych i jestem szczególnie dumny z pracy, jaką zespół wykonał w związku z uruchomieniem i rozbudową strumieni działań związanych z klimatem i zrównoważonego rozwoju, a także z dalszej świetnej pracy w obszarach rynków wchodzących i obligacji państwowych. W obecnym, niestabilnym środowisku gospodarczym misja IFF jest jeszcze ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej: wspieranie branży finansowej w rozważnym zarządzaniu ryzykiem; promowanie prawidłowych praktyk branżowych oraz wspieranie polityk, które sprzyjają stabilności globalnego rynku finansowego oraz trwałemu wzrostowi gospodarczemu. Jestem pewien, że Ana podniesie tę poprzeczkę jeszcze wyżej.

– Współpracuję z Aną od wielu lat jako członek Rady Dyrektorów i ogromnie się cieszę, że mogę powitać ją jako nową Przewodniczącą IIF – powiedział Tim Adams, Prezes i Dyrektor Generalny IIF - Pod jej kierownictwem Grupa Santander stała się jedną z czołowych instytucji finansowych na rynku globalnym, zdecydowanym liderem w zakresie włączenia finansowego, a także organizacją wdrażającą najnowocześniejsze technologie cyfrowe i wspierającą finansowanie projektów mających na celu pragmatyczną dekarbonizację gospodarki.

O Axelu Weberze, odchodzącym Przewodniczącym Rady Dyrektorów IFF, Adams powiedział: Przywództwo Axela w ciągu ostatnich pięciu lat stanowiło źródło wielkiej siły dla naszej organizacji i dla całej branży. W oparciu o swoje wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe – jako naukowca, ważnego decydenta gospodarczego i członka najwyższej kadry kierowniczej – Axel zyskał unikalne spojrzenie na szereg spraw, dzięki czemu mógł nam udzielać cennych rad i wskazówek. Dziękujemy mu za poświęcony czas i wszystkie uwagi.

Ana Botín objęła stanowisko Przewodniczącej Grupy Santander we wrześniu 2014 r.  Karierę zawodową rozpoczęła w Nowym Jorku, gdzie przepracowała osiem lat w JPMorgan w departamencie bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej. W 1988 r. odeszła z JPMorag, aby kierować ekspansją Grupy Santander na rynkach w Ameryce Łacińskiej. W 2002 r. została szefem na kraj (Chief Executive) spółki Banesto w Hiszpanii, po czym w 2010 r. – dyrektorem generalnym (CEO) spółki Santander UK. Ana Botín jest przewodniczącą Europejskiej Federacji Bankowej, członkiem Rady Nadzorczej Coca-Cola Company oraz członkiem Rady Doradczej przy Prezesie MIT. Jest również założycielką i przewodniczącą Fundacji CYD, która wspiera wkład hiszpańskich uniwersytetów w rozwój gospodarczy i społeczny, oraz Empieza por Educar, hiszpańskiego oddziału Teach for All, który przygotowuje utalentowanych absolwentów do roli nauczycieli. Ana Botín uzyskała licencjat z ekonomii na Bryn Mawr College (USA).

Pełną listę członków Rady Dyrektorów IIF zamieszczono pod adresem: https://www.iif.com/About-Us/Board.

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe
Obszar Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu, Santander Bank Polska S.A.
Biuro Prasowe

biuro.prasowe@santander.pl

informacje o firmie
kontakt dla mediów
Biuro Prasowe
Obszar Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu, Santander Bank Polska S.A.
Biuro Prasowe

biuro.prasowe@santander.pl

informacje o firmie